توافق مرکل و سارکوزی در مورد 'تغییرات مهم' در حوزه یورو

سارکوزی مرکل حق نشر عکس Getty
Image caption دیدار رهبران آلمان و فرانسه در برلین انجام شد

رهبران آلمان و فرانسه پس از انجام گفتگوهایی درباره کنترل بحران بدهی در حوزه یورو می گویند که "تغییرات مهمی" را برای اداره این بلوک پیشنهاد خواهند کرد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه گفتند که هدف از این تغییرات همکاری نزدیکتر و الزامی تر اقتصادی میان کشورها این حوزه است.

این دو رهبر گفتند که تا پایان اکتبر جزئیات بیشتری را اعلام خواهند کرد.

خانم مرکل گفت که این کشورها "مصمم هستند اقدامات لازم برای اطمینان از... صاحب سرمایه شدن مجدد بانک های اروپا را انجام دهند."

آلمان و فرانسه بر سر چگونگی تامین مالی بانک های اروپایی اختلاف داشته اند؛ اقدامی که به گفته بعضی نیازمند ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد یورو برای مقابله با بحران بدهی ملی کشورهای حوزه یورو است.

تصور می شود که فرانسه خواهان استفاده از صندوق نجات مالی حوزه یورو برای کمک به بانک های این کشور باشد، درحالی که آلمان بر استفاده از این صندوق فقط به عنوان آخرین راه چاره اصرار می ورزد.

آقای سارکوزی پس از این گفتگوها در برلین گفت که اکنون "زمان" پرداختن به جزئیات نیست اما گفت که توافق آلمان و فرانسه "کامل" است.

او به خبرنگاران گفت: "ما کاملا آگاهیم که فرانسه و آلمان مسئولیت خاصی برای پایدار کردن یورو دارند. ما باید پاسخی جامع و دراز مدت ارائه کنیم."

این رهبران گفتند که مجموعه پیشنهادهای آنها شامل طرحی برای کمک به بانک های اروپایی، تسریع همکاری اقتصادی در حوزه یورو و رسیدگی به مشکلات بدهی یونان خواهد بود.

خانم مرکل پافشاری کرده است که اجلاس رهبران اروپایی در روزهای ۱۷ و ۱۸ اکتبر در بروکسل باید حاوی پیامی روشن باشد تا اعتماد به بازارها برگردد.

نجات یونان

همزمان گفتگوها در مورد طرح نجات مالی برای یونان که ممکن است تا اواسط نوامبر ذخایر نقدی اش خالی شود ادامه یافته است.

کمیسیون اروپایی، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول هم اکنون درحال تصمیم گیری در این باره هستند که آیا باید یک قسط ۸ میلیارد یورویی را برای کمک به دولت یونان آزاد کنند یا نه. دولت یونان می گوید برای پرداخت صورت حساب هایش به این پول نیاز دارد.

این پول بخشی از طرح نجات ۱۱۰ میلیارد یورویی است که تابستان گذشته تصویب شده بود. یک طرح ۱۰۹ میلیارد یورویی دیگر نیز در ماه ژوئیه مورد توافق رهبران اروپا قرار گرفت اما هنوز به تصویب همه پارلمان های اتحادیه اروپا نرسیده است.

علیرغم تلاش های رهبران برای مهار بحران، ناظران می گویند شواهد اندکی از نزدیک شدن بحران به نقطه پایان وجود دارد.

وزیر دارایی آلمان گفته است که "خطر زیادی وجود دارد که این بحران باز هم به وخامت گراید و گسترش یابد."

روز جمعه موسسه اعتبار سنجی "فیچ" ارزش اعتبار ملی ایتالیا و اسپانیا را کاهش داد.