قیمت دلار از ۱۵۰۰ تومان گذشت

دلار حق نشر عکس mehr
Image caption فاصله قیمت دلار دولتی و آزاد به بیشتر از ۴۰۰ تومان رسیده است

هر دلار در بازار آزاد ایران ۱۵۰۵ تومان معامله شده و اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و دولتی به بیشتر از ۴۰۰ تومان رسیده است.

بنابر گزارشها در جریان مبادلات ارز در بازار تهران، نرخ دلار تا هفته پیش ۱۳۸۵ تومان بود اما در فاصله چهار روز گذشته نزدیک به ۱۲۰ تومان افزایش پیدا کرده است.

نرخ هر دلار دولتی امروز از سوی بانک مرکزی ایران، ۱۱۰۰ تومان اعلام شده بود که بیشتر از ۴۰۰ تومان با نرخ بازار آزاد تفاوت دارد.

گزارشها نشان می دهد که آشفتگی در بازار ارز به ارزهای دیگر نیز سرایت کرده و هر یورو در بازار ۱۹۲۰ تومان و هر پوند به ۲۲۸۰ تومان نیز رسیده است. برخی گزارشها حاکی است که یورو و پوند با قیمت های بسیار بالاتری نیز در بازار معامله شده است.

نرخ دولتی یورو ۱۴۳۱ تومان و هر پوند ۱۷۰۷ تومان اعلام شده است.

نرخ دلار در ۳۰ سال گذشته
سال قیمت (به تومان)
۱۳۶۰ ۲۷
۱۳۶۵ ۷۵
۱۳۷۰ ۱۴۰
۱۳۷۵ ۴۴۵
۱۳۸۰ ۷۹۰
۱۳۸۵ ۹۲۰
۱۳۹۰ ۱۵۰۰

گزارشها نشان می دهد که تقاضای زیاد باعث شده که قیمت انواع ارز در بازار افزایش پیدا کند.

در ماههای اخیر بانک مرکزی برنامه های متعددی را برای کنترل قیمت ها در بازار ارز اجرا کرده اما این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است.

البته این بحث هم در روزهای گذشته مطرح شده که بانک مرکزی و دولت چندان هم از بالا رفتن قیمت ارز ناراضی نیستند چون دولت می تواند با فروش ارز به قیمت بالاتر بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند.

با این حال محمود احمدی نژاد رئیس جمهور امروز سه شنبه ۲۹ آذر در جشن یک سالگی حذف یارانه ها گفت که موافق افزایش قیمت ارز نیستم.

این افزایش قیمت ها در حالی اتفاق افتاده که آقای احمدی نژاد مدتی پیش در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که به رئیس کل بانک مرکزی گفته که قیمت دلار را حتی از یک هزار تومان هم پائین تر بیاورد.

با این حال، آقای احمدی نژاد امروز گفت که درآمدهای ارزی ما خیلی بیشتر از مصارف ارزی ماست ولی "افراد هستند که اصرار دارند که قیمت ارز باید بالا برود، این یک کار غیر عادی است و پایه اقتصادی ندارد."

دولت و بانک مرکزی نتوانسته اند بازار را کنترل کنند و آقای احمدی نژاد می گوید که "برخی اصرار دارند، بگویند شرایط اقتصادی کشور بحرانی است که به نظر من این جنگ روانی است."

رئیس جمهور در جشن یک سالگی برنامه حذف یارانه ها با برشمردن نقاط قوت این طرح، با اشاره به بحرانی شدن بازار سکه گفت که "از داخل و خارج شیطنت هایی شد از جمله مشکلاتی که در بازار سکه پیش آمد و انشا الله این موضوع جمع و جور می شود."

مطالب مرتبط