ایران از بررسی قیمت گاز صادراتی در اجلاس کشورهای تولید کننده خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه، ایران، قطر، ونزوئلا و الجزایر در مجموع دو سوم منابع گاز جهان را در اختیار دارند

وزیر نفت ایران می گوید کشورش در اجلاس کشورهای تولید کننده گاز که اواخر پاییز امسال در قطر برگزار می شود حضوری فعال خواهد داشت.

رستم قاسمی به خبرگزاری های داخلی در ایران گفته است که تولید و قیمت فروش گاز در نشست "مجمع کشورهای صادر کننده گاز" بررسی خواهد شد.

شرکت کنندگان در "مجمع کشورهای صادر کننده گاز" (GECF) اعلام کردند مقر دائم خود را در کشور قطر برپا خواهند کرد.

قطر برای کسب میزبانی مقر اصلی سازمان جدید در رقابت با شهر های سن پیترزبورگ و تهران پیروز شد.

ایران پس از روسیه دارای دومین ذخایر گاز طبیعی در جهان است.

آقای قاسمی قیمت کنونی گاز صادراتی ایران را "خوب" ارزیابی کرده اما درباره جزئیات آن صحبت نکرده است.

قیمت گاز صادراتی به دلیل آنچه مقام های نفتی ایران رقابت فشرده برای فروش می خوانند، محرمانه تلقی می شود و حتی در زمان امضای قرارداد هم رقم آن اعلام نمی شود.

ایران در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی و همزمان با توسعه فازهای مختلف میدان گازی پارس جنوبی، تلاش ها برای صادرات گاز خود را آغاز کرد.

یکی از مهمترین این طرح ها، خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان موسوم به "خط لوله صلح" است که به دلیل اختلافات سیاسی در منطقه از جمله کشمکش و اختلافات هند و پاکستان و تحریم های جهانی علیه ایران عملا به مرحله اجرا نرسیده است.

محمدهادی نژادحسینیان، معاون پیشین وزارت نفت ایران و مسئول وقت مذاکرات مربوط به خط لوله صلح، چندی پس از ترک مسئولیت اعلام کرد که ایران برای صادرات گاز خود بیشتر از ۳۰ درصد به هند و پاکستان تخفیف داده و علیرغم افزایش بی سابقه قیمت نفت و گاز، قیمت گاز ایران در این قرارداد ۳۲ درصد از قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه که قرارداد آن ۱۱ سال پیش امضا شده، ارزان تر است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نخستین توافق ها بر سر تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، حدود یک سال پس از این در اوایل زمستان ۱۳۸۷ (اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی) در مسکو پایتخت روسیه به دست آمد

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در سال های اخیر خواستار تشکیل اتحادیه از کشورهای تولیدکننده گاز طبیعی جهان شده و در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور پیشین روسیه و نخست وزیر فعلی این کشور که چهار سال پیش در تهران صورت گرفت، پیشنهاد کرده بود "اوپک گازی" با حضور کشورهای تولید کننده گاز که منافع سیاسی مشترکی هم با هم دارند، تشکیل شود.

نخستین توافق ها بر سر تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، حدود یک سال پس از این در اوایل زمستان ۱۳۸۷ (اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی) در مسکو پایتخت روسیه به دست آمد.

ایران و ۱۴ کشور بزرگ صادرکننده گاز با تشکیل یک دفتر اجرایی شبیه دبیرخانه اوپک، نخستین گام‌ها را برای تاسیس سازمان کشورهای صادرکننده گاز برداشته اند.

اعضا مجمع کشورهای صادر کننده گاز را الجزایر، بولیوی، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، لیبی، مالزی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا تشکیل می دهند.

در سال ۲۰۰۸ و به هنگام توافق بر سر تشکیل این مجمع، نمایندگان کشورهای نروژ و قزاقستان نیز به عنوان عضور ناظر در اجلاس مسکو شرکت کردند.

روسیه، ایران، قطر، ونزوئلا و الجزایر در مجموع دو سوم منابع گاز جهان را در اختیار دارند و ۴۲درصد گاز تولیدی جهان را به بازار می فرستند.

ساز و کار صادرات گاز با بازار نفت تفاوت های اساسی دارد. در حالیکه نفت بر اساس قیمت بازار محل تولید مبادله می شود و انتقال محصول خریداری شده در کوتاه مدت و حتی در بشکه و به وسیله کشتی صورت می گیرد، صادرات گاز نیازمند خطوط انتقال و قراردادهای طولانی مدت است.