هشدار اوباما به رهبران اروپا درباره بحران مالی حوزه یورو

اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption اوباما می گوید بحران مالی اروپا بزرگ ترین حطر برای اقتصاد آمریکاست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای حوزه یورو خواسته است هر چه زودتر برای حل بحران بدهی ملی اعضای این منطقه اقدام کنند.

به گفته آقای اوباما، این مشکل تهدیدی برای احیای اقتصاد ایالات متحده است.

آقای اوباما پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت در شرایط کنونی بحران مالی در اروپا یک تهدید بزرگ ترین برای اقتصاد آمریکاست.

او گفت: "بی اطمینانی درباره وضع یونان و توانایی آنها در پرداخت تعهدات مالی خود همچنان در بازارهای سرمایه ادامه دارد. عدم اطمینان به بدهی بعضی از کشورهای جنوب اروپا در کنار ایرلند و پرتغال نیز وجود دارد. همه این عوامل بر نظام مالی جهانی فشار زیادی را وارد کرده است."

آقای اوباما همچنین گفت به طور منظم در تماس با رهبران آلمان و فرانسه، بزرگ ترین قدرت های اقتصادی حوزه یورو است و متقاعد شده است که رهبران اروپایی متوجه اضطراری بودن وضع کنونی هستند.

"فکر می کنم آنها به طرح اروپایی خود پایبند هستند. ولی روابط سیاسی سختی دارند. به خاطر این که باید موافقت پارلمان هایشان را کسب کنند، آنها باید موافقت ۲۰، ۲۴ یا ۲۷ پارلمان را جلب کنند. مهندسی چنین هماهنگی کار مشکلی است."

او گفت امیدوار است یک طرح واضح و جامع برای حل این مشکل ارائه شود.

ایالات متحده در هفته های گذشته درخواست از کشورهای اروپایی برای حرکت به سوی حل بحران مالی حوزه یورو را افزایش داده است.

اقتصادان هشدار داده اند که تبعات فروپاشی نظام مالی حوزه یورو می تواند تبعات خطرناک تری برای اقتصاد جهانی نسبت به بحران بانکی سال ۲۰۰۸ آمریکا داشته باشد.

مطالب مرتبط