سوئیس برنامه کاهش ارزش فرانک را به اجرا گذاشت

فرانک سوئیس حق نشر عکس Reuters
Image caption بانک مرکزی سوئیس اعلام کرده که اجازه نخواهد داد ارزش هر یورو از ۱.۲ فرانک پایین‌تر برود

بانک مرکزی سوئیس می گوید که ارزش فعلی فرانک در برابر یورو به حدی بالاست که اقتصاد آن کشور را تهدید می کند و اعلام کرده است که برای مقابله با این خطر، اجازه نخواهد داد که ارزش هر یورو از ۱.۲ فرانک پایین‌تر برود.

مقامات بانک مرکزی سوئیس گفته اند که برای تثبیت این نرخ حداقل تا هر میزان که لازم باشد ارز خارجی خواهند خرید.

اعلام این تصمیم اثری فوری روی بازار داشت و باعث شد که ارزش یورو از حدود ۱.۱ فرانک به ۱.۲۱ فرانک افزایش پیدا کند.

این تازه ترین اقدام بانک مرکزی سوئیس برای پایین آوردن ارزش فرانک است که به دلیل افزایش بی سابقه ارزش آن در مقابل ارزهای دیگر، به صادرات سوئیس لطمه وارد کرده است.

بانک مرکزی سوئیس پیش از این هم با اقداماتی دیگر از جمله کم کردن نرخ بهره سعی کرده بود رشد ارزش فرانک را کنترل کند.

دولت سوئیس همچنین اعلام کرده است که برای کمک به تقویت اقتصاد محلی، هزینه هایش را ۲ میلیارد فرانک افزایش خواهد داد.

خرید نا محدود ارز خارجی

در بیانیه بانک مرکزی سوئیس آمده است که " بالا بودن بیش از حد نرخ جاری فرانک تهدیدی جدی علیه اقتصاد سوئیس است و می تواند باعث تورم زایی شود. به همین دلیل بانک مرکزی سوئیس اکنون قصد دارد که ارزش فرانک را به طور قابل ملاحظه ای پایین بیاورد و این نرخ پایین را تثبیت کند."

در این بیانیه همچنین آمده که بانک مرکزی از حالا به بعد، اجازه نخواهد داد که ارزش برابری هر یورو از ۱.۲ فرانک پایین‌تر برود.

بانک مرکزی سوئیس در بیانیه اش تاکید کرده که برای رسیدن به این هدف مصمم است که هر مقدار لازم باشد ارز خارجی بخرد.

به دنبال اعلام این خبر ارزش شاخص سهام بازار بورس سوئیس (زوریخ اس ام آی) ۴ درصد افزایش یافت و در این میان شرکتهای صادر کننده شاهد بیشترین افزایش در ارزش سهامشان بودند.

بانک مرکزی اروپا در بیانیه ای کوتاه به این خبر واکنش نشان داد و گفت که مسئولیت این تصمیم بر دوش خود بانک مرکزی سوئیس است.

دقایقی بعد از انتشار بیانیه بانک مرکزی سوئیس، ارزش فرانک این کشور در مقابل ارزهای دیگر کاهش یافت. ارزش فرانک در برابر یورو ۹ درصد ، در مقابل دلار ۷.۷ درصد و در برابر پوند استرلینگ ۷.۸ کاهش یافت.