درگیری‌های لیبی بهای نفت را کاهش داد

لیبی حق نشر عکس Getty
Image caption نبردهای داخلی در لیبی قیمت نفت در جهان را افزایش داده بود

ورود مخالفان مسلح دولت لیبی به طرابلس، پایتخت این کشور، و امید به پایان یافتن ناآرامی‌ها در لیبی، بهای نفت در بازارهای جهانی را کاهش داده است.

نفت خام دریای برنت امروز ۱/۸ درصد پائین آمد و به ۱۰۶ دلار و ۷۰ سنت رسید، در حالی که نفت سبک آمریکا به همان قیمت سابق۸۲ دلار و ۹۰ سنت معامله شد.

نگرانی‌ها نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی جهان، با کاهش بهای نفت در ساعات آغازین شروع به کار بازارهای آسیایی بالا گرفت و باعث شد که قیمت طلا بالاتر برود.

با این حال به محض باز شدن بازارهای سهام در اروپا، ارزش سهام، وضع بهتری پیدا کردند. دلیل آن هم بالا رفتن بهای سهام شرکت‌هایی بود که با صنایع نفتی مرتبط هستند.

کارشناسان امیدوارند که با پایان یافتن درگیری‌های لیبی، صادرات نفت این کشور دوباره از سر گرفته شود و منابع جهانی افزایش یابد.

لیبی دوازدهمین صادر کننده بزرگ نفت در جهان است.

با بهتر شدن اوضاع سیاسی در لیبی، کارشناسان امیدوارند که بهای نفت بیشتر از این کاهش یابد.

پیش از آغاز درگیری‌ها در لیبی، این کشور ۱/۶ میلیون بشکه نفت خام تولید می‌کرد که ۲ درصد از تولید جهانی نفت بود.اما با شروع درگیری‌ها در لیبی تولید نفت در این کشور با مشکل روبه‌رو شد.

تحلیلگران مسائل اقتصادی امیدوارند که با سقوط دولت لیبی و بازگشت آرامش به کشور، تولید نفت لیبی دوباره از سر گرفته شود و قیمت‌ها افزایش یابد.

جاناتان برت، از فعالان بازار سهام می‌گوید که با عادی شدن وضعیت لیبی، میلیون‌ها بشکه نفت از لیبی به بازارهای جهانی سرازیر می‌شود: "این امر موجب کاهش بیشتر بهای نفت می‌شود که ما اکنون شاهدش هستیم."

در مقابل کارشناسانی هستند که می‌گویند در صورت سقوط دولت و بازگشت آرامش به کشور معلوم نیست چه قدر زمان لازم است تا نفت لیبی به بازار بیاید.

آوتار سندو، از فعالان بازار بورس می‌گوید که لیبیایی‌ها زمان زیادی لازم دارند تا دوباره تجهیزات نفتی خود را تعمیر کرده و دوباره وارد کار شوند: "اتفاقی که امروز افتاده بیشتر اثر روانی بر بازار است."

مطالب مرتبط