احمدی نژاد: سکوت را برای منافع کشور ترجیح می‌دهم

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس AFP
Image caption محمود احمدی نژاد گفت که سکوت دولت برای جلوگیری از "تخریب وجهه" جمهوری اسلامی ایران در دنیاست

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران با انتقاد از "سیل اتهام‌ها علیه دولت و اعضای آن" گفت: "من به دنبال دفاع از کسی نیستم و سکوت را برای منافع کشور ترجیح می‌دهم، اما معتقدم خدا از بندگان خود دفاع خواهد کرد."

وی سه شنبه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) در سخنانی در جمع استانداران سراسر کشور گفت که سکوت دولت برای جلوگیری از "تخریب وجهه ایران اسلامی در دنیا" است و او و همکارانش "کار و تلاش برای ساختن کشور را به پاسخگویی به فضاسازی‌ها و تبلیغات ترجیح می‌دهند".

آقای احمدی نژاد حدود سه هفته پیش، در واکنش به کسانی که دستگاه های دولتی را به مشارکت در اختلاس متهم می کنند گفته بود: "ما باز هم سکوت می‌کنیم که به خاطر مقام رهبری است، البته این سکوت وحدت بخش طولانی مدت نخواهد بود".

اظهارات رئیس جمهور ایران، اشاره ای به ماجرای موسوم به "اختلاس سه هزار میلیارد تومانی" است که در جریان آن، تعدادی از مسئولان دولتی به اهمال یا همکاری با متخلفان متهم شده و روسای تعدادی از بانک‌های ایران برکنار شده یا استعفا داده‌اند.

رئیس دولت دهم امروز تاکید کرده است: "کسانی در مقابل ما صف کشیده و ما را به انحراف متهم می‌کنند که بسیاری از مشکلات کشور ناشی از مدیریت آنها بر جامعه است و حالا ما را به انواع و اقسام تهمت‌ها متهم می‌کنند."

محمود احمدی نژاد توضیح بیشتری در مورد کسانی که به گفته وی "بسیاری از مشکلات کشور ناشی از مدیریت آنها بر جامعه است" نکرده، اما او در گذشته، اصلاح طلبان، محافظه کاران سنتی و همکاران دولت‌های سابق را به کارشکنی در مقابل برنامه های دولت خود متهم کرده است.

اظهارات جدید رئیس دولت در مورد سکوت دولت، در شرایطی بیان شده که وی در خرداد ماه گذشته هم در مصاحبه با خبرنگاران، موضع خود را در مورد دستگیری تعدادی از همکاران دولت "سکوت الهام بخش وحدت" اعلام کرده بود.

با این حال، وی سه هفته بعد در واکنش به ادامه برخورد قضایی با همکارانش گفت: "کابینه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، دیگر من باید وظیفه‌ قانونی خود را انجام دهم و این حتما به کشور آسیب می‌زند."

محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از اظهارات آن زمان خود، برخوردهای انجام شده با دولت را "سیاسی" توصیف کرد و هدف آن را "فشار به دولت" دانست.

اظهارات دیروز رهبر ایران

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی دیروز با اشاره به ماجرای اختلاس اخیر بانکی در ایران گفت: "ادامه هیاهو و جنجال، به خصوص اگر عده ای به دنبال استفاده های دیگر از این مسائل باشند، به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند".

وی با اشاره به اطلاع رسانی رسانه ها در در خصوص این اختلاس تاکید کرد: "رسانه ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلکه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی کنند."

رهبر ایران در عین حال اطمینان داد که مسئولان سه قوه مصمم به "مقابله با این حادثه و پیشگیری از حوادث مشابه" هستند و افزود که آنها "این ماجرا را تا آخر پیگیری خواهند کرد و دست‌های خائن قطع خواهد شد".

رهبر ایران در واکنش به اتهاماتی که در ارتباط با این اختلاس به مسئولان کشور وارد شده اظهار داشت: "عده ای می‌خواهند از این ماجرا برای زیر سؤال بردن مسئولان استفاده کنند، در حالی که مسئولان در دولت، مجلس و قوه قضائیه مشغول انجام وظیفه خود هستند."

مصطفی پور محمدی، رئیس سازمان بازرسی کل ایران، پیشتر پرونده اختلاس خبرساز اخیر را "بی سابقه ترین پرونده فساد مالی در کشور" توصیف کرده بود.

متهمان این پرونده، اسناد اعتباری یک شعبه بانک صادرات در خوزستان را، بدون آنکه وجهی بابت آنها بپردازند، به بانک های دیگر و با قیمتی پایین تر از قیمت اسمی فروخته اند.

مطالب مرتبط