قیمت سکه طلا در ایران: نیم میلیون تومان

سکه طلا
Image caption افزایش قیمت طلا در بازار ایران بعد از بالا رفتن قیمت این فلز قیمتی در بازارهای جهانی تشدید شده است

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که هر قطعه سکه طلا با طرح قدیم در روز پنجشنبه ۲۷ مرداد در بازار تهران به قیمت نیم میلیون تومان فروخته شده است.

بر اساس گزارش های دریافتی در برخی از طلا فروشی ها سکه طلا با طرح قدیم به بهای اندکی بالاتر از نیم میلیون تومان ( ۵۰۰ هزار تومان) هم به فروش رفت اما با توجه به پایان روز و تعطیلی آخر هفته، قیمت سکه در بالاتر از نیم میلیون تومان ثابت نمانده است.

قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید در بازار هم ۴۹۶ هزار تومان بود که با نرخ فروش از سوی بانک مرکزی در حدود ۷ هزار تومان اختلاف دارد.

بانک مرکزی ایران با هدف کمک به ثبات قیمت سکه در بازار اقدام به توزیع آن با نرخ دولتی کرده است. بهای دولتی هر قطعه سکه طلا روز پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۴۸۸ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

سکه با نرخ مصوب دولتی، هر روز در شماری از شعب بانکی عرضه می شود و متقاضیان با ارائه کارت ملی، می‌توانند حداکثر پنج قطعه سکه خریداری کنند.

بانک مرکزی ایران در دوره های گذشته هر زمان که قیمت طلا در بازار افزایش پیدا می کرد، از طریق بانک کارگشایی وارد عمل می شد و با حراج سکه قیمت ها را کنترل می کرد اما این روش هم در ماه های اخیر نتوانسته است تعادلی در قیمت ها ایجاد کند.

بانک کارگشایی که زیر مجموعه بانک ملی ایران است، کار حراج و توزیع سکه و شمش طلا را به عهده دارد.

به گفته صاحب نظران مردم با خریداری سکه های حراج شده توسط این بانک، مانع از ورود و گردش سکه در بازار و کاهش نرخ آن شدند.

افزایش قیمت طلا در بازار ایران بعد از بالا رفتن قیمت این فلز قیمتی در بازارهای جهانی سرعت گرفته است.

سرعت افزایش قیمت سکه و طلا در بازار ایران بسیار بیشتر از روند افزایش قیمت آن در بازارهای بین المللی بوده است.

هرچند افزایش تقاضا یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت طلا در بازار ایران دانسته شده، اما کارشناسان می گویند که سرمایه های سرگردان در بازار هم به سمت خرید طلا سرازیر شده و همین موضوع به افزایش قیمت دامن زده است.