آتش سوزی در خط لوله نفت در جنوب ایران مهار شده است

خط لوله حق نشر عکس isna
Image caption خط لوله قلعه نار یکی از بزرگترین خط لوله های انتقال نفت در جنوب ایران است

گزارش شده که آتش سوزی در خط لوله انتقال نفت قلعه نار به اهواز که یکی از بزرگترین خط لوله های نفتی ایران است،مهار شده است.

این خط لوله نفت خام در نزدیکی منطقه شوش دانیال در استان خوزستان حوالی ساعت یک و نیم بامداد روز جمعه ۱۴ مرداد (۵ اوت) به وقت محلی "به دلایل نامشخصی دچار انفجار و آتش سوزی" شده بود اما به گزارش خبرگزاری مهر، پس از ده ساعت، آتش سوزی مهار شده است.

هرمز قلاوند مدیر عامل مناطق نفت خیز جنوب گفته بود که گستره آتش سوزی ۳۰۰ متر در اطراف خط لوله بوده که ارتفاع فوران آتش به چهل متر می رسید.

خط لوله انتقال نفت قلعه نار یکی از بزرگترین خط لوله های نفتی ایران است که ظرفیت انتقال روزانه سه تا چهار هزار بشکه نفت را در روز دارد.

آقای قلاوند گفته که "هنوز دلایل تروریستی یا فنی بودن این حادثه نفتی مشخص نشده است."

بنابر گزارشها، پس از وقوع این حادثه، عملیات تعمیر این خط لوله آغاز شده است.

به گفته آقای قلاوند، هم اکنون نیروهای شرکت ملی نفت و آتش نشانی به منطقه اعزام شده اند ولی "باتوجه به باتلاقی بودن منطقه و عدم وجود جاده های مناسب دسترسی اعزام تجهیزات به این منطقه کمی زمانبر است."

خط لوله نار به اهواز در حاشیه رودخانه شاهوار قرار دارد و نگرانی هایی در باره آلودگی این رودخانه وجود دارد اما مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب می گوید که "برای جلوگیری از ورود آلودگی های نفتی به این رودخانه با استفاده از یک دستگاه لودر خاکریزی در بستر این رودخانه ایجاد شده است."

خبرگزاری مهر گزارش کرده است که روز جمعه، ۱۴ مرداد (۵ اوت)، خط لوله انتقال نفت حوزه نفتی قلعه نار به اهواز که یکی از بزرگترین خطوط لوله انتقال نفت ایران است، "به دلایل نامشخصی" دچار آتش سوزی و انفجار شده است.

هفته گذشته گزارش شد که خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در داخل خاک ایران منفجر شده و بعدا، رسانه های جمهوری اسلامی چریک های گروه پژاک را مسئول این انفجار اعلام کردند.

مطالب مرتبط