ایران از افزایش فروش نفت به کشورهای حوزه مدیترانه خبر داد

Image caption ایران می گوید روسیه و عربستان مهمترین رقیبان فروش نفت این کشور در حوزه مدیترانه هستند

یک مقام بلندپایه نفتی ایران دو کشور ترکیه و اسپانیا را بزرگترین مشتریان نفت ایران اعلام کرده و گفته است که فروش نفت ایران به ایتالیا هم افزایش یافته است.

محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت به خبرگزاری مهر گفته است که در سال جاری میلادی، صادرات نفت خام ایران به برخی از کشورهای اروپایی به ویژه در منطقه مدیترانه همچون ایتالیا، ترکیه و اسپانیا افزایش یافته است.

به غیر از افزایش معاملات نفتی، مناسبات سیاسی ایران با این سه کشور حوزه مدیترانه هم به نسبت سایر کشورهای غربی، آرامتر بوده است.

بر اساس گزارش این مقام نفتی ایران، این کشور سالانه ۶ تا ۷ میلیون تن نفت خام به ترکیه و روزانه حدود ۱۰۰هزار بشکه نفت خام به اسپانیا صادر می‌ کند.

ایتالیا هم از ابتدای سال جاری میلادی روزانه بیش از ۱۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده است.

آقای قمصری می گوید که در سال‌های اخیر، ترکیه بازاری "قوی و پرکشش" برای نفت خام صادراتی ایران بوده و اما افزایش چشمگیر صادرات نفت به اسپانیا و ایتالیا "به دلیل تقاضای فصلی" بوده است.

روسیه و عربستان؛ رقیبان ایران

بر اساس آمار منتشر شده از سوی شرکت ملی نفت ایران مهمترین رقیبان نفتی ایران در صادرات نفت به کشورهای حوزه مدیترانه، روسیه و عربستان سعودی هستند.

به گفته آقای قمصری، در بازار مدیترانه، نفت رویال روسیه مهمترین رقیب ایران در بازار اسپانیا و ایتالیا است و عربستان سعودی هم به طور سنتی رقیب ایران در صادرات نفت خام به ترکیه است.

بر اساس گزارش شرکت ملی نفت ایران، عمده فروش نفت ایران به سه کشور ترکیه و اسپانیا و ایتالیا در حوزه مدیترانه، مربوط به اوایل تابستان امسال است که کشورها عمدتا برای فصل زمستان و سرما سوخت ذخیره می کنند.

کاهش صادرات نفت به دنبال کاهش تولید

هرچند مقام های نفتی ایران از افزایش فصلی فروش نفت ابراز خرسندی می کنند اما گزارش سالانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) که اخیرا منتشر شده نشان از کاهش چشمگیر صادرات نفت این کشور دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بر اساس آمار بانک مرکزی ایران، میزان تولید نفت خام ایران از ۶ میلیون و ۱۹ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۵۵ به ۳ میلیون ۵۵۶هزار بشکه در سال گذشته خورشیدی رسید

بر اساس گزارش اوپک، ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی برای اولین بار در تاریخ این سازمان، جایگاه دوم صادرکنندگان نفت را که به طور سنتی در اختیار این کشور بود، از دست داد و یک پله سقوط کرده است.

میزان تولید نفت خام در ایران و به تبع آن صادرات کاهش پیدا کرده است و و در عین حال سایر کشورهای تولیدکننده نفت، به شکل قابل توجهی در مسیر افزایش ظرفیت تولید قرار گرفته اند.

بر اساس آمار بانک مرکزی ایران، میزان تولید نفت خام ایران از ۶ میلیون و ۱۹ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۵۵ به ۳ میلیون ۵۵۶ هزار بشکه در سال گذشته خورشیدی رسید.

این سیر نزولی در میزان صادرات نفت خام ایران هم تاثیر گذاشته و از ۵ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه سال ۱۳۵۵ به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در سال گذشته خورشیدی افت کرده است.

شرایط دشوار برای نفت ایران

با توجه به ساختار اقتصاد ایران که ۷۰درصد درآمد ارزی و ۸۰ درصد بودجه عمومی آن از محل صادرات نفت خام تامین می شود، اختلال در درآمد نفت می تواند بحران مالی بزرگی برای دولت ایجاد کند.

فقدان سرمایه گذاری مورد نیاز برای توسعه میادین نفتی ایران و نبود فن آوری برای بهره برداری بیشتر از میادین موجود، حفظ سطح تولید فعلی نفت در سال های آینده را با تردید رو به رو کرده است.

دشواری های پرداخت پول نفت خام ایران از سوی خریداران هندی، چینی و کره جنوبی در ماه های گذشته نشان دهنده تاثیر تحریم های بین المللی علیه ایران و ایجاد مانع جدی دیگری برای فروش همین میزان از نفت صادراتی این کشور است.

با این همه محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید در حال حاضر کشورش برای صادرات نفت خام در بازارهای جهانی هیچگونه مشکلی ندارد.