فشار فزاینده تحریم ها بر شرکت هواپیمایی ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقام های ایرانی می گویند که در حال حاضر پرواز های ایران ایر به کشورهای آسیایی مشکلی برای دریافت سوخت ندارند

فرهاد پرورش، مدیر عامل شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) می گویند که ۱۳ فرودگاه اروپایی از تامین سوخت مورد نیاز هواپیماهای این شرکت خودداری می کنند.

آقای پروش گفته است که با وجود این وضعیت، هیچکدام از پرواز های ایران ایر به اروپا قطع نشده است.

اما تحریم های پی در پی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی در سه دهه گذشته ناوگان هوایی این شرکت را فرسوده کرده و مانع از توسعه و نوسازی آن همپایی رقبایش شده است.

خودداری شرکت هایی سوخت رسانی از از تامین سوخت هواپیماهای ایران ایر یکی از تازه ترین فشارها به هواپیمایی ملی ایران است.

هواپیماهایی ایرانی پیش به سوی اروپای شرقی

به گفته مدیر عامل هما، فرودگاه شهرهای فرانکفورت، هامبورگ و کلن در آلمان و فرودگاه هیثرو لندن و کنت در بریتانیا از جمله فرودگاه هایی هستند که به هواپیماهای ایران ایران سوخت نمی دهند.

مقام های ایرانی می گویند که در حال حاضر پروازهای ایران ایر به کشورهای آسیایی مشکلی برای دریافت سوخت ندارند.

بر اساس گزارش ها، اغلب فرودگاه های اروپای غربی، از ارائه سوخت به هواپیماهای ایران ایر خودداری می کنند. پیش از این فرودگاهی در وین به این پروازها سوخت می داد، اما گزارش های دریافتی نشان می دهد که در حال حاضر هواپیماهای ایرانی در برخی موارد سوخت مورد نیاز خود را از فرودگاه های اوکراین و بوسنی تامین می کنند.

اولین گزارش‌ها از خودداری برخی شرکت ها در اروپا از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی اوایل تابستان سال ۱۳۸۹ و در پی تصویب قانون تحریم فروش سوخت به ایران در آمریکا منتشر شد.

در نخستین اظهار نظرها اوایل تابستان سال ۱۳۸۹ خبرگزاری های ایران به نقل از دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی ایران خبر دادند که فرودگاه های بریتانیا، آلمان و امارات متحده عربی از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی امتناع می‌کنند.

تامین سوخت تحریم است؟

در آن زمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بلافاصله این ممنوعیت را تکذیب کرد و مقام‌های فرودگاهی چند کشور اروپایی نیز تصمیم‌گیری درباره سوخت‌رسانی را بر عهده شرکت‌های فروشنده سوخت دانستند، اما از آن زمان انجام پروازهای مستقیم شرکت‌های ایرانی از برخی شهرهای اروپایی با مشکل روبرو بوده است.

در تحریم‌های اعمال‌ شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران به دلیل ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم در این کشور، ممنوعیتی برای تامین سوخت مورد نیاز ایران اعمال نشده است.

با این همه در بخشی از طرح مصوب کنگره آمریکا درباره تحریم ایران که سال گذشته ۱۳۸۹ تصویب شد، نه‌تنها شرکت‌های آمریکایی از تامین نیاز ایران به بنزین، گازوئیل و سوخت جت منع شده‌اند، بلکه اعلام شد که شرکت‌های خارجی هم در صورت انجام چنین کاری در مبادلات تجاری با ایالات متحده با محدودیت مواجه خواهند شد.

در ایران محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری این کشور همزمان با گسترش محدودیت ها در تامین سوخت هواپیماهای این کشور، اوایل سال جاری خورشیدی اعلام کرد که به تلافی اقدام کشورهای اروپایی ارائه سوخت به هواپیماهای غربی در ایران ممنوع می شود.

در حال حاضر هواپیمای شرکت های آلمانی، هلندی و بریتانیایی قادر به سوخت گیری در ایران نیستند.

مطالب مرتبط