هشدار به کشورهای حوزه یورو درباره رتبه اعتباری

یورو حق نشر عکس none
Image caption ارزش یورو در برابر دلار روز دوشنبه نیم درصد افت کرد

سازمان اعتبارسنجی "استاندارد اند پورز" تقریبا کل کشورهای حوزه یورو از جمله آلمان و فرانسه را "از نظر اعتباری تحت نظر" قرار داده است که به نگرانی نسبت به تاثیر بحران بدهی مربوط می شود.

اقدام این سازمان (اس اند پی) بدان معنی است که پنجاه درصد احتمال دارد رتبه عالی "تریپل اِی" (AAA) شش کشور این حوزه کاهش داده شود.

این خبر برای سرمایه گذاران غافلگیرکننده بود و باعث شد بهبود اولیه شاخص در بازارهای بورس در ادامه روز از دست برود. همزمان ارزش یورو در برابر دلار نیز در روز دوشنبه نیم درصد افت کرد و به ۱.۳۳۸ رسید.

فرانسه و آلمان می گویند معامله ای تازه برای مقابله با این بحران لازم است.

این پیشنهاد پس از گفتگوهای پاریس میان نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مطرح می شود.

به گفته آنها کلیه ۱۷ کشور حوزه یورو باید محدودیت های بیشتری بر بودجه خود اعمال کنند و در صورت کسری بودجه تنبیه هایی علیه آنها اعمال شود و اینکه یک معامله تازه باید تا ماه مارس تکمیل تا اطمینان حاصل شود چنین بحرانی دیگر هرگز اتفاق نمی افتد.

گفتگوهای پاریس پیش از اجلاس سران اتحادیه اروپا برگزار شد که قرار است روز جمعه انجام شود؛ اجلاسی که گفته می شود نقشی مهم در آینده یورو دارد.

"اس اند پی" روز دوشنبه اعلام کرد که میزان اعتبار ۱۵ کشور حوزه یورو را تحت نظر قرار می دهد.

این سازمان گفت که تصمیمش ناشی از "اعتقاد ما دایر بر این است که فشارهای سیستمی در حوزه یورو در هفته های اخیر بیشتر شده به طوری که اکنون باعث فشار بر رتبه اعتباری حوزه یورو در کل می شود."

علاوه بر فرانسه و آلمان، اعتبار کشورهایی مثل اتریش، هلند، فنلاند و لوگزامبورگ نیز که از بهترین نمره برخوردارند تحت نظر قرار گرفته است.

افت رتبه اعتباری این کشورها می تواند استقراض را برای آنها دشوارتر کند.

تحلیلگران می گویند که این حرکت منعکس کننده نگرانی درباره احتمال ناتوانی یکی از کشورهای بزرگ حوزه یورو مثل ایتالیا در بازپرداخت بدهی هایش است.

مطالب مرتبط