نگرانی سرمایه‌گذاران و ادامه سقوط شاخص سهام در وال استریت

حق نشر عکس AP
Image caption برای پنجمین ماه متوالی شاخص‌ها در حال سقوط هستند

با انتشار آمار اقتصادی نگران کننده توسط چین و اتحادیه اروپا، روز جمعه شاخص سهام در بورس وال استریت به پائین ترین سطح خود ظرف سه سال گذشته نزدیک شد. قیمت سهام بانک مورگن استانلی نیز به واسطه نگرانی ها نسبت به پیوند آن با بانکهای اروپایی، دچار افت ارزش شد.

از زمان اوج بحران جهانی اقتصاد در چهار ماهه آخر سال 2008، شاخصها برای پنجمین ماه متوالی به سیر نزولی خود ادامه داده اند. در چهارماهه اخیر، شاخص‌مبنا سهام Standard and Poor’s 500 که مشتمل بر پانصد گونه سهام است نزدیک 13 درصد سقوط کرده که 6 در صد از این تنزل بها تنها در ماه سپتامبر ثبت شده است.

روز گذشته با افزایش نگرانی سرمایه گذاران نسبت به بازارهای اعتباری، سهام بانک مورگن استانلی با 7.6 درصد سقوط به سیزده دلار و نود و پنج سنت رسید. هزینه بیمه اوراق قرضه پنج ساله این بانک طی روی های اخیر تقریبا ً سه برابر شده و سود سهام سه سال گذشته عملا ً پاک شده است.

به گفته آدام کرجکیک، تحلیلگر اقتصادی در کالیفورنیا، نگرانی زیادی وجود دارد که تولید ناخالص ملی در آمریکا رو به کاهش برود یا حداقل به سطح برآورد شده نرسد.

بخش تولیدی چین برای سومین ماه متوالی دچار انقباض شده که طولانی ترین دوره انقباضی از سال 2009 تا به حال محسوب می شود. در حالی که چین به طور سنتی یک کانون استثنای رشد محسوب می شده، این دوره انقباضی به نشانه نگران کننده ای برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است.

این در حالیست که بر اساس آمارهای منتشر شده در روز جمعه، قیمت کالاهای مصرفی در اتحادیه اروپا به نحو پیش بینی نشده ای در ماه سپتامبر سه در صد افزایش یافته که با افزایش تورم در آلمان همراه است.

علی رغم وجود نشانه هایی مبنی بر افزایش اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی در اواخر ماه سپتامبر، تداوم نگرانی ها نسبت به اشتغال و اعتبارات می تواند بر هزینه کرد خانواده ها در ماه های آینده تاثیر منفی بگذارد.