سقوط ارزش بازارهای مالی جهان ادامه پیدا کرد

بازار بورس حق نشر عکس Reuters

پس از چند روز بحران در بازارهای مالی، ضررهای هنگفت بازارهای بورس جهان، در اولین روز کاری هفته همچنان ادامه داشت.

بعد از این که در روز جمعه، ۵ اوت (۱۴ مرداد) موسسه "استاندارد اند پور" که کارش ارزیابی سنجش اعتبار کشورها است اعلام کرد که از نظر این سازمان اعتبار آمریکا کاهش یافته است، بحران در بازارهای مالی شدت گرفت.

ارزش شاخص اصلی بازار بورس نیویورک، داوجونز، روز دوشنبه بعد از نگرانی از رکود دوباره اقتصاد آمریکا، دو و نیم درصد کاهش یافت.

ارزش شاخص اصلی بازار بورس لندن، فوتسی هم در پایان روز دوشنبه با سه و چهار دهم درصد کاهش به ۵۰۶۹ واحد رسید. این پایین ترین میزان این شاخص از ژوییه سال ۲۰۱۰ میلادی است.

بعد از دخالت بانک مرکزی اروپا، عایدی اوراق قرضه دولتی اسپانیا و ایتالیا به شدت کاهش یافت.

دیروز یکشنبه، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که جهت خرید اوراق قرضه دولتی برخی از کشورهای حوزه یورو اقدام خواهد کرد، تا به این ترتیب اعتماد نسبت به توانایی اقتصادهای بزرگ اروپایی برای بازپرداخت به موقع بدهی هایشان به تدریج ایجاد شود.

با اعلام این خبر ارزش عایدی اوراق قرضه ده ساله دولتی اسپانیا، که نشانه‌ای از میزان ریسک قرض دادن به این کشور است، از شش درصد به پنج و دو دهم درصد کاهش یافت. عایدی اوراق قرضه دولتی ایتالیا هم به همین اندازه کاهش پیدا کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا به شدت کاهش یافته است.

توبیاش بلاتنر، اقتصاددان پیشین بانک مرکزی اروپا معتقد است دخالت این بانک به کاهش نگرانی‌ در بازارهای مالی کمک چندانی نکرد.

او به بی بی سی گفت: "این نشانگر این اصل است که رشد اقتصادی در دو سوی اقیانوس اطلس در شرایط بدی است و برای همین است که دخالت بانک مرکزی اروپا تاثیر چندانی نداشت."

کاهش سه و چهار دهم درصدی شاخص فوتسی ۱۰۰ باعث شد تا ارزش این شاخص ۱۷۸ واحد کمتر شود. این اولین بار در بیست و هفت سال گذشته است که ارزش این شاخص چهار بار پیاپی بیشتر از صد واحد کاهش می یابد.

ارزش سهام در بازارهای بورس سراسر اروپا هم با کاهش شدید روبرو بود. داکس، شاخص اصلی بورس آلمان پنج درصد و کاک، شاخص اصلی بورس فرانسه هم چهار و هفت دهم درصد ارزش خود را از دست داد.

ترس از آغاز یک رکود دیگر در اقتصاد بر قیمت طلا و نفت هم تاثیر گذاشت.

قیمت طلا که خرید آن همیشه در دوران تلاطم اقتصادی، سرمایه گذاری مطمئنی به حساب می آید، به ۱۶۹۷ دلار رسید که رکوردی تازه برای قیمت این کالا به شمار می آید.

همزمان قیمت نفت هم کاهش بیشتری یافته است که نشان دهنده نگرانی از کاهش رشد اقتصادی است که ممکن است که به کاهش تقاضا در سطح جهان در نتیجه کاهش تولید منجر شود. قیمت نفت خام سبک آمریکا با سه درصد کاهش به ۸۴ دلار و ۲۳ سنت به ازای هر بشکه کاهش یافت. قیمت نفت برنت دریای شمال هم با دو و شش دهم درصد کاهش به ۱۰۶ دلار و ۵۴ سنت رسید.

از هفته گذشته میلیاردها دلار از ارزش بورس های مهم جهان کاسته شده است. شاخص داکس سیزده درصد، فوتسی حدود ده درصد و داو جونز، شاخص اصلی بورس نیویورک پنج و هشت دهم درصد ارزش خود را از دست داده است.

مطالب مرتبط