ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا کاهش یافت

بازار بورس حق نشر عکس Reuters
Image caption ارزش سهام بانک‌ها بیشتراز بقیه کاهش یافته است

با ادامه حجم بالای فروش سهام در بازارهای بورس آمریکا و آسیا، ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا باز هم کاهش یافت.

در پایان معاملات در ظهر روز سه شنبه ۹ اوت (۱۸ مرداد)، ارزش فوتسی ۱۰۰، شاخص اصلی بورس لندن دو و بیست و پنج صدم درصد، داکس، شاخص اصلی بورس آلمان سه و بیست و شش صدم درصد و کاک، شاخص اصلی بورس فرانسه یک و سی و چهار صدم درصد کاهش یافت.

کاهش ارزش سهام کمتر از پیش بوده است، اما هنوز معامله کنندگان سهام از کاهش اعتبار مالی دولت آمریکا و بحران بدهی در کشورهای عضو یورو، واحد پول اروپایی، نگران هستند.

ارزش سهام بانک‌ها از سهام بقیه شرکت ها بیشتر کاهش یافته است.

ارزش سهام بانک "رویال بنک آو اسکاتلند" هشت درصد کمتر شده است. سهام بانک‌ "اچ اس بی سی" پنج درصد، بانک بارکلیز چهار و هشت دهم درصد و بانک لویدز سه درصد ارزان تر شده است.

با این حال از بازار اوراق قرضه اخبار بهتری منتشر شده است و اعلام شده که میزان عایدی اوراق قرضه دولتی اسپانیا و ایتالیا، برای روز دوم کاهش یافته است.

بانک مرکزی اروپا با هدف کاهش هزینه قرض دادن به این دو کشور اعلام کرد اوراق قرضه دولتی برخی از کشورهای حوزه یورو را خواهد خرید.

مقامات ایتالیا و اسپانیا هر دو تلاش می کنند تا برای جلوگیری از بحران اقتصادی مجبور نشوند مانند یونان تقاضای کمک مالی کنند.

'بحران جدی'

Image caption ارزش شاخص‌ها در بازارهای سهام آسیا هم کاهش یافته است

ژان کلود تریشه، رئیس بانک مرکزی اروپا با دفاع از تصمیم این بانک در مصاحبه ای با شبکه رادیویی یوروپ ۱ در فرانسه گفت: "این بدترین بحران بعد از جنگ جهانی دوم است و اگر رهبران تصمیمات مهمی را اتخاذ نکرده بودند، می توانست بدترین بحران از جنگ جهانی اول باشد."

اما آقای تریشه گفت که مسئولیت اصلی برای مبارزه با بحران بدهی زیاد، بر عهده کشورها است و نه بانک مرکزی اروپا.

منطقه یورو، واحد پول اروپایی، برنامه ای تنظیم کرده است که با اجرای آن قدرت بیشتری به "تسهیلات ثبات مالی اروپا" یا EFSF داده خواهد شد تا بتواند اوراق قرضه دولتی بیشتری را از بازار خریداری کند، اما اجرایی شدن این طرح نیاز به تایید همه دولت های عضو دارد و همین باعث ایجاد تاخیر در تصویب طرح شده است.

در همین حال، النا سالگادو، وزیر دارایی اسپانیا، دوباره اعلام کرد که کشورش نیازی به کمک مالی ندارد. به گفته خانم سالگادو میزان بدهی دولت اسپانیا، شصت و چهار درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است و هنوز بیست درصد کمتر از میانگین بدهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

نگرانی ها درباره افزایش میزان بدهی آمریکا هم بیشتر می شود. این افزایش باعث شد تا یک موسسه سنجش اعتبار، رتبه اعتبار این کشور را از بالاترین درجه که AAA است، کاهش داد. همین باعث شد تا روز دوشنبه ارزش شاخص‌های سهام در بازارهای بورس اروپا بین سه تا پنج درصد کاهش یابد و ارزش شاخص بورس نیویورک هم با بیشترین میزان کاهش در سه سال گذشته، پنج و شش دهم درصد کاهش یافت.

در بین سهام عرضه شده در بازار بورس نیویورک، سهام بانک آمریکا تا بیست درصد کاهش یافت و ارزش سهام بانک‌های دیگر هم به شدت سقوط کرد.

معامله گران سهام در نیویورک امیدوارند بانک مرکزی آمریکا برای کمک به تثبیت بازار وارد عمل شود.

"کمیته بازارهای باز" این بانک قرار است امروز، سه شنبه ۹ اوت، برای بررسی سیاست های بانک مرکزی تشکیل جلسه دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption و ارزش شاخص بورس نیویورک هم با بیشترین میزان کاهش در سه سال گذشته، پنج و شش دهم درصد کاهش یافت

بازارهای بورس در آسیا هم امروز با کاهش ارزش روبرو بود، اگر چه این بازارها توانستند نیمی از ضررهای روز گذشته خود را جبران کنند.

نیکی، شاخص اصلی بورس توکیو با یک و هفت دهم درصد، کسپی، شاخص اصلی بورس کره جنوبی با سه و ۶۴ صدم درصد و هانگ سنگ، شاخص اصلی هنگ کنگ با دو و هشت دهم درصد کاهش یافت.

'بن بست'

آلن براون، یک سرمایه گذار ارشد در موسسه شرودرز به بی بی سی گفت سرمایه گذاران راه خروجی برای مشکلات کنونی ندارند.

او می گوید: "مشکل اصلی آمار ضعیفی است که ما از اقتصاد کشورهای عضو یورو، بریتانیا و آمریکا در چند هفته گذشته دیده ایم."

آقای براون افزود: "من فکر می کنم سرمایه گذاران فهمیده اند که سیاستمداران اهرم های سیاست گذاری چندانی در آستین ندارند. برنامه های صرفه جویی مالی اجرا شده و نرخ بهره در اکثر کشورها به صفر نزدیک شده است و راه دیگری باقی نمانده است. برای همین است که سرمایه گذاران بسیار نگران شده اند."

با این حال آقای براون می گوید دخالت بانک مرکزی اروپا برای کمک به ایتالیا و اسپانیا "بالقوه موثر بوده است."

روند کاهشی قیمت نفت هم ادامه پیدا کرده است که نشان دهنده نگرانی از کاهش رشد اقتصادی در سطح جهان است.

قیمت نفت برنت دریای شمال به زیر صد دلار در هر بشکه رسید اما دوباره به ۱۰۳ دلار و ۳۱ سنت افزایش یافت.

از طرف دیگر قیمت طلا دوباره رکوردشکنی کرد و هر اونس طلا ۱۷۷۱ دلار فروخته شد.

مطالب مرتبط