افزایش فشارها برای 'تحریم خرید نفت ایران'

در شرایطی که کشورهای اروپایی بیشتری از احتمال تحریم خرید نفت از ایران خبر داده‌اند، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که نادیده گرفتن این کشور در مبادلات جهانی نفت و گاز پذیرفتنی نخواهد بود.

روز جمعه، ۲۵ نوامبر، موریزیو ماساری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایتالیا، اعلام کرد که دولت این کشور به دنبال توقف واردات نفت خام ایران توسط شرکت‌های نفتی ایتالیا است.

او گفت: "عمیقا متقاعد شده‌ایم که لازم است فشار تحریم‌ها بر ایران را افزایش دهیم."

پیش از این گزارش شده بود که دولت فرانسه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است واردات نفت از ایران را ممنوع کنند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفته بود که این پیشنهاد برای واداشتن ایران به توقف جنبه‌های بحث‌برانگیز فعالیت‌های اتمی‌اش مطرح شده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا هم گفت‌وگوی نمایندگان این کشور را با کشورهای اروپایی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران تایید کرده است.

گفته می شود وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود در روز اول دسامبر، تشدید تحریم‌ها علیه ایران را بررسی خواهند کرد.

منابع مالی حاصل از فروش نفت خام، بخش اعظم درآمدهای ارزی ایران را تشکیل می‌دهد و تحریم خرید نفت خام این کشور، زمینه‌ساز محدودیت اقتصادی بیشتر برای ایران خواهد بود.

با این حال، احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، به خبرگزاری مهر گفته است که ایران به دلیل داشتن ذخایر قابل توجه نفت و گاز طبیعی، جایگاه مهمی در بازار انرژی جهان دارد و نادیده گرفتن این کشور در مبادلات جهانی نفت و گاز پذیرفتنی نخواهد بود.

خریداران تحت فشار

بر اساس گزارش‌ها، ایتالیا به عنوان یکی از آخرین کشورهایی که در حال بررسی تحریم خرید نفت خام از ایران است، نزدیک به ۱۳ درصد از نفت خام مورد نیازش را از ایران وارد می‌کند که تقریبا معادل ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز است.

داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم نشان می‌دهد که ایتالیا در سال ۲۰۱۰ میلادی، چهارمین خریدار نفت خام ایران بوده است.

پیترو د سیمونه، مدیر "یو پی"، نهادی متشکل از شرکت‌های مهم نفتی ایتالیا، گفته است که تحریم خرید نفت از ایران، ایتالیا را با دشواری ناشی از یافتن صادرکننده جایگزین روبه‌رو می‌کند و افزایش قیمت جهانی نفت را هم به دنبال خواهد داشت.

هرچند سخنگوی وزارت امور خارجه ایتالیا تاکید کرده است که دولت، شرکت‌های نفتی این کشور را به استفاده ازمنابع نفتی متنوع از کشورهای مختلف ترغیب می‌کند.

در عین حال، گونتر اویتینگر، مسئول امور انرژی اتحادیه اروپا اطمینان داده است که منع واردات نفت از ایران مشکلی برای امنیت انرژی اتحادیه اروپا ایجاد نخواهد کرد.

نفت به عنوان ابزار فشار

در سال‌های اخیر، در زمان بررسی تحریم‌ها به منظور محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، موضوع تحریم خرید نفت خام از این کشور، یکی از بحث‌های حاشیه‌ای به شمار می‌رفت و چندان مورد توجه دیپلمات‌ها نبود.

اما این موضوع به تازگی به طور جدی دنبال می‌شود. به ویژه آن که در هفته‌های گذشته، رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، اعلام کرد که "هرگونه توقف صادرات نفت ایران، مشکلاتی جدی برای بازار جهانی نفت ایجاد خواهد کرد."

آقای قاسمی که پیش از وزارت نفت، فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بر عهده داشت، در حاشیه نشست کشورهای صادرکننده گاز در قطر گفته بود که ایران در شرایط کنونی نیازی به استفاده از نفت به عنوان ابزار سیاسی ندارد، ولی "در صورتی که ما مجبور شویم و چنین کاری را ضروری بدانیم، از آن به عنوان ابزار استفاده خواهیم کرد."

خریداران نفت ایران

بر اساس گزارش‌ها، ایران کمی بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز صادر می‌کند که بخش عمده آن به کشورهای حوزه آسیا و پاسفیک فرستاده می‌شود.

داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که کشورهای چین، ژاپن، هند، ایتالیا و کره جنوبی اصلی‌ترین مشتریان نفت خام ایران هستند.

در عین حال، در فاصله ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۱۱ میلادی، کشورهای اروپایی در مجموع روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده اند که ایتالیا با واردات روزانه ۱۸۳ هزار بشکه نفت خام در روز، اصلی‌ترین خریدار اروپایی نفت خام ایران بوده است.

بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان خرید روزانه نفت خام ایران از سوی فرانسه در شش ماه اول سال میلادی جاری ۴۹ هزار بشکه بوده است.

این در حالی است که احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در واکنش به خبر احتمال تحریم خرید نفت این کشور از سوی فرانسه گفته است که ایران هیچ نفت خامی به فرانسه صادر نمی‌کند که مشمول تحریم قرار بگیرد.

او همچنین تحریم فروش تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت ایران از سوی کانادا را در روند فعالیت‌های شرکت ملی نفت ایران بی‌تاثیر ارزیابی کرده و گفته است که ایران از کانادا تجهیزات نفت و گاز وارد نمی‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین خبرهای مربوط به فروش نفت خام نسیه به یونان را رد کرده، ولی گفته است که یونان بیش از پیش به واردات نفت از ایران روی آورده است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، این شرکت هیچگونه محموله نفتی از سوریه هم نخریده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این داده‌ها از آخرین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا استخراج شده است

مطالب مرتبط