رئیس بانک مرکزی ایران به بازداشت قائم مقام این بانک اعتراض کرد

بهمنی حق نشر عکس isna
Image caption آقای بهمنی از این که بانک مرکزی بعد از اختلاس تحت فشار قرار گرفته، ابراز نگرانی کرده است.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران ضمن اعتراض به بازداشت قائم مقام بانک توسط قوه قضائیه، از فشارهایی که بعد از اختلاس سه هزار میلیاردتومانی بر این بانک وارد شده، ابراز نگرانی کرده است.

آقای بهمنی در همایش طرح تحول بانکی گفته است که بعد از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی فشار بر بانکها افزایش پیدا کرده است.

در پی انتشار خبر اختلاس کلان در شبکه بانکی ایران، مدیران بانکهای صادرات، ملی و سامان کنار گذاشته شدند و حمید پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی نیز بازداشت شده است.

آقای بهمنی از دستگیری آقای پور محمدی ابراز تاسف کرده و گفته است که "هجمه های وارده به بانک مرکزی بی انصافی است."

رئیس کل بانک مرکزی فشارهای داخلی بر این بانک را مهمتر از فشارهای احتمالی خارجی دانسته است.

در حالیکه مدتی است احتمال تحریم بانک مرکزی از سوی آمریکا مطرح، بوده رئیس کل بانک مرکزی گفته است که "بانک مرکزی نگران تحریم نیست بلکه نگران هجمه های داخلی است و اگر این بانک را تحت فشار قرار دهند، کل نظام با مشکل مواجه می شود."

آقای بهمنی از عملکرد نظام بانکی دفاع کرده و گفتهاست که "برخورد با بانک مرکزی اصولی‌تر باشد و به دشمنان دستاویزی ندهیم."

بانک مرکزی نسبت به نحوه برخورد رسانه ها با اختلاس بزرگ بانکی هم معترض است.

آقای بهمنی خطاب به رسانه های همگانی گفت "ایران هم اکنون با محدودیت های بین المللی مواجه است و باید این امر را مد نظر قرار داد."

آقای بهمنی در اعتراض به پرسش های خبرنگاران در باره اختلاس بانکی و دستگیری قائم مقام بانک مرکزی گفته "شما را به خدا، شما را به خدا، شما را به خدا بانک مرکزی را نزنید. یک مقدار به سمت واقعیت‌ها بیایید."

تورم در مرز بیست درصد

رئیس کل بانک مرکزی در همایش روز سه شنبه، در مورد شرایط اقتصادی کشور نیز سخن گفت.

بنابه گفته آقای بهمنی نرخ تورم در مهر ماه به ۱۹.۱ درصد و میزان نقدینگی به ۳۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در حالی که در ماههای اخیر نرخ تورم همواره سیرصعودی داشته و در شهریور ماه به ۱۸.۳ درصد رسیده است، آقای بهمنی پیش بینی کرد که تورم از دی ماه به بعد روندی کاهنده خواهد داشت.

از زمان شروع حذف یارانه ها و گران شدن مواد سوختی و دیگر اقلام اساسی در زمستان سال گذشته، تورم در ایران شتاب بیشتری گرفته است.

در مورد شرایط شبکه بانکی، آقای بهمنی می گوید که میزان مطالبات غیر جاری بانکها (مطالبات معوق) ۴۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است.

مشکلی که بانکها در چند سال گذشته با آن رو به‌رو بوده اند این است که به دلیل رکود اقتصادی، کسانی که از بانکها وام گرفته بودند، نتوانسته اند اقساط وام ها خود را به بانکها بپردازند.

در این چند سال، بانکها برای پس گرفتن پولهایشان به هر دری زده اند اما گزارش تازه بانک مرکزی نشان می دهد که بانک ها موفقیتی در این کار نداشته اند و حجم مطالبات معوق همچنان بسیار بالاست.

گزارش آقای بهمنی نشان می دهد میزان نقدینگی در شش ماه گذشته بیشتر از ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و به ۳۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این حجم عظیم از نقدینگی اکنون به معضلی تبدیل شده است و برخی از کارشناسان می گویند که تلاطم موجود در بازار ارز و سکه ناشی از این نقدینگی بالاست.

بانک مرکزی اکنون سعی دارد تا بازار ارز و سکه را کنترل کند و برای همین به دنبال افزایش نرخ سود بانکی است.

اخیرا شورای پول اعتبار با افزایش سود اوراق مشارکت به میزان یک و نیم درصد که از سوی بانک مرکزی پیشنهاد شده بود، موافقت کرد با این هدف که بانک مرکزی بتواند با عرضه اوراق مشارکت با سود ۱۷ درصدی، بخشی از نقدینگی بخش خصوصی را جذب کند.

به نظر کارشناسان اقتصادی، افزایش نرخ تورم، کاهش سود سپرده ها و جذاب نبودن بازارهایی نظیر مسکن، خودرو و تلفن همراه باعث شده تا بخشی از نقدینگی به سمت بازار ارز و طلا هدایت شود.

در ابتدای سال، نرخ سود سپرده ها در حالی حدود یک و نیم تا دو درصد کاهش پیدا کرد که پیش بینی می شد بخشی از سپرده گذاران به دلیل بیشتر شدن نرخ تورم از سود سپرده های بانکی، پولهایشان را از بانکها بیرون بکشند.

گزارشها نشان می دهد که این تصمیم تاثیر منفی بر جای گذاشته است و برای همین بانک مرکزی سعی دارد تا دوباره با افزایش نرخ سود سپرده ها، نرخ سود را به حالت قبلی برگرداند.

مطالب مرتبط