نرخ تورم در ایران افزایش یافت

بانک مرکزی ایران حق نشر عکس mehr
Image caption نرخ تورم در چهار ماه اول سال، چهار درصد افزایش پیدا کرده است

بانک مرکزی ایران پس از دو ماه تاخیر سرانجام نرخ تورم در تیر ماه را ۱۶.۳ درصد اعلام کرده است.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران به خبرنگاران گفته که روند افزایشی نرخ تورم کاهش یافته و ابراز امیدواری کرده است که "این روند کاهنده رشد نرخ تورم ادامه یابد و تا یک سال آینده نرخ تورم دوباره یک رقمی شود."

نرخ تورم در ایران در اردیبهشت سال گذشته خورشیدی یک رقمی شد و سه ماه بعد یعنی در مرداد ماه به کمترین میزان خود یعنی ۸.۸ درصد رسید، اما از اواخر تابستان دوباره آهنگ صعودی آن آغاز شد و در پایان اسفند سال گذشته نرخ تورم به ۱۲.۴ رسید.

گزارش تازه بانک مرکزی نشان می دهد که در چهار ماه اول سال حدود چهار درصد بر نرخ تورم اضافه شده است.

از زمان شروع حذف یارانه ها در زمستان سال گذشته، سرعت رشد تورم بیشتر شده و بنابر این گزارش، در هشت ماه اول اجرای این طرح شش درصد به نرخ تورم، اضافه شده است.

برخی کارشناسان می گویند که به دلیل افزایش شدید قیمت برخی مواد سوختی، نرخ تورم در ماههای آینده با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

به نظر می رسد با ادامه وضع موجود، نرخ تورم در مرداد ماه به دو برابر ماه مشابه سال قبل خواهد رسید.

تورم به معنی افزایش سطح عمومی قیمت هاست و نرخ آن در بانک مرکزی با محاسبه قیمت ۳۵۹ قلم کالا و خدمات مصرفی تعیین می شود.

برای محاسبه نرخ تورم، بانک مرکزی هر ماه آمار قیمت کالاها و خدمات مصرفی را در مناطق شهری و روستایی را تهیه و با بررسی آن، نرخ تورم را تعیین می کند.

تاخیر در انتشار آمار تورم

عدم انتشار آمارهای اقتصادی در چند سال اخیر به خصوص نرخ رشد تورم در سه سال گذشته از سوی بانک مرکزی ایران انتقادهای زیادی را متوجه دولت کرده است.

برخی کارشناسان می گویند که دولت به دلیل کاهش شدید رشد اقتصادی مانع از انتشار آمار شده است.

با وجود انتقادات تند کارشناسان و نمایندگان مجلس، دولت با مصوبه ای مسئولیت انتشار آمار تورم را از بانک مرکزی گرفته و آن را به مرکز آمار ایران محول کرده است.

به همین دلیل، بانک مرکزی در دو ماه گذشته آماری از نرخ تورم ارائه نداد در حالیکه مرکز آمار نیز در این زمینه سکوت اختیار کرده است.

آقای بهمنی گفته که "قرار بر این است که مرکز آمار نرخ تورم را اعلام کند اما در عین حال، بانک مرکزی نرخ تورم را هر ماه استخراج می کند و ده روز بعد از ماه قبل این نرخ آماده است."

تا به حال آمار بانک مرکزی ایران در زمینه شاخص های اقتصادی نظیر رشد اقتصادی و تورم رسمیت داشت و مورد استناد کارشناسان قرار می گرفت ولی با تصمیم جدید دولت، از این پس باید آمار مرکز آمار ایران مبنا قرار گیرد.

در سالهای اخیر بانک مرکزی و مرکز آمار در زمینه تهیه و تولید آمار اقتصادی فعالیت داشتند ولی هیچگاه نتایج آمارگیری آنها در زمینه هایی نظیر نرخ تورم یکسان نبوده است.

به عنوان نمونه بانک مرکزی نرخ تورم اردیبهشت ماه امسال را ۱۴.۲ درصد اعلام کرده ولی نتایج مرکز آمار ایران نرخ تورم همین ماه را ۱۶.۷ درصد نشان می دهد.

البته همیشه نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار بیشتر نبوده بلکه در مواردی نظیر سال ۸۸ نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران ۹.۵ درصد بوده در حالی که نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای همین سال ۱۰.۸ درصد بودب.

مطالب مرتبط