نوسان در بازارهای مالی ادامه یافت

بازار بورس نیویورک حق نشر عکس Getty
Image caption بازارهای بورس و اوراق بهادار آمریکا (وال استریت) روز پنجشنبه شاهد روند نزولی شدیدی بود.

با این که آمارهای بیکاری در آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها بوده، بی ثباتی در بازارهای مالی همچنان ادامه یافته است.

در ۲۴ ساعت گذشته، افزایش نگرانی‌ها درباره بحران بدهکاری کشورهای منطقه یورو و بدبینی نسبت به بهبود وضع اقتصادی آمریکا و اروپا، باعث شده که ارزش اکثر شاخص‌های سهام سقوط کند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که میزان بیکاری در این کشور در ماه ژوئیه از نه و دو - دهم درصد به نه و یک - دهم درصد رسید.

این خبر باعث شد که ارزش شاخص‌ "داو جونز" وال استریت، پنجاه و چهار صدم درصد افزایش یابد، اما سایر شاخص های مهم بازار بورس آمریکا در پایان ساعت کاری به وقت نیویورک، در حدود همین مقدار افت داشتند.

ارزش فوتسی، شاخص اصلی بورس لندن و داکس، شاخص اصلی بورس فرانکفورت، نیز هر دو در پایان معاملات دو و هفت دهم درصد کاهش یافت.

پس از بسته شدن بازارهای مالی در اروپا، سیلیو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا در یک نشست خبری ویژه اعلام کرد که وزرای دارایی کشورهای گروه هفت، شامل آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن و کانادا، طی روزهای آینده برای بحث درباره مبارزه با بحران بدهی کشورهای منطقه یورو، تشکیل جلسه خواهند داد.

بحران بدهکاری کشورهای عضو یورو مهمترین مسئله‌ای است که باعث بروز نوسان در بازارهای مالی شده است.

آقای برلوسکونی همچنین گفت که دولت ایتالیا برنامه صرفه جویی اقتصادی را که با هدف کاهش بدهی این کشور تصویب کرده است، با سرعت بیشتری اجرا خواهد کرد.

براساس این طرح قرار بود دولت در طول سه سال، ۴۸ میلیارد یورو صرفه‌جویی کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر ایتالیا گفت برنامه صرفه‌جویی در این کشور با سرعت بیشتری انجام می‌شود

آقای برلوسکونی گفت که این صرفه جویی را تا سال ۲۰۱۳ و یک سال جلوتر از پیش بینی طرح، انجام خواهد داد و تلاش خواهد کرد قانون اساسی این کشور را هم طوری تغییر دهد تا دولت‌های آینده از داشتن کسری بودجه منع شوند.

او همچنین گفت که در بازار کار هم اصلاحاتی صورت خواهد گرفت.

'سرمایه گذاران نگران'

ارزش شاخص‌ها در بازارهای اروپایی در صبح روز جمعه تا چهار درصد کاهش یافت. این شاخص‌ها در طول روز اندکی بهتر شد اما دوباره با نزدیک شدن با پایان کار بازارهای مالی، ارزش شاخص‌ها کاهش یافت.

لویس کوپر، تحلیلگر بازارهای مالی از موسسه بی جی سی به بی بی سی گفت: "سرمایه گذاران به شدت نگرانند. آنها تلاش می‌کنند راهی برای خروج از این بحران بیابند اما پاسخ‌های زیادی در این باره وجود ندارد."

ارزش شاخص فوتسی در پایان کار بورس لندن، دو و هفت دهم درصد کاهش یافت. این کاهش در حالی بود که ارزش سهام بانک لویدز، بانک رویال بنک آو اسکاتلند و بانک بارکلیز تا هفت درصد کاهش یافت.

ارزش بازار بورس لندن از هفته گذشته تا کنون ده درصد کاهش یافته است.

در آلمان هم، داکس، ارزش شاخص اصلی بازار بورس این کشور، دو و هشت دهم درصد کاهش یافت و بورس فرانسه هم با یک درصد افزایش، آخرین روز کاری هفته را به پایان رساند.

از سوی دیگر در واکنش به این نوسانات، اولی رن، کمیسر اروپا در امور پولی، آشفتگی در بازارهای مالی جهان را موجه ندانست.

آقای رن گفت نه ایتالیا و نه اسپانیا نیازی به کمک مالی ندارند.

او گفت بنیان های اقتصادی دو کشور ایتالیا و اسپانیا یک شبه تغییر نکرده است و نگرانی بیش ازحد نسبت به اوضاع یونان جایز نیست.

مطالب مرتبط