ادامه بی ثباتی در بازارهای بورس اروپا

بازار سهام لندن حق نشر عکس AFP
Image caption فضای پرنوسان معاملات باعث شد تا ظهر روز پنجشنبه ارزش سهام بانک‌ها تا پنج درصد کاهش یابد

ارزش شاخص‌های اصلی بازارهای بورس اروپا که با آغاز معاملات روز پنجشنبه اندکی رشد کرده بود، با ادامه نگرانی‌ها از بحران بدهی کشورهای منطقه یورو و وضعیت بانک‌ها در این قاره، دوباره حدود دو درصد کاهش یافت.

صبح روز پنجشنبه ۱۱ اوت، با آغاز معاملات در بازارهای بورس در اروپا، همزمان با کاهش ارزش کاک، شاخص بورس فرانسه، ارزش فوتسی، شاخص بورس لندن و داکس، شاخص بورس آلمان حدود هفت دهم درصد بیشتر شد.

سهام بانک‌های فرانسوی که روز گذشته با کاهش زیادی روبرو بود از جمله سهامی بود که در معاملات صبح روز پنجشنبه بیشترین افزایش را داشت. برای مثال سهام بانک سوسیته ژنرال هشت درصد افزایش یافت.

اما فضای پرنوسان معاملات بورس تا ظهر روز پنجشنبه باعث شد تا قیمت سهام بانک‌ها تا پنج درصد کاهش یابد.

روز گذشته نگرانی از کاهش رتبه اعتبار فرانسه و شایعه مشکلات مالی بانک‌های این کشور، مهمترین عامل سقوط بازار بود. شایعه این که فرانسه ممکن است مانند آمریکا بالاترین رتبه اعتبار مالی را از دست بدهد به سرعت بازار را نگران کرد. همینطور شایع شد که بانک سوسیته ژنرال ممکن است برای ادامه کار خود به کمک دولت نیاز داشته باشد.

وزارت دارایی فرانسه و مدیر اجرایی بانک سوسیته ژنرال به سرعت این شایعات را تکذیب کردند.

فردریک اودئا، مدیر اجرایی بانک سوسیته ژنرال در مصاحبه‌ای با رادیو فرانس اینفو گفت مردم ترسیده اند و "برای همین کوچکترین اطلاعات به ترس بی‌مورد دامن می‌زند."

بانک فرانسوی از مقامات مسئول خواست تا درباره منبع انتشار این شایعه که باعث شد در یک مرحله قیمت سهام این بانک بیست و سه درصد کاهش یابد، تحقیق کنند.

در همین حال، جولیو ترمونتی، وزیر دارایی ایتالیا در جلسه ویژه پارلمان درباره واکنش این کشور به بحران بدهی کشورهای منطقه یورو سخنرانی کرد. براساس برنامه دولت ایتالیا، این کشور تا سال ۲۰۱۳ کسری بودجه خود را به صفر خواهد رساند.

آقای ترمونتی گفت برای رسیدن به این هدف، ایتالیا باید میزان کسری بودجه خود را که امسال سه و نه دهم درصد است به یک درصد در سال آینده کاهش دهد.

ایتالیا اکنون بعد از یونان، دومین کشور بدهکار در منطقه یورو است.

در ابتدای روز پنجشنبه، بازارهای بورس در آسیا هم در واکنش به نگرانی‌ها در اروپا روند متلاطمی داشتند.

نیکی، شاخص اصلی بورس ژاپن در حالی که ارزشش در ابتدای معاملات یک و هشت دهم درصد کاهش یافته بود، در پایان روز توانست کمی ضرر را جبران کند و با ۶۳ صدم درصد کاهش ارزش معاملات روز را تمام کرد.

شاخص هانگ سنگ در بورس هنگ کنگ هم یک درصد کاهش یافت که باز هم از کاهشی که در ابتدای روز رخ داد کمتر بود.

شاخص کسپی هم در ابتدای رو چهار درصد کاهش یافت اما در پایان معاملات ۶۲ صدم درصد افزایش یافت و بورس استرالیا هم توانست کاهش اولیه را جبران کند.

در آمریکا، داو جونز، شاخص اصلی بورس نیویورک، چهار و شش دهم درصد کاهش یافت.

مطالب مرتبط