عرضه نفت در بورس کیش متوقف شد

نشان شرکت نیکو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شرکت نیکو خریدار اولین محموله نفتی ایران در بورس کیش بود.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس هیات مدیره بورس کالا اعلام کرده که عرضه نفت در بورس کالا تا زمان تصمیم جدید وزات نفت ایران منتفی شده است.

آقای پور ابراهیمی به خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا گفته که وزارت نفت علاقه زیادی به انجام معاملات نفتی داشت ولی ویژگی های بورس کالا را مورد توجه قرار نداد و وضع "به گونه ای پیش رفت که 9 عرضه نفت به غیر از یک مورد با شکست مواجه شد."

فروش نفت در بورس فرآورده های نفتی کیش از مدتها پیش مطرح بوده ولی با گذشت سه سال و نیم از شروع به کار این بورس، اولین محموله نفتی روز 22 تیر در بورس عرضه شد.

در این مدت 9 بار نفت در بورس عرضه شد که ولی تنها یک بار بخشی از نفت عرضه شده بوسیله یک شرکت ایرانی یعنی نیکو (نفتیران) خریداری شده است.

شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) یک میلیون بشکه نفت خام را با قیمت پایه ۱۰۵ دلار و ۴۹ سنت عرضه کرد که ۵۰۰ هزار بشکه از آن به فروش رفت.

بخشی از این محموله هم زمانی به فروش رسید که شرکت ملی نفت ایران، قیمت نفت عرضه شده در بورس را کاهش داد.

آقای پور ابراهیمی می گوید "مقام های ارشد اقتصادی کشور هدف اولیه راه اندازی بورس نفت را شکستن انحصار دولت در تجارت نفت عنوان کردند اما در عمل این اتفاق رخ نداد."

محمدرضا پورابراهیمی پیش از این در باره نحوه معاملات بورس گفته بود که مشکل ما در عرضه نفت خام و معامله نشدن این است که بدنه کارشناسان وزارت نفت علاقه و اراده چندانی به معامله در بورس کالا ندارند و می‌خواهند سنتی عمل کنند.

رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران گفته بود که "مشکل معامله نشدن نفت خام در بورس مسائل بانکی نیست، زیرا سالها است کشور با این مسائل دست و پنجه نرم کرده و معاملات را انجام می‌دهد."

بعد از فروش اولین محموله نفت خام ایران در بورس جزیره کیش، احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، در پاسخ به این که آیا وارد شدن شرکت نیکو به عنوان خریدار نفت در بورس مصداق "جیب به جیب شدن" نفت میان نفتی ها نیست گفته بود که"شرک نیکو نفت عرضه شده در بورس نفت را برای خود معامله نکرده است بلکه به نیابت از یک شرکت خارجی آن را خریداری کرده است."

به گفته مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، "از آنجایی که شرکت های خارجی امکان حضور مستقیم در بورس نفت ایران را در حال حاضر ندارند، طبیعی است که برای حضور در بورس نفت ایران باید نماینده ای انتخاب کنند."

شرکت نیکو متعلق به شرکت ملی نفت ایران در سوئیس مستقر است و بیست سال پیش از سوی ایران، با هدف سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و خرید و فروش و مباله نفت و گاز در خارج از این کشور تاسیس شده است.

این شرکت سال گذشته از سوی امریکا تحریم شد و مدتی بعد از این تحریم، شرکت بریتانیایی بی پی همکاری خود با "شرکت نفت ایران - بریتانیا" وابسته به این شرکت را متوقف کرد که در بریتانیا به ثبت رسیده است.