دولت ایران می گوید که همه واحدهای صنعتی پول گرفته اند

صنعت حق نشر عکس isna
Image caption صنعتگران می گویند که دولت بعد از حذف یارانه ها کمکی به آنها نکرده و مانع از افزایش قیمت کالاهای آنها نیز شده است

در حالیکه صنعتگران نسبت به عملکرد دولت در حذف یارانه ها انتقاد دارند، وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید که همه تعهدات خود را نسبت به صنایع بعد از حذف یارانه ها انجام داده است.

رضا فاطمی امین، معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت به خبرنگاران گفته که سه هزار و ۵۵۰ واحد صنعتی "میلیاردها تومان پول گرفته اند. چه کسی می گوید واحدهای صنعتی پول نگرفته اند."

این در حالی است که صنعتگران، نهادهای صنفی نظیر اتاق بازرگانی و انجمن های تولیدی و صنعتی بارها اعلام کرده اند که دولت بعد از حذف یارانه ها به تعهد خود برای کمک به بخش تولید عمل نکرده است.

صنعتگران می گویند که قرار بود بخشی از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت ها، به بخش تولید اختصاص پیدا کند اما عملا مبلغ اندکی به واحدهای تولیدی داده شده است.

آیت الله علی خامنه ای نیز هفتم شهریور ماه با آنکه از عملکرد دولت در حذف یارانه ها تمجید کرد، اما گفت که مصوبه مربوط به حمایت از تولیدکنندگان که بخشی از قانون هدفمند کردن یارانه هاست، تحقق نیافته است.

گزارشها نشان می دهد که بعد از اجرای برنامه حذف یارانه ها، مشکلات واحدهای تولیدی بیشتر شده است چون با وجود افزایش شدید قیمت مواد سوختی و مواد اولیه، دولت مانع از افزایش قیمت کالاهای تولیدی آنها شده است.

علاوه بر این، بر اساس قانون حذف یارانه ها، دولت باید ۳۰ درصد از درآمد حاصل از این برنامه را به واحدهای تولیدی اختصاص می داد. اما گزارشها نشان می دهد که با گذشت بیشتر از هفت ماه مقدار کمی به واحدهای تولیدی داده شده است.

دولت در این مدت سعی کرده تا یارانه نقدی را در اختیار خانوارها بگذارد اما گزارش ها نشان می دهد که برخلاف قانون، سهم صنعت از یارانه ها کمتر از ده درصد بوده است.

گزارش دولت نشان می دهد که در شش ماه اول اجرای برنامه حذف یارانه ها تا پایان خرداد امسال، هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان (یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون دلار) به بخش صنعت اختصاص داده است.

دولت از یک طرف مانع از افزایش قیمت کالاهای تولیدی شده و از سوی دیگر کمکی به این صنایع نکرده است. همین کوتاهی در کمک به صنایع و واحدهای تولیدی اعتراض های گسترده ای را به دنبال داشته اما دولت می گوید که تشریفات طولانی و دشواری نحوه کمک ها باعث تاخیر در پرداخت یارانه ها شده است.

شواهد نشان می دهد که دولت حتی اگر می خواست به واحدهای تولیدی کمک کند باز هم نمی توانست، چون برای پرداخت یارانه نقدی مشکل داشت و پولی نداشت که بتواند آن را به صنایع بدهد.

دولت می گوید سعی دارد به جای یارانه نقدی به صنایع وام بدهد تا آنها بتوانند با تغییر تجهیزات از مصرف انرژی کم کنند.

گزارشها نشان می دهد که واحدهای صنعتی با مشکلات متعددی رو به رو هستند اما آقای فاطمی امین می گوید که کمتر از هفت درصد از مشکلات واحدهای صنعتی به موضوع حذف یارانه ها بر می گردد.

آقای فاطمی امین می گوید که ۲۵۰ میلیارد تومان منابع مالی داریم که به عنوان سپرده در بانک گذاشته ایم و امکان تامین دو هزار میلیارد تومان (دو میلیارد دلار) تسهیلات بانکی فراهم است.

اما سهمی که در سال جاری برای صنعت و تولید در برنامه حذف یارانه ها پیش بینی شده چندین برابر این رقم است و دولت موظف است بیست درصد از درآمد ۵۴ هزار میلیارد تومانی ناشی از حذف یارانه ها را به بخش تولید اختصاص دهد.

مطالب مرتبط