وزیر نفت ایران: تحریم نفت ایران عاقلانه نیست

 رستم قاسمی حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر نفت ایران می گوید که در صورت تحریم خرید نفت ایران، بازار بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.

رستم قاسمی وزیر نفت ایران تحریم احتمالی خرید نفت ایران از سوی اروپا را کاری غیر "عاقلانه" توصیف کرده و گفته است که جمهوری اسلامی قصد بستن تنگه هرمز را ندارد.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا به نقل از آقای قاسمی نوشته که "من اعتقاد دارم که جایگاه نفت ایران خاص است و به لحاظ حجمی و کیفی جایگزینی برای آن وجود ندارد."

به گفته وزیر نفت ایران، پالایشگاههایی در برخی کشورهای ساخته شده که به لحاظ کیفی با نفت ایران هماهنگ است و تغییر آن هزینه سنگینی به دنبال دارد.

در پی خودداری ایران از اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا چندی پیش اعلام کرده بود که ممکن است خرید نفت از ایران را تحریم کند.

ایران از سوی کشورهای غربی متهم شده که درصدد دستیابی به تسلیحات هسته ای است اما ایران همواره تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد کرده و بر غیرنظامی بودن برنامه های اتمی خود تاکید داشته است.

ایران به عنوان دومین صادر کننده نفت عضوی اوپک، ۱۸ درصد از نفت خود را به اروپا صادر می‌کند و آقای قاسمی می گوید که "برای کشورها عاقلانه نیست که نفت ایران را تحریم کنند و اگر این اتفاق بیفتد، بازار بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد."

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر نفت ایران تاکید کرده است که این کشور "قصد بستن تنگه هرمز را ندارد."

چند روز پیش و در آستانه برگزاری نشست اوپک، برخی مقامات جمهوری اسلامی احتمال بستن تنگه هرمز را در صورت عملیات نظامی علیه ایران مطرح کرده بودند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که بستن تنگه هرمز دستور کار ایران قرار ندارد و افزود که "این تهدید عکس‌العملی در مقابل تهدیدات آمریکا است".

آقای مهمانپرست گفت "افرادی که در کشور مسئولیت رسمی سیاسی ندارند، ممکن است در قالب نماینده مجلس و نماینده بخشی از مردم نظرات شخصی خود را ابراز کنند، اما موضع رسمی ایران از طریق مقامات رسمی و سیاسی اعلام می‌شود."

با این حال، خبرگزاری فارس سخنان حسین ابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس را نقل کرده که گفته است "هشدار ایران برای بستن تنگه هرمز بسیار جدی است و آمریکایی ها بدانند که شوخی با ایران برای آنها گران تمام خواهد شد."

آقای ابراهیمی گفته است که در صورت حمله نظامی آمریکا به ایران، "یکی از پاسخ های قطعی ایران به حمله نظامی، بستن تنگه هرمز است."

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که "رزمایشی که قرار است از سوی نیروهای مسلح ایران برای بستن تنگه هرمز انجام شود، هشداری جدی به آمریکایی هاست."

مطالب مرتبط