آلمان و فرانسه خواستار اصلاحات در حوزه یورو هستند

مرکل و سارکوزی حق نشر عکس Reuters
Image caption مرکل و سارکوزی در نظر دارند طرح مشترکی را به کشورهای اروپایی توصیه کنند

آلمان و فرانسه گفته اند حل مساله بدهی های کشورهای حوزه یورو مستلزم اصلاحاتی در ساختار اتحادیه اروپاست.

روز جمعه، ۱۱ آذر (۲ دسامبر)، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سخنانی در پارلمان آن کشور گفت که لازم است هفده کشور عضو اتحادیه اروپا که یورو را به عنوان پول ملی خود به کار می برند سریعا به اقداماتی برای بازگرداندن اعتماد به بازارهای مالی مبادرت ورزند و برای این منظور، لازم است نظارت و کنترل بیشتری بر سیاست های مالی این کشورها به اجرا گذاشته شود.

خانم مرکل با اعلام اینکه در نظر دارد طرح آلمان در این زمینه را در اجلاس رهبران کشورهای عضو حوزه یورو در روز ۹ دسامبر مطرح کند، افزود که لازم است اتحادیه اروپا به منظور اعمال دقیق‌تر مقررات مالی و پولی در کشورهای حوزه یورو، نهادهای نظارتی موجود را تقویت و نهادهای جدیدی را هم ایجاد کند.

صدراعظم آلمان افزود که دولت او در تماس با سایر کشورهای حوزه یورو تصریح کرده است که نمی توان در یک حرکت به بحران مالی حوزه یورو خاتمه داد بلکه تحقق این هدف "مستلزم عبور از فرآیندی است که چند سال به طول می انجامد."

وی تاکید کرد که برای اینکه این فرآیند به نتیجه مطلوب برسد، باید اعتماد از دست رفته به دولت ها و کارآیی نهادهای مالی کشورهای عضو حوزه یورو باز گردد و پیشنهاد کرد که برای این منظور کشورهای حوزه یورو "به توافق های الزام آور قانونی دست یابند."

لزوم اصلاحات در ساختارها و تشکیلات اتحادیه اروپا و به خصوص ترتیبات مالی و پولی حوزه یورو مورد تاکید نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز قرار گرفته است.

روز گذشته، آقای سارکوزی خواستار "بازنگری و بازسازی تشکیلات اتحادیه اروپا" شد و هشدار داد که "بدون هماهنگی بیشتر بین کشورهای حوزه یورو، بحران بدهی ها می تواند این حوزه را متلاشی کند."

قرار است رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان روز دوشنبه هفته آینده به منظور بررسی و تدوین یک استراتژی مشترک جهت حل بحران کنونی حوزه یورو با یکدیگر ملاقات کنند.

در صورتی که رهبران این دو کشور بر سر "استراتژی مشترکی برای حل بحران یورو" به توافق برسند، طرح مورد نظر خود را در اجلاس رهبران کشورهای عضو یورو مطرح خواهند کرد و خواستار حمایت این کشورها خواهند شد.

آلمان و فرانسه دو قدرت بزرگ حوزه یورو محسوب می شوند و نسبت به سایر کشورهای عضو این حوزه، بحران بدهی ها تا کنون تاثیر کمتری بر اقتصاد آنها داشته است.

در همان حال، کشورهایی مانند یونان، پرتغال، اسپانیا، ایرلند و ایتالیا که با مشکلات ناشی از بدهی های سنگین دولتی مواجه هستند انتظار دارند که آلمان و فرانسه به اقدامات بیشتری برای حل مشکلات آنان دست بزنند.

انتظارات متضاد

مهمترین مشکل کشورهای بدهکار در حال حاضر این است که به دلیل رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای دولت از محل اخذ مالیات و عوارض، این کشورها ناگزیر هستند برای تادیه بهره بدهی های موجود و بازپرداخت اوراق قرضه ای که سررسید آنها فرا رسیده، به استقراض از بازارهای مالی از طریق صدور اوراق قرضه جدید روی آورند.

