دیوان محاسبات: رئیس جمهور نمی‌تواند از صندوق توسعه ملی برداشت کند

عبدالرضا رحمانی‌فضلی حق نشر عکس MEHR
Image caption رئیس دیوان کل کشور می‌گوید که نه رئیس‌جمهوری و نه رئیس بانک مرکزی نمی توانند از صندوق توسعه ملی برداشت کنند.

دستور چند روز پیش محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، برای اختصاص هفت میلیارد دلار به بخش مسکن، با واکنش رئیس دیوان محاسبات این کشور روبه‌رو شد که گفته نه رئیس جمهوری و نه رئیس بانک مرکزی ایران نمی‌توانند اجازه برداشت از این حساب را صادر کنند.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، رئیس دیوان محاسبات ایران امروز چهارشنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) به خبرگزاری فارس گفت که رئیس جمهوری رئیس هیئت امنای صندوق توسعه ملی است و کار هیئت امنا هم "سیاست‌گذاری، تعیین خط مشی و تصویب شرایط و نحوه اعطای تسهیلات به بخش‌های غیردولتی" از این صندوق است، اما برداشت بعد از تصویب در هیئت عامل ممکن می‌شود.

آقای احمدی‌نژاد بیست روز پیش گفته بود که سه میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به طرح مسکن مهر اختصاص یافته و این رقم تا پایان تابستان به هفت میلیارد دلار خواهد رسید.

بنا به اساسنامه صندوق توسعه ملی، رئیس دیوان محاسبات کشور، رئیس سازمان حسابرسی و رئیس سازمان بازرسی کل کشور وظیفه نظارت بر شیوه عملکرد این صندوق را دارند و آن طور که آقای رحمانی‌فضلی گفته است هر شش ماه یک بار باید نتیجه نظارت خود را به هیئت امنا و مجلس ایران ارائه کند، اما "چنانچه در حین رسیدگی به تخلف یا جرمی برخورد کند، [هیئت نظارت بر صندوق] مکلف است مراتب را به مراجع صالحه اعلام کند."

مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران برای حفاظت از بخشی از درآمدهای نفتی و ممانعت از مصرف آن، طرح تشکیل صندوق توسعه ملی را ارائه داد.

پیش از آن درآمدهای مازاد نفتی به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شد که برداشت از آن ساز و کار راحت‌تری داشت و دولت‌ها در مواقع کم‌پولی به آن مراجعه می‌کردند.

رئیس هیئت امنای صندوق توسعه ملی، رئیس جمهوری است و هفت نفر از وزرا و روسای سازمان‌های اقتصادی و دو نماینده مجلس و دادستان کل ایران هم در هیئت امنا عضویت دارند.

بعد از آنکه رئیس جمهوری ایران خبر از اختصاص هفت میلیارد دلار به بخش مسکن سخن گفت، شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، گفت که درخواست آقای احمدی‌نژاد در جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی بررسی می‌شود.

مطالب مرتبط