ترس دوباره به بازارهای بورس برگشت

سوسیته ژنرال حق نشر عکس Reuters
Image caption ارزش سهام بانک فرانسوی سوسیته ژنرال با چهارده و هفت دهم درصد کاهش یافت

کاهش ارزش سهام بانک‌ها باعث شد تا ارزش شاخص‌های بازارهای بورس در کشورهای اروپایی و آمریکا به شدت سقوط کند.

در حالی که معاملات روز چهارشنبه با نگرانی همراه بود، همه نگاه‌ها به اخباری بود که از فرانسه می‌رسید.

دولت فرانسه این خبر را که ممکن است این کشور هم مانند آمریکا رتبه بالای اعتبار خود را از دست دهد تکذیب کرد. این کشور در حال حاضر رتبه AAA که بالاترین رتبه برای اعتبار کشورهاست را دارد.

از سوی دیگر بانک سوسیته ژنرال بعد از این که ارزش سهامش ۲۰ درصد کاهش یافت، ناگزیر شد تا اعلام کند که از نظر مالی تحت فشار نیست.

ارزش کاک، مهمترین شاخص بورس فرانسه پنج و نیم درصد کاهش یافت، در حالی که کاهش ارزش فوتسی، شاخص اصلی بورس لندن سه درصد بود و داو جونز شاخص اصلی بورس نیویورک هم سه و سه دهم درصد کاهش یافت.

شاخص فوتسی در پایان معاملات با ۱۵۸ واحد کاهش به ۵۰۰۷ رسید و این شاخص ۴۱ میلیارد پوند از ارزشش کاسته شد. در ۹ روز کاری گذشته که سهام در بازار بورس لندن معامله شده است، فوتسی ۱۵ درصد ارزش خود را از دست داده است.

شاخص اصلی بورس ایتالیا هم شش و هفت دهم درصد کاهش یافته است.

در پایان معاملات بورس فرانسه قیمت سهام بانک سوسیته ژنرال با ۱۴ و هفت دهم درصد کاهش معامله شد.

قیمت سهام بانک ها در بریتانیا هم به شدت کاهش یافته است. ارزش سهام بانک بارکلیز هشت و هفت دهم درصد، رویال بنک آو اسکاتلند، هفت و سه دهم درصد و اچ اس بی سی، پنج و سه دهم درصد کاهش یافته است.

دیوید بیویک، از شرکت مشاوره بی جی سی می‌گوید: " مشکل بدهی کشور‌ها بیشترین تاثیر را بر بانک‌ها گذاشته است و هیچکدام از بانک‌ها نمی‌توانند از تبعات این مسئله فرار کنند و حتما با کاهش ارزش روبرو خواهند بود."

اعتبار فرانسه

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption قیمت طلا همچنان در حال رکورد زدن است

اصرار دولت فرانسه برای حفظ اعتبار AAA توسط سه موسسه اصلی سنجش اعتبار مودیز، استاندارد اند پور و فیچ تایید شده است.

اما لین گراهام تیلور، استراتژیست موسسه مالی رابوبنک می‌گوید بازارها حق دارند نگران کاهش رتبه فرانسه باشند. او به بی بی سی گفت: "ما با نگاه به جنبه‌های زیربنایی، فکر می کنیم رتبه اعتبار فرانسه کاهش خواهد یافت."

پیشتر، نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه بعد از یک جلسه اضطراری کابینه گفت که این کشور "صرف نظر از هر اتفاقی که در اقتصاد جهان رخ دهد"، به اهداف خود برای کاهش کسری بودجه دست خواهد یافت.

دولت فرانسه دوباره روز ۲۴ اوت اقدامات خود را برای کاهش کسری بودجه بررسی خواهد کرد.

نگرانی درباره بانک سوسیته ژنرال و دیگر بانک‌های فرانسوی هم به این خاطر است که این موسسات مالی به شدت با بحران بدهی کشورها، مخصوصا یونان درگیر هستند.

قیمت سهام بانک‌های دیگر فرانسه هم کاهش یافته است. سهام بانک کردیت اگریکل یازده و هشت دهم درصد و بانک بی ان پی پاریباس، نه و نیم درصد ارزانتر شده است.

در حالی که بازارهای سهام در ابتدای روز چهارشنبه آرام تر بود، دولت ایتالیا که بدهی‌هایش این اواخر باعث نگرانی شده است، توانست شش و نیم میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی دوازده ساله با سود دو و نه دهم درصد به فروش برساند. سود این اوراق قرضه بسیار کمتر از ماه پیش است که ایتالیا ناگزیر شد همین اوراق قرضه را با سود سه و ۶۷ صدم درصد به فروش برساند.

رسانه های ایتالیا گزارش داده اند که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر این کشور قرار است پنجشنبه آینده با اعضای کابینه در جلسه ای درباره اقدامات این کشور برای کاهش کسری بودجه تصمیم گیری کند.

پیشتر آقای برلوسکونی و جولیو ترمونتی، وزیر اقتصاد ایتالیا با تجار و رهبران اتحادیه های کاری درباره این اقدامات صحبت کردند. این اقدامات قرار است جدی بودن دولت را برای کاهش میزان کسری بودجه هنگفت این کشور نشان دهد.

در عین حال روی آوردن سرمایه گذاران به خرید طلا باعث شد تا قیمت طلا به ۱۷۷۹ دلار و چهارده سنت برسد که رکوردی تازه برای این کالا است.

علاقه سرمایه گذاران به خرید فرانک سویس هم به افزایش ارزش این پول منجر شد تا حدی که مقامات سویس اعلام کردند برای کاهش ارزش این پول اقدام خواهند کرد.

افزایش ارزش این پول باعث شده صادرکنندگان سویسی با مشکل روبرو شوند.

مطالب مرتبط