دلار در بازار تهران به ۱۷۰۰ تومان رسید

صرافی تهران حق نشر عکس Mehr
Image caption بازار ارز با سقوط کم سابقه ارزش ریال در روزهای اخیر مواجه بوده است

قیمت دلار در بازار آزاد ایران روز دوشنبه ۱۹ دی ماه مجددا افزایش پیدا کرده و به بیشتر از ۱۷۰۰ تومان رسیده است. به این ترتیب در فاصله دو روز هر دلار یکصد تومان گرانتر شده است.

بنابر همین گزارشها، یورو نیز نسبت به روز گذشته حدود ۳۰ تومان افزایش پیدا کرده و از ۲۱۲۰ تومان به ۲۱۵۰ تومان رسیده است.

پوند بریتانیا نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته و گزارشها نشان می دهد که تقریبا با همان قیمت ۲۶۴۰ تومان معامله شده است.

قرار بود مجلس ایران دیروز در جلسه ویژه "نجات اقتصاد ملی" با حضور مقامات دولتی، وضعیت بازار ارز را بررسی کند اما به دلیل عدم حضور وزرا و رئیس کل بانک مرکزی، این جلسه لغو شد.

وزرای "اقتصاد و دارایی" و "صنعت و معدن و تجارت" همراه با محمود احمدی نژاد به آمریکای لاتین سفر کرده اند و محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی نیز با آنکه مجلس تا ظهر منتظرش بود، به جلسه نرفت.

بعد از آن محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس گفت که "برخی خبر داده اند شاید برای ایشان(رئیس کل بانک مرکزی) سخت است؛ اما من دلیلش را نفهمیدم. شاید از طرف مقامات بالاتر منع شده اند. به هر دلیل ما نسبت به عدم حضور آقای بهمنی توجیه نیستیم، وقتی مجلس از مسئولی دعوت می کند، مکلف هستند که بیایند."

قرار بود جلسه ویژه برای بررسی وضعیت بازار ارز به درخواست، الیاس نادران و احمد توکلی، دو تن از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران تشکیل شود که در روز چهارشنبه، ۱۴ دی (۴ ژانویه) در نامه ای خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازار ارز از مجلس خواستند که با تشکیل جلسه غیرعلنی رسمی، به بررسی این بحران و تصمیم گیری به منظور "نجات اقتصاد ملی" بپردازد.

قیمت ارزهای خارجی در بازار تهران به تومان
دلار ۱۷۰۰
یورو ۲۱۵۰
پوند ۲۶۴۰

روز گذشته بعد از آنکه نمایندگان دولت به جلسه دولت نرفتند، نمایندگان نسبت به عدم حضورشان در مجلس اعتراض کردند و از هیات رئیسه مجلس خواستند که در هفته آینده، جلسه ای با حضور مقامات اقتصادی دولت تشکیل دهند به گونه ای که آنها بهانه ای برای نیامدن نداشته باشند.

گزارشها نشان می دهد که بعد از عدم حضور آقای بهمنی در جلسه دیروز مجلس و شایعه استعفای وی، بازار که بعد از التهاب شدید روزهای اخیر کمی آرامتر شده، دوباره متشنج شد و دلار از مرز ۱۶۰۰ تومان به ۱۶۶۰ تومان رسید.

امروز نیز بعد از آنکه شایعه استعفای آقای بهمنی با عدم حضورش در اتاق بازرگانی قوت گرفت، بازار در همان ساعات اولیه، نسبت به آن واکنش نشان داد و بازار فعالیتش را با هر دلار با ۱۷۰۰ تومان شروع کرد.

در حالیکه روند کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی در روزهای اخیر سرعت گرفته و باعث تردید در مورد سلامت اقتصاد کشور و توانایی