بانک مرکزی ایران: گزارش اختلاس سه میلیارد دلاری را منتشر می‌کنیم

بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران حق نشر عکس isna
Image caption آقای بهمنی گفته که ممکن است تخلفاتی در بانکها وجود داشته باشد ولی این تخلفات پائین تر از بسیاری از دستگاههاست

چند روز بعد از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات، بانک مرکزی ایران به دفاع از عملکرد بانکها پرداخته و اعلام کرده که به زودی گزارش این اختلاس را منتشر می کند.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که سیستم بانکی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و "نسبت تخلفات در این سیستم، پائین تر از بسیاری از دستگاههای دیگر است."

آقای بهمنی گفته که "نباید یک سیستم را زیر سئوال برد چون به تمام افراد شاغل در آن صنف توهین می شود."

واکنش رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از آن صورت می گیرد که مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات را "بی سابقه ترین" پرونده فساد اقتصادی توصیف کرده و گفته که بود که سیستم بانکی آفت اقتصاد کشور است.

آقای پورمحمدی با اشاره به بزرگ بودن این پرونده گفت که "این تخلف سنگین ابتدا از بانک صادرات شروع شد و در ادامه به بانک های خصوصی و دولتی دیگر سرایت کرد."

همزمان محمد جهرمی مدیر عامل بانک صادرات اختلاس از بانک صادرات را رد کرد و گفت که "اختلاسی از بانک صادرات ایران انجام نشده است و سوء استفاده مالی از هفت بانک کشور با استفاده از اسناد جعلی بانک صادرات بوده است."

انتقاد بانک مرکزی برخی مدیران بانکها

اکنون ابراهیم درویشی مدیر اداره نظارت بر بانکهای بانک مرکزی به خبرگزاری فارس گفته که "برخی مدیران عامل بانک ها در خصوص اختلاس به عمل آمده فرافکنی می کنند."

آقای درویشی در باره دخیل بودن هفت بانک در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک صادرات که از سوی مدیر عامل بانک صادرات مطرح شده بود، گفت که "به زودی اعلام می کنیم ریشه اصلی این اختلاس کجا بوده است."

حق نشر عکس isna
Image caption مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفته اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، بزرگترین پرونده فساد اقتصادی است

بنابر گزارش‌ها فردی که صاحب چندین شرکت است از طریق تبانی با رئیس شعبه بانک صادرات در یک کارخانه فولاد در خوزستان، ال سی های (اسناد اعتباری) جعلی به مبالغ دهها میلیارد تومان می گرفته بدون آنکه وجه آنها را به بانک بپردازد.

بعد از آن وی این ال سی ها را به بانک های دولتی و خصوصی دیگر می برده و در آنجا با قیمتی پائین تر از قیمت رسمی ال سی می فروخته است.

مدیر عامل بانک صادرات در نشست ویژه ای که برای توضیح در باره این اختلاس برگزار کرد، سعی کرد نشان دهد که بخشی از مشکل به نهادهای نظارتی بر می گردد که نتوانسته مانع از ادامه روندی شود که نزدیک به چهار سال پیش شروع شده است.

بانک مرکزی ایران بر عملکرد بانکهای دولتی و خصوصی نظارت دارد و مدیر عامل بانک صادرات بدون آنکه نامی از بانک مرکزی ببرد، مشکل اصلی را به این نهاد نظارتی مرتبط دانسته است.

بنابر اعلام بانک صادرات، این اختلاس در سال ۱۳۸۶ آغاز شده و در سال ۸۸ رقمش کمتر از ۸۰ میلیارد تومان بوده اما در سال ۱۳۸۹ به ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری به ۲۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

هنوز جزئیات و نحوه اختلاس روشن نیست اما آقای درویشی گفته است که گزارش بازرسان بانک مرکزی از این اختلاس آماده شده و به زودی منتشر می شود.

آنطور که مدیر عامل بانک صادرات گفته بخشی از منابع حاصل از اختلاس صرف خرید سهام شرکت های دولتی از سازمان خصوصی سازی و تاسیس یک بانک خصوصی شده است.

بنابر گزارشها، فردی که صاحب یک باشگاه لیگ برتر فوتبال و یک کارخانه آب معدنی است، به همراه مدیر عامل یک شعبه بانک صادرات در خوزستان و معاونش در رابطه با این اختلاس دستگیر شده اند.

مطالب مرتبط