اعتصاب دوباره پارچه فروشان بازار تهران

پارچه فروشی حق نشر عکس fars
Image caption پارچه فروشان می گویند که اوضاع اقتصادی شان مناسب نیست و قادر به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیستند

پارچه فروشان بازار تهران بار دیگر در اعتراض به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، مغازه های خود را تعطیل کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به دنبال عدم توافق میان پارچه فروشان بازار تهران و دولت ایران، پارچه فروشان بار دیگر مغازه های خود را تعطیل کردند.

پیشتر مقام های دولتی ایران اعتصاب پارچه فروشان را "بهانه جویی" توصیف کرده و خواستار مذاکره به جای اعتصاب شده بودند.

علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی ایران، گفته بود که اگر "پارچه فروشان ابهام و اشکالی دارند به جای نارضایتی بیایند پشت میز مذاکره، مسائل را حل کنند."

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، بنکداران و طاقه فروشان پارچه که از اول ماه رمضان به مدت بیش از ۴۰ روز مغازه‌های خود را بسته بودند پس از برگزاری نشستی با حضور احمد کریمی اصفهانی، اسدالله بادامچیان از اعضای هیات موتلفه و انجمن اسلامی اصناف و جمعی از بازاریان، در نهایت توافق شد که پارچه فروشان مغازه‌های خود را باز کنند واز سوی دیگر وعده داده شد تا خواسته پارچه فروشان طی یک هفته پیگیری شود.

بنابراین پارچه فروشان در ۲۲ شهریورماه مغازه‌های خودر را با وعده هیات موتلفه و انجمن اسلامی اصناف حدود ۷ روز باز کردند.

اما باز هم پس از به توافق نرسیدن در مدت وعده داده شده، پارچه فروشان بازار تهران امروز سه شنبه ۲۹ شهریور برای بار دوم در اعتراض به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مغازه‌های خود را در این بازار بستند.

اجرای مالیات بر ارزش افزوده که از سه سال پیش شروع شد، با واکنش های تندی از سوی بازار به خصوص بازار طلا و پارچه رو به رو شد.

مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

میزان این مالیات اکنون چهار درصد است ولی پارچه فروشان می گویند که وضع اقتصادیشان نامناسب است و نمی توانند آن را بپردازند و دولت باید اجرای این قانون را به تاخیر بیندازد.

پیش از این وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران گفته بود که دولت این کشور با اخذ مالیات بر ارزش افزوده از پارچه فروشان، قانون را اجرا می کند و با معاف کردن آنها از مالیات مخالف است.

اعتراض پارچه فروشان از سال گذشته خورشیدی آغاز شد اما از بیش از یک ماه پیش، اعضای این صنف در اعتراض به فشار دولت، از مجلس ایران درخواست کمک کرده و همزمان دست به اعتصاب و تعطیلی مغازه هایشان زده اند.

مطالب مرتبط