افت بازارهای بورس از جمله بدلیل نگرانی از کاهش ارزش یورو

بازار بورس حق نشر عکس AP
Image caption بازارهای بورس آسیا از جمله شاهد افت بودند

شاخص سهام در بازارهای بورس آمریکا در پی روندی مشابه در اروپا و آسیا در روز دوشنبه افت کرده که ناشی از نگرانی در مورد عدم توانایی یونان در پرداخت بدهی هایش است.

همچنین یک رشته گزارش های خبری که حاکی از آمادگی احتمالی آلمان برای پذیرش وضعیتی "قابل کنترل" است که در آن یونان عملا وارد مرحله عدم پرداخت بدهی می شود، باعث افت ارزش یورو شد.

مقام های آلمانی روز دوشنبه با این حرف که ثبات یونان و یورو "هدف مشترک" همه کشورهای اتحادیه اروپاست، سعی کردند اعتماد ناظران را افزایش دهند.

سهام بانک ها بیشترین افت را شاهد بود به طوری که سهام "بی ان پی پاریباس" ۱۲ درصد سقوط کرد.

سهام سایر بانک های فرانسوی نیز در میان شایعاتی درباره احتمال افت رتبه بندی بدهی آنها و نگرانی درباره تاثیر وضعیت یونان و ایتالیا بر آنها افت کرد.

اواسط صبح دوشنبه در نیویورک، شاخص داو جونز یک درصد پایین آمده بود.

فوتسی ۱۰۰ لندن ۱.۶ درصد پایین آمد، کک فرانسه ۴ درصد افت کرد و دکس آلمان ۲.۳ درصد از ارزشش را از دست داد. این روند در پی افت شدید بازارهای آسیا - از جمله ۴ درصد در هنگ کنگ - روی می دهد.

در این روز یورو به حداقل ارزش خود طی ده سال گذشته مقابل ین رسید و سرمایه گذاران برای خریداری اوراق بهادار دولت آلمان - که یک سرمایه گذاری امن به حساب می آید - هجوم بردند.

تازه ترین بحران اعتماد در بازارها در میان این نگرانی ها ظاهر می شود که آلمان صبرش نسبت به یونان - و سایر کشورهای شدیدا بدهکار ناحیه یورو - را از دست داده و ممکن است به طرح های نجات مالی این کشورها در آینده کمک نکند.

فیلیپ روسلر وزیر اقتصاد آلمان در مقاله ای که در یک روزنامه چاپ کرد نوشت که "تحقق عدم پرداخت بدهی یونان به صورتی کنترل شده" را دیگر نمی توان مردود دانست.

روز دوشنبه دبیرکل شریک ائتلافی کوچکتر حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت که یونان می تواند حوزه یورو را ترک کند.

کریستیان لیندنر دبیر کل حزب دموکرات های آزاد (اف دی پی) در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: "در تحلیل نهایی، نمی توان این مساله را مردود دانست که یونان یا باید یا می خواهد که حوزه یورو را ترک کند."

این اظهار نظر پس از استعفای غیرمنتظره یورگن استارک، رئیس بانک مرکزی اروپا (ای سی بی) در ارتباط با نحوه برخورد با بحران بدهی اروپا صورت می گیرد.

سخنگوی خانم مرکل گفته است که "فرض آلمان این است که یونان هر کاری می تواند" برای اجرای تدابیر ریاضتی برای مبارزه با مخمصه بودجه انجام می دهد.

او گفت: "هدف ما کاملا روشن است: ما می خواهیم که حوزه یورو را در کل پایدار کنیم."

مطالب مرتبط