قیمت سکه طلا از مرز ۶۰۰ هزار تومان گذشت

در پی افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی در ایران برای اولین بار از مرز ۶۰۰ هزار تومان گذشت.

بنابر گزارش ها امروز سه شنبه پانزدهم شهریور (۶ سپتامبر) هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران ۶۱۰ هزار تومان و هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۵۹۶ هزار تومان معامله شده است.

قیمت هر نیم سکه نیز ۲۸۶ هزارتومان، ربع سکه ۱۴۶ هزار تومان و سکه گرمی هم به ۷۹ هزار تومان رسیده است.

با افزایش قیمت طلا در بازار آزاد، بانک مرکزی نیز قیمت سکه های خود را افزایش داده است و هر قطعه سکه بهار آزادی به قیمت دولتی ۵۷۵ هزار و ۱۲۰ تومان، هر قطعه نیم سکه ۲۷۷هزار و ۶۸۰ تومان و ربع سکه ۱۴۳ هزار ۵۳۰ تومان فروخته شده است.

سیر صعودی قیمت سکه از مدتها پیش شروع شده ولی در دو ماه گذشته سرعت پیدا کرده است به گونه ای که در تیرماه هر قطعه سکه بهار آزادی در بازار حدود ۴۲۰ هزار تومان معامله می شد و اکنون قیمت هر قطعه سکه از مرز ۶۰۰ هزار تومان فراتر رفته است.

معمولا قیمت سکه طلا در بازار ایران از قیمت های جهانی تبعیت می کند و در روزهای اخیر با افزایش شدید قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه طلا در ایران نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.

در ایران سکه به عنوان نوعی سرمایه گذاری مطمئن تلقی می شود و معمولا خریداران پول های خود را تبدیل به سکه می کنند.

قیمت هر قطعه سکه در اول انقلاب ایران یعنی سال ۱۳۵۷ خورشیدی، ۴۲۰ تومان بوده و این روند در پایان جنگ هشت ساله به کمتر از ۱۰ هزار تومان رسید.

در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی سکه به بیشتر از ۳۸ هزار تومان رسید و در دولت محمد خاتمی این رقم دو برابر شد. در دو سال پایانی دولت اصلاحات قیمت هر سکه به رقم ۱۲۲ هزار تومان معامله می شد.

مطالب مرتبط