بانک مرکزی برای تبرئه خود، جهرمی را متهم کرد

محمد جهرمی حق نشر عکس Isna
Image caption مدیرعامل سابق بانک صادرات می گوید که اگر مسئولان بانک مرکزی در مجموعه سیستم های نظارتی خود مشکلی نمی بینند و می خواهند همانند گذشته سر خود را در برف نگهدارند، بلامانع است

بانک مرکزی ایران در پاسخ به نامه مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات، وی را متهم کرده که با نامه نگاری و جریان سازی علیه بانک مرکزی سعی دارد "سوء مدیریت بین (آشکار)" را از خود دور کند.

بانک مرکزی ایران پاسخ تندی به محمد جهرمی، مدیر عامل برکنار شده بانک صادرات ایران داده است که در نامه ای پیشنهاداتی را برای بهبود وضعیت بانکها و جلوگیری از اختلاس های احتمالی ارائه داده بود.

آقای جهرمی در این نامه "برخی در دولت و بانک مرکزی" را متهم کرده بود که سعی دارند بانک صادرات را که او مدیریتش را بر عهده داشت در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی به عنوان "مقصر معرفی کنند ولی بانکهایی که اقدام به تنزیل ال سی های جعلی و صوری می کردند را مبری از خطا و تقصیر جلوه دهند."

آقای جهرمی که در دولت اول محمود احمدی نژاد وزیر کار بود، فهرستی از اشکالات را در بخش های پولی و بانکی برشمرده و هشدار داده که "اگر این اشکالات هر چه سریعتر برطرف نگردد، دور از تصور نیست که سوءاستفاده های مالی از سیستم بانکی کشور بار دیگر تکرار شود."

مدیر عامل برکنار شده بانک صادرات در نامه خود بخشی از اشکالات را متوجه بانک مرکزی کرده بود و بانک مرکزی ضمن پاسخ به اشکالات آقای جهرمی، وی و بانک صادرات را متهم کرده که در اختلاس مالی مقصر بوده اند.

روابط عمومی بانک مرکزی نوشته که "بانک صادرات ایران به عنوان اولین خطاکار و ناقض مقررات بوده و مسئولیت این تقصیر نابخشودنی که منجر به بروز فساد مالی اخیر شده است، متوجه مدیریت وقت بانک مذکور و شخص مدیر عامل به عنوان مدیر اجرایی هیات مدیره است."

بانک مرکزی، آقای جهرمی را متهم کرده که ایرادهای غیرکارشناسی گرفته و همین "مبین عدم تخصص نویسنده نامه در حوزه پولی و بانکی بوده و نشان از آسیب شناسی ناصحیح ایشان (جهرمی)از سوء استفاده اخیر در شبکه بانکی کشور دارد."

بانک مرکزی نامه مدیرعامل سابق بانک صادرات را "طرح ادعای کلی" توصیف کرده است.

اختلاس بزرگ بانکی در ایران در یک شعبه بانک صادرات در اهواز صورت گرفته است. فردی که در مدت کوتاهی صاحب بیشتر از ۴۰ شرکت تولیدی شده بود از طریق تبانی با رئیس شعبه بانک صادرات در یک کارخانه فولاد در خوزستان، ال سی های (اسناد اعتباری) جعلی به مبالغ دهها میلیارد تومان می گرفت بدون آنکه وجه آنها را به بانک بپردازد.

بعد از آن وی این ال سی ها را به بانک های دولتی و خصوصی دیگر می برده و در آنجا با قیمتی پائین تر از قیمت رسمی ال سی می فروخته است. خریدار اصلی این ال سی ها بانک ملی ایران بود و بانک سامان نیز مقدار کمی از آنها را خریده بود.

برای همین محمودرضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی استعفا کرد، و محمد جهرمی، مدیر عامل بانک صادرات و ولی ضرابیه، مدیرعامل بانک سامان از کار برکنار شدند. حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی ایران نیز توسط قوه قضائیه دستگیر شد.

دولت و بانک مرکزی نسبت به دستگیری قائم مقام بانک مرکزی معترضند و می گویند که چرا آقای جهرمی که بانک تحت مدیریتش باعث بروز چنین اختلاس بزرگی شده، دستگیر نشده است.

روابط عمومی بانک مرکزی در پاسخ به نامه آقای جهرمی وی را به جریان سازی علیه این بانک متهم کرده و نوشته "بانک صادرات که مسبب و آغازگر سوءاستفاده اخیر در شبکه بانکی بوده است، خود در ردیف اول اتهام قرار دارد."

بانک مرکزی در کنار هر نامه ضمن پاسخ به هر بخش از نامه مدیرعامل سابق بانک صادرات، اتهاماتی را متوجه آقای جهرمی کرده و پیشنهادهای وی را ظاهر شدن در نقش "یک منجی" عنوان کرده و نوشته آقای جهرمی به عنوان مدیر عامل بانک صادرات ایران و عضو شورای پول و اعتبار فرصت کافی داشت تا توصیه های خود را عملی و در شورای پول و اعتبار مطرح کند.

بعد از انتشار نامه بانک مرکزی خبرگزاری دانشجویان ایران سراغ آقای جهرمی رفته و وی ضمن ابراز تاسف از برخورد بانک مرکزی گفته است "از روی خیرخواهی و تجربیات به دست آمده" پیشنهاداتی داده اما اگر "مسئولان بانک مرکزی در مجموعه سیستم های نظارتی خود مشکلی نمی بینند و می خواهند همانند گذشته سر خود را در برف نگهدارند، بلامانع است."

مطالب مرتبط