ارزش سهام اپل در پی استعفای استیو جابز افت کرد

استیو جابز حق نشر عکس Getty
Image caption استیو جابز به دلیل ابتلا به سرطان لوزالمعده پیش از این چندین بار به مرخصی پزشکی رفته بود

با کناره گیری استیو جابز از سمت خود به عنوان مدیرعامل شرکت کامپیوتری اپل، ارزش سهام این شرکت در بازارهای بورس آسیایی و اروپایی حدود پنج درصد افت داشته است.

این در حالی است که شرکت های رقیب اپل، مانند سامسونگ و "اچ تی سی"، به ترتیب با بیش از ۳ و ۴ درصد رشد در ارزش سهام خود مواجه شده اند.

استیو جابز، ۵۵ ساله که پیشتر به سرطان لوزالمعده مبتلا شده بود، از ماه ژانویه سال میلادی جاری در مرخصی بسر می برد.

در پی انتشار خبر کناره گیری آقای جابز، ارزش سهام شرکت اپل در فرانکفورت بیش از ۴ درصد سقوط کرد، و در معاملاتی که پس از پایان ساعات رسمی فعالیت بازار بورس نیویورک انجام گرفت، ارزش سهام اپل بیش از ۵ درصد کاهش یافت.

تحلیلگران می گویند استعفای استیو جابز از سمت پیشین خود غیرمنتظره نبوده است و در عمل بر فعالیت های روزمره این شرکت تاثیر چندانی نخواهد داشت.

با کناره گیری آقای جابز از سمت مدیرعاملی شرکت اپل، اکنون او به عنوان رییس هیات مدیره این شرکت منصوب شده است.

از این رو کارشناسان می گویند آقای جابز پس از این هم می تواند نقش تاثیرگذاری در سیاست های تجاری این غول کامپیوتری جهان ایفا کند.

کالین گیلیس، از شرکت سرمایه گذاری "بی جی سی" می گوید تیم کوک، مدیر عامل جدید شرکت اپل، هم اکنون چند ماهی است که در عمل اداره شرکت اپل را بر عهده داشته و در این مدت شرکت اپل بسیار موفق بوده است.

به گفته این تحلیلگر اقتصادی، نقشه راه و سیاست های کلی شرکت اپل تغییر نخواهد کرد.

در عین حال یکی دیگر از دلایلی که برخی از کارشناسان با استناد به آن از آینده شرکت اپل ابراز نگرانی نمی کنند، بر این پایه استوار است که مشتری های اپل هیچ تفاوت عملی و محسوسی در محصولات نهایی این شرکت مشاهده نخواهند کرد.

مایکل گارتنبرگ، از شرکت تحقیقات تکنولوژی گارتنر در این مورد به بی بی سی گفت: "مشتری ها به خاطر شخص استیو جابز از اپل خرید نمی کنند. آنها محصولات اپل را به این دلیل می خرند که نیازهای آنها را برآورده می کنند و اجناس خوبی هستند. بنابراین آنها در آینده هم به خرید محصولات اپل ادامه خواهند داد".

مطالب مرتبط