شکایت مشایی علیه تعدادی از مسئولان حکومتی

مشایی - احمدی نژاد حق نشر عکس ISNA
Image caption همزمان با اعلام شکایت آقای مشایی از تعدادی از مسئولان، آقای احمدی نژاد گفته است که سکوت وی در مقابل منتقدان "همیشگی نخواهد بود"

سیدعلی اصغر حسینی، وکیل مدافع اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد گفت که تاکنون به وکالت از آقای مشایی از ده نفر شکایت کرده که شامل "برخی مسئولان ارشد قوای دیگر از جمله دستگاه قضایی هستند" و به اکثر شکایت ها در دادسرای کارکنان دولت رسیدگی می شود.

آقای حسینی چهارشنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که در بین کسانی که علیه آنها طرح دعوی شده دو مداح و "فردی که قبلا نظامی بوده و اکنون مسئولیت نظامی ندارد" نیز وجود دارد و پرونده دو نفر دیگر از متشاکیان نیز "در دادگاه ویژه روحانیت در جریان است".

وکیل مدافع آقای رحیم‌مشایی در بخش دیگری از اظهارات خود، دو مداح مورد شکایت را سعید حدادیان و منصور ارضی معرفی کرده و گفته است که عدم رسیدگی قضایی به توهین های برخی مداحان علیه موکل او، باعث تکرار چنین توهین هایی شده است.

سعید حدادیان، که فایل صوتی اظهارات وی در فروردین ماه گذشته و بعد از ماه ها تاخیر در اینترنت منتشر شد، در سخنان جنجالی خود تعابیر غیرمتعارفی را علیه اسفندیار رحیم مشایی به کار برده و در مورد ادامه حمایت از او، به رییس جمهور هشدار داده بود.

منصور ارضی نیز، مرداد ماه گذشته در سخنانی در یکی از شب های ماه رمضان گفت که اگر کسی اسفندیار رحیم مشایی را بکشد او برای این کار "پول می دهد". او یک سال پیش از آن هم، سخنرانی شدیداللحنی را علیه آقای مشایی انجام داده بود.

واکنش همزمان احمدی نژاد علیه منتقدان

از سوی دیگر، امروز محمود احمدی نژاد در واکنش به کسانی که دستگاه های دولتی را به تخلفات مالی متهم می کنند گفت: "ما باز هم سکوت می‌کنیم که به خاطر مقام رهبری است، البته این سکوت وحدت بخش، طولانی مدت نخواهد بود".

آقای احمدی‌ نژاد دولت خود را "پاک‌ترین دولت تاریخ" خواند و از کسانی که به گفته او "چند ماه است تلاش می‌کنند به دولت ضربه زده و دولت را بدون هیچ محدودیتی متهم می‌کنند" انتقاد کرد.

اظهارات رئیس جمهور ایران در شرایطی منتشر می شود که انتشار خبر وقوع اختلاسی سه هزار میلیارد تومانی در یکی از شعبه های بانک صادرات، باعث متهم شدن دولت به فساد مالی توسط گروهی از رسانه ها و سیاستمداران ایران شده است.

اظهارات رئیس دولت در مورد "سکوت وحدت بخش"، در شرایطی بیان شده که وی در خرداد ماه گذشته هم در مصاحبه با خبرنگاران، موضع خود در مورد دستگیری تعدادی از همکاران دولت را "سکوت الهام بخش وحدت" اعلام کرده بود.

با این حال، وی سه هفته بعد در واکنش به ادامه برخورد قضایی با همکارانش گفت: "کابینه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، دیگر من باید وظیفه‌ قانونی خود را انجام دهم و این حتما به کشور آسیب می‌زند."

محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از اظهارات آن زمان خود، برخوردهای انجام شده با دولت را "سیاسی" توصیف کرد و هدف آن را "فشار به دولت" دانست.

مطهری: احمدی نژاد تهدید به استعفا کرده بود

امروز علی مطهری، نماینده محافظه کار تهران در مجلس ایران نیز در گفتگو با سایت فرارو، ضمن اشاره به اختلاس اخیر در بانک صادرات گفته است: "وقتی قوه قضاییه در مقابل تهدید به استعفای رییس جمهور درباره رسیدگی به این پرونده‌ها عقب نشینی می‌کند، نتیجه آن همین گونه اختلاس‌ها خواهد بود."

این نماینده منتقد دولت توضیح بیشتری نداده است که "تهدید به استعفای" نسبت داده شده به آقای احمدی نژاد چه زمان و در چه ارتباطی صورت گرفته است.

آقای مطهری افزوده است: "مانع شدن رئیس جمهور از رسیدگی به پرونده‌های مقامات دولتی و کوتاه آمدن قوه قضاییه، عامل اصلی جسارت یافتن افراد فاسد برای این گونه اختلاس هاست."

در پی اظهارات خرداد ماه گذشته آقای احمدی نژاد در مورد "خط قرمز" بودن برخورد قضایی با اعضای کابینه، منتقدان، دولت وی را به حمایت از تخلف های مالی همکاران نزدیک خود متهم کردند.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، حمید بقایی، معاون اجرایی آقای احمدی نژاد و محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، از جمله مقام هایی هستند که گروهی از رسانه ها و مقام های محافظه کار، خواستار رسیدگی قضایی به "تخلفات" آنها شده اند.

مطالب مرتبط