توافق اوپک برای افزایش سقف تولید نفت خام

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کشورهای عضو سازمان صادرکنندگان نفت، اوپک، در مورد تعیین سقفی جدید برای تولید نفت خام توافق کردند که حدود روزانه ۶ میلیون بشکه بالاتر از سقف قبلی است.

بر اساس این توافق، کشوهای عضو اوپک روزی ۳۰ میلیون بشکه نفت خام تولید خواهند کرد.

سقف قبلی تولید نفت توسط کشورهای عضو سازمان اوپک پس از خارج شدن لیبی از چرخه تولید عملا رعایت نمی شد و میزان تولید روزانه این کشورها نزدیک به ۳۰ میلیون بشکه بود.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران که ریاست دوره ای اوپک را به عهده دارد، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس امروز در پاسخ به سئوال خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی گفت که این نخستین باری است که همه اعضای اوپک به یک توافق جمعی رسیده اند.

امیر پایور، خبرنگار اعزامی ما به وین می گوید که اجلاس امروز دو ساعت زودتر از موعد تمام شد و این مسئله نشان می داد که توافق اصلی، دیروز در دیدار وزیران نفت ایران و عربستان سعودی حاصل شده است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت، عراق، ایران، لیبی، نیجریه، الجزایر، اکوادور، آنگولا و ونزوئلا ۱۲ عضو اوپک هستند.

درخواست عربستان سعودی برای افزایش سقف تولید در اجلاس پیشین اوپک در ماه ژوئن توسط سایر اعضا رد شد، اما عربستان و همپیمانانش در حاشیه جنوبی خلیج فارس به اضافه تولید برای جبران کمبود نفت در بازار ادامه دادند. این کمبود عمدتا از توقف صادرات نفت لیبی ناشی می شد.

اضافه تولید نفت توسط عربستان و همپیمانانش باعث شد قیمت نفت خام از بشکه ای ۱۲۷ دلار در ماه آوریل به حدود ۱۰۰ دلار در حال حاضر برسد.

اکنون که تولید و صادرات نفت در لیبی از سر گرفته شده است، عربستان باید تولید نفت خود را کاهش دهد تا فضا برای صادرات نفت لیبی باز شود.

هنوز سهمیه هر یک از کشورهای عضو اوپک از سقف ۳۰ میلیون بشکه تولید نفت خام در روز مشخص نشده است.

ممکن است تعیین این سهمیه به زمان برگزاری اجلاس بعدی اوپک موکول شود.

اجلاس امروز، دومین و آخرین اجلاسی بود که ایران به عنوان رئیس دوره ای سازمان صادرکنندگان نفت، ریاست آن را به عهده داشت.

مطالب مرتبط