درخواست دولت از پارچه فروشان: به جای اعتصاب، مذاکره کنیم

پارچه فروشی حق نشر عکس fars
Image caption پارچه فروشان می گویند که اوضاع اقتصادی شان خوب نیست و نمی توانند مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند

علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی ایران، اعتراض پارچه فروشان به مالیات بر ارزش افزوده را "بهانه جویی" توصیف کرده و گفته که به جای اعتراض و اعتصاب، مذاکره کنند.

آقای عسگری به خبرگزاری مهر گفته که اگر "پارچه فروشان ابهام و اشکالی دارند به جای نارضایتی بیایند پشت میز مذاکره، مسائل را حل کنند."

اجرای مالیات بر ارزش افزوده که از سه سال پیش شروع شد، با واکنش های تندی از سوی بازار به خصوص بازار طلا و پارچه رو به رو شد.

مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجيره توليد کالا و خدمات را در بر می گيرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ايجاد شده برای کالا و خدمات، ماليات جداگانه دريافت می شود.

مالیات بر ارزش افزوده اکنون چهار درصد است ولی پارچه فروشان می گویند که وضع اقتصادی شان خوب نیست و نمی توانند مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند و دولت باید اجرای این قانون را در باره آنها به تاخیر بیندازد اما دولت می گوید که چنین چیزی امکان ندارد.

آقای عسگری می گوید که بر اساس قانون، صنف پارچه فروشان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند "اما تاکنون برای اجرای این قانون به سازمان مالیاتی مراجعه نکرده اند."

اعتراض پارچه فروشان از سال گذشته کمابیش ادامه داشته و در روزهای اخیر در اعتراض به فشار دولت، به مجلس نامه نوشته اند و از آنها درخواست کمک کرده اند.

علاوه بر این، پارچه فروشان در روزهای اخیر، کرکره مغازه هایشان را پائین کشیده اند ولی آقای عسگری می گوید که پارچه فروشان باید همانند بقیه افراد قانون را اجرا کنند و "حرکاتی مانند اعتصاب از لحاظ عرفی و شغلی، روش پسندیده ای برای القای خواسته های یک صنف نیست."

رئیس سازمان مالیاتی ایران در عین حال گفته که این سازمان آماده است تا مشکلات و مسائل پارچه فروشان را بررسی کند.

مطالب مرتبط