قیمت هر سکه به ۶۲۰ هزار تومان رسید

در پی افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی در ایران در روز شنبه نوزدهم شهریور (۱۰ سپتامبر) به ۶۲۰ هزار تومان رسید.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران به خبرگزاری مهر گفته که هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم در اولین روز هفته به ۶۲۰ هزار تومان رسیده و در همین روز قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید نیز ۶۱۰ هزار تومان بوده است.

به گفته آقای کشتی آرای، در روز شنبه هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲۹۲ هزار تومان و هر ربع سکه نیز ۱۵۱ هزار تومان معامله شده است.

همزمان با افزایش قیمت سکه در بازار، خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش داده که در معاملات هفته گذشته قراردادهای آتی بورس کالا، هر قطعه سکه برای تحویل در اسفند ماه تا مرز ۷۰۰ هزار تومان معامله شده است.

بنابر این گزارش در هفته گذشته بیشتر از ۱۴ هزار سکه برای تحویل در اسفند ماه معامله شده که بیشترین قیمت آن ۶۹۷ هزار تومان بوده است.

در همین حال محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته که "قیمت سکه در بازار داخلی بر اساس افزایش یا کاهش قیمت جهانی تغییر می کند."

آقای بهمنی گفته که بانک مرکزی می تواند به بانکها اعلام کند که فروش سکه را بیشتر کنند "اما هیچگاه زیر قیمت جهانی عرضه نخواهیم کرد."

سیر صعودی قیمت سکه از مدتها پیش شروع شده ولی در دو ماه گذشته سرعت پیدا کرده است به گونه ای که در تیرماه هر قطعه سکه بهار آزادی در بازار حدود ۴۲۰ هزار تومان معامله می شد و اکنون قیمت هر قطعه سکه به ۶۲۰ هزار تومان رسیده است.

معمولا قیمت سکه طلا در بازار ایران از قیمت های جهانی تبعیت می کند و در روزهای اخیر با افزایش شدید قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه طلا در ایران نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.

در ایران سکه به عنوان نوعی سرمایه گذاری مطمئن تلقی می شود و معمولا خریداران پول های خود را تبدیل به سکه می کنند.

قیمت هر قطعه سکه در اول انقلاب ایران یعنی سال ۱۳۵۷ خورشیدی، ۴۲۰ تومان بوده و این روند در پایان جنگ هشت ساله به کمتر از ۱۰ هزار تومان رسید.

در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی قیمت سکه به بیشتر از ۳۸ هزار تومان رسید و در دولت محمد خاتمی این رقم دو برابر شد. در دو سال پایانی دولت اصلاحات قیمت هر سکه به رقم ۱۲۲ هزار تومان معامله می شد.

مطالب مرتبط