انتقاد مقام ایرانی از کاهش عمدی قیمت نفت خام

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت می گوید بورس نفت کمکی به شفافیت بازار نمی کند

یک مقام نفتی ایران از کاهش قیمت نفت خام این کشور با هدف عرضه و فروش در بورس نفت کیش انتقاد کرده است.

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که بعد از سه بار عرضه نفت خام در بورس با تایید مقامات عالی قیمت را کاهش دادیم.

شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) یک میلیون بشکه نفت خام را با قیمت پایه ۱۰۵ دلار و ۴۹ سنت عرضه کرد که ۵۰۰ هزار بشکه از آن به فروش رفت.

پس از سه ماه عرضه نفت خام ایران در بورس نفت کیش، این اولین بار است که نفت ایران در بورس به فروش رفته است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید اگر این محموله را در بازار می فروختیم، قیمت بالاتر می رفت.

مشخصات اولین خریدار نفت خام ایران از بورس نفت کیش مطابق توافق سازمان بورس و شرکت ملی نفت اعلام نشده است.

آقای قمصری گفته که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می خواهد نفت خام کشورهای خارجی را در بورس عرضه کند و خریداران خارجی را تشویق به حضور در این معاملات کند.

مدیر امور بین الملل شرکت نفت می گوید این کار مستلزم بهبود سیستم بانکی بورس برای انجام معاملات بین المللی است.

نخستین مرحله بورس فرآورده های نفتی ایران بهمن ۱۳۸۶ در حضور مقام های دولتی ایران در جزیره کیش افتتاح شده بود اما معامله نفت خام که مرحله نهایی تاسیس بورس نفت در منطقه آزاد کیش است، به تازگی آغاز شده است.

مقام های بورس می گوید که غیر ایرانی ها می توانند بدون اخذ روادید به کیش سفر کنند و نقل و انتقال منابع مالی خود را "بدون هیچ مشکلی" در بورس نفت انجام دهند.

حق نشر عکس 1
Image caption مدیر روابط بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید اگر محموله عرضه شده در بورس، در بازار عرضه می شد، قیمت بالاتر می رفت

کیش از مناطق آزاد تجاری ایران و در آب های خلیج فارس واقع است و رفت و آمد غیر ایرانی ها و نقل و انتقال ارز در آن محدودیتی ندارد.

بورس نفت ایران هنوز دبیرکل ندارد و مدیریت آن فعلا با مدیر تالار بورس کیش است.

از زمان افتتاح بورس نفت در کیش پیش بینی شده بود که معاملات با ریال، واحد پول ملی ایران انجام شود ولی معاملات با تمام ارزهای معتبر قابل انجام باشد. با این حال اولین معامله نفت خام در بورس کیش با دلار انجام شده است.

دولت ایران امیدوار است با راه اندازی بورس نفت، معاملات بر اساس عرضه و تقاضا و به صورت شفاف انجام و جلوی رانت خواری گرفته شود.

محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که "مجموعه کل کشور معتقدند که اگر نفت خام از طریق بورس عرضه و معامله شود، بازار شفاف‌تری خواهیم داشت، اما ما این اعتقاد را نداریم."

با این همه آقای قمصری گفته که "اگر ثابت شود عرضه در بورس می تواند برای شفاف شدن بازار کمک کننده باشد، این کار را انجام خواهیم داد اما بورس امروز نشان داد که این گونه نیست."