حق نشر عکس Getty
Image caption احتمالا مرکل امیدوار است اصلاحات در حوزه یورو نظر مساعد پارلمان آلمان با کمک به کشورهای بدهکار را جلب کند

در همان حال، نگرانی از توانایی این کشورها در بازپرداخت بدهی های جاری آنها باعث شده است تا بازارهای مالی تنها در صورت دریافت بهره به مراتب بالاتر مایل به خرید این اوراق باشند که به نوبه خود، به معنی نیاز این کشورها به استقراض بیشتر در آینده برای پرداخت بهره اوراق جدید است.

این کشورها انتظار دارند که سایر کشورهای حوزه یورو که با مشکلات کمتری مواجه هستند، به خصوص آلمان، برای بازگرداندن اعتماد بازارهای مالی به اقدامات لازم دست بزنند و هزینه این اقدامات را تقبل کنند.

از جمله این اقدامات، خرید اوراق قرضه کشورهای بدهکار توسط بانک مرکزی اروپاست تا به این ترتیب، افزایش تقاضا باعث بالا رفتن قیمت این اوراق در بازار و در نتیجه، کاهش بهره ای شود که بازارهای مالی برای خرید اوراق قرضه جدید آنها انتظار دارند.

از آنجا که در میان اعضای حوزه یورو، آلمان دارای بزرگترین اقتصاد و کمترین مشکلات مالی است، قاعدتا باید بخش اعظم منابع مالی برای خرید اوراق قرضه ای را تامین کند که از نظر بازارهای مالی کم ارزش و حتی "بنجل" محسوب می شود.

به گفته این کشورها، آلمان با پیوستن به حوزه یورو توانست طی سال های گذشته از رشد قابل توجه صادرات برخوردار شود و در نتیجه، باید به سایر کشورهای عضو این حوزه کمک کند در حالیکه دولت آلمان نگران واکنش منفی رای دهندگان به اختصاص بودجه دولتی، یعنی درآمدهای مالیاتی، برای کمک به کشورهای دیگر است.

بسیاری از آلمانی ها معتقدند که کشورهای حوزه یورو به این دلیل گرفتار مشکل بدهی خارجی شده اند که طی سال های گذشته، با استفاده از کسری بودجه و استقراض دولتی، از سطح رفاهی بیش از آنچه که استحقاق داشتند برخوردار شدند در حالیکه آلمانی ها همواره به توازن بین دخل و خرج خود توجه داشته اند.

به نظر آنان، آلمانی ها نباید بار ولخرجی کشورهای دیگر را بر عهده بگیرند.

خانم مرکل در سخنان خود در پارلمان آلمان گفت که در حال حاضر، درخواست از بانک مرکزی اروپا برای خریداری اوراق قرضه کشورهای بدهکار مطرح نیست و چنین اقدامی بدون ایجاد زمینه مناسب قبلی، بررسی نخواهد شد.

به گفته خانم مرکل، ایجاد زمینه مناسب مستلزم آن است که تمامی کشورهای عضو یورو متعهد شوند که از این پس از "انضباط دقیق مالی" پیروی خواهند کرد و به خصوص از توسل به کسری بودجه برای تامین هزینه های دولتی خودداری خواهند ورزید.

دولت آلمان خواستار آن است که کشورهای عضو حوزه یورو، و حتی سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با امضای معاهده ای الزام آور، متعهد شوند که از این پس، از کسری بودجه سنگین اجتناب خواهند ورزید.

در صورت تحقق این خواست دولت آلمان، احتمالا خانم مرکل خواهد توانست نظر مساعد رای دهندگان آلمانی را برای کمک به حل مشکلات کشورهای بدهکار حوزه یورو حلب کند.

مطالب مرتبط