بانک مرکزی ایران: مسئولان امنیتی جلوی دلالان ارز را می‌گیرند

صرافی حق نشر عکس mehr
Image caption در سه روز گذشته قیمت دلار نزدیک به۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است

سه روز بعد از افزایش شدید نرخ ارز در بازار ایران، ابراهیم درویشی، معاون نظارتی بانک مرکزی ایران این افزایش قیمت ها را به حضور "دلالان و سودجویان" نسبت داده و گفته که مسئولان امنیتی جلوی این دلالان را خواهند گرفت و دو روز دیگر بازار ارز به ثبات می‌رسد.

آقای درویشی به خبرگزاری مهر گفته که "به شدت بازار را بازرسی می کنیم و تمام بازرسان بانک مرکزی در سطح بازار هستند و تمام اطلاعات و اخبار را برای ما لحظه‌ای از طریق تلفنی، پیامک یا نمابر به ما اطلاع می‌دهند."

افزایش قیمت ارز در بازار از اوایل تابستان شروع شده بود اما در سه روز اخیر بعد از تحریم بانک مرکزی ایران از سوی امریکا، نرخ برابری ارزهای عمده با ریال به شدت افزایش یافت و روز گذشته یعنی دوشنبه ۱۲ دی هر دلار آمریکا به حدود ۱۷۸۰ تومان در بازار رسید.

امروز سه‌شنبه ۱۳ دی هر دلار به ۱۷۲۰ تومان رسیده و معاون نظارتی بانک مرکزی ایران می‌گوید که "در یکی، دو روز آینده بازار ارز به ثبات خواهد رسید، ضمن اینکه نرخ فعلی ارز حبابی است."

بنابر گزارشها هر یورو امروز حدود ۲۱۵۰ تومان و هر پوند ۲۶۸۰ تومان معامله شده است.

قیمت‌ ارز در بازار ایران به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند و در روزهای اخیر فاصله قیمت دلار دولتی و آزاد به حدود ۶۵۰ تومان رسیده است ولی بانک مرکزی برنامه خاصی را برای کنترل قیمت ها اعلام نکرده است.

بعد از سکوت چند روزه دولت و بانک مرکزی، اکنون معاون نظارتی هشدار داده است که یک عده "سودجو" قصد سوء استفاده از بازار ارز را دارند و "مردم مراقب باشند و سپرده های خود را در اختیار سودجویان قرار ندهند."

آقای درویشی خطاب به متقاضیان خرید ارز گفته که "بازار در حال حاضر حبابی شکل است و عده ای از دلالان و سوء استفاده کنندگان به اسامی مختلف که حتی ممکن است نام برخی از ارگان ها را نیز ببرند، وارد بازار شده‌اند."

همزمان به گزارش خبرگزاری فارس محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است "نوساناتی که طی روزهای اخیر در بازار ارز مشاهده می شود بیش از هر چیز منشا روانی دارد و نمی تواند تداوم پیدا کند."

آشفتگی بازار بعد از تحریم بانک مرکزی

افزایش شدید قیمت ارز پس از آن صورت گرفت که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قانون جدید بودجه دفاعی آن کشور را امضا کرد که در آن تحریم هایی نیز علیه ایران در نظر گرفته شده بود.

سه روز پیش (شنبه ۳۱ دسامبر، دهم دی) رئیس جمهور آمریکا این قانون را امضا کرد و در آن مجازات‌هایی برای شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی ایران در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازار ارز به شدت متلاطم شده و نرخ دلار در یک روز نزدیک به دویست تومان افزایش پیدا کرده است

بر اساس این قانون، دسترسی شرکت‌های خارجی طرف معامله با بانک مرکزی ایران با نظام مالی ایالات متحده ممنوع می‌شود.

اعمال این محدودیت‌های جدید از سوی دولت آمریکا می‌تواند بر انتقال درآمدهای نفتی ایران تاثیر بگذارد و انتقال پول حاصل از فروش نفت به داخل این کشور را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند.

اما در همین رابطه آقای بهمنی به خبرگزاری فارس گفته است که "به طور قطع و با صراحت اعلام می‌کنم که تحریم ها از لحاظ اقتصادی برای کشور مشکلی ایجاد نمی‌کند و دشمن با علم به این موضوع به ایجاد تنشهای روانی دل بسته است. از این رو اگر ما مرعوب آثار روانی شویم در واقع در زمین دشمن بازی کرده ایم."

وی بار دیگر تاکید کرد که "جهش‌های مقطعی و کوتاه مدت به هیچ‌وجه برخاسته از عوامل اقتصادی نیست و از این رو نمی تواند دوام و استمرار داشته باشد چنانکه بررسی روند قیمت ها در بازار ارز و سکه طی ماه های اخیر به روشنی گویای این واقعیت است."

ایران تاکنون به طور رسمی به این تحریم ها واکنشی نشان نداده، تنها آقای بهمنی گفته است که به دلیل اعمال چنین تحریمی "دنیا به آمریکا می‌خندد."

آقای بهمنی پیش از این چند بار تاکید کرده بود که بانک مرکزی ایران تحریم نمی‌شود ولی بعد از تحریم این بانک از سوی آمریکا آن را "گزینه‌ای ناکام" توصیف کرد و گفت "برخی غربی‌ها بحث سیاسی به راه می‌اندازند و استقلال بانک مرکزی را نادیده می‌گیرند. در تمام دنیا هم بانک‌های مرکزی وابسته به دولت‌ها نیستند، بنابراین تحریم بانک مرکزی غیراصولی و غیرمنطقی است."

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که افزایش نرخ تورم، کاهش سود سپرده ها و جذاب نبودن بازارهایی نظیر مسکن، خودرو و تلفن همراه باعث شده تا بخشی از نقدینگی به سمت بازار ارز و طلا هدایت شود.

تقاضای بالا برای خرید طلا و ارز و عرضه محدود هم هر روز فاصله قیمت ارز دولتی و آزاد را بیشتر کرده و بعد از تحریم بانک مرکزی، این فاصله قیمتی بیشتر هم شده است.

بنابر گزارشهای رسمی حجم نقدینگی به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و کارشناسان می‌گویند که بخشی از تلاطم بازار ارز و طلا ناشی از این نقدینگی سرگردان است.

مطالب مرتبط