شرکت ملی نفت ایران: نیکو، نفت را برای یک شرکت خارجی خرید

نشان شرکت نیکو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران می گوید که شرکت نیکو نفت این شرکت را به نیابت از یک شرکت خارجی خریداری کرده است

دو هفته بعد از فروش اولین محموله نفت خام ایران در بورس جزیره کیش، احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، گفته که شرکت نیکو (نفتیران) ۵۰۰ هزار بشکه نفت را برای یک شرکت خارجی خریداری کرده است.

آقای قلعه بانی به خبرگزاری دانشجویان ایران در پاسخ به این که آیا وارد شدن شرکت نیکو به عنوان خریدار نفت در بورس مصداق "جیب به جیب شدن" نفت میان نفتی ها نیست گفته که"شرک نیکو نفت عرضه شده در بورس نفت را برای خود معامله نکرده است بلکه به نیابت از یک شرکت خارجی آن را خریداری کرده است."

به گفته مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، "از آنجایی که شرکت های خارجی امکان حضور مستقیم در بورس نفت ایران را در حال حاضر ندارند، طبیعی است که برای حضور در بورس نفت ایران باید نماینده ای انتخاب کنند."

شرکت نیکو متعلق به شرکت ملی نفت ایران در سوئیس مستقر است و بیست سال پیش از سوی ایران، با هدف سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و خرید و فروش و مباله نفت و گاز در خارج از این کشور تاسیس شده است.

این شرکت سال گذشته از سوی امریکا تحریم شد و مدتی بعد از این تحریم، شرکت بریتانیایی بی پی همکاری خود با "شرکت نفت ایران - بریتانیا" وابسته به این شرکت را متوقف کرد که در بریتانیا به ثبت رسیده است.

داستان فروش اولین محموله نفتی در بورس کیش

فروش نفت در بورس فرآورده های نفتی کیش از مدتها پیش مطرح بوده ولی با گذشت سه سال و نیم از شروع به کار این بورس، چند هفته پیش عرضه نفت در آن آغاز شده است.

شرکت ملی نفت ایران چندین محموله نفتی را در این بورس برای فروش عرضه کرده ولی تنها یک بار بخشی از نفت عرضه شده بوسیله یک شرکت ایرانی یعنی نیکو خریداری شده است.

شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) یک میلیون بشکه نفت خام را با قیمت پایه ۱۰۵ دلار و ۴۹ سنت عرضه کرد که ۵۰۰ هزار بشکه از آن به فروش رفت.

بخشی از این محموله هم زمانی به فروش رسید که شرکت ملی نفت ایران، قیمت نفت عرضه شده در بورس را کاهش داد.

حق نشر عکس isna
Image caption در اولین روز مراسم عرضه نفت در بورس کیش، مقام های دولتی شرکت داشتند

همان زمان محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته بود که "با تائید مقامات عالی" قیمت را کاهش دادیم ولی اگر "این محموله را در بازار می فروختیم، قیمت بالاتر می رفت."

خریدار اولین محموله نفتی که در بورس کیش عرضه شد، این روزها مشکلات بزرگتری نیز دارد که پایش را در اروپا به دادگاه باز کرده است.

موضوع این دادگاه هم شکایت شرکت هایی است که با ایران قرارداد انتقال نفت (سواپ) از کشورهای حاشیه خزر داشتند و بعد از تصمیم وزارت نفت به توقف عملیات انتقال نفت از کشورهای حاشیه خزر این شرکت ها به دادگاه شکایت کردند.

ظاهرا شرکت نیکو از طرف شرکت ملی نفت ایران با این شرکت ها قرارداد امضا کرده بود و پیام بطحایی مدیر امور حقوقی و قراردادهای شرکت ملی نفت ایرانبا تائید این خبر به خبرگزاری مهر گفته که "قرارداد های سواپ نفت ایران بین شرکت های خارجی و شرکت نیکو امضا شده بود."

برخی گزارشها نشان می دهد که شاکیان توانسته اند بخشی از اموال و دارایی های این شرکت را در لندن و لوزان بلوکه کنند.

آقای بطحایی می گوید که چون قرارداد سواپ نفت بین شرکت های خارجی با شرکت نیکو بوده "بر این اساس حتی در صورت شکایت هم اموالی از شرکت ملی نفت مصادره نخواهد شد."

این مقام شرکت ملی نفت در عین حال می گوید که در حال حاضر شکایت شرکت های خارجی در مراجع بین المللی در دست پیگیری و رسیدگی است و "در حال حاضر هیچ گونه دارایی یا ساختمانی متعلق به شرکت ملی نفت ایران در اروپا توقیف یا مصادره نشده است."

آقای بطحایی که عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز هست، روشن نکرده که آیا اموال شرکت نیکو از سوی دادگاه بلوکه شده یا نه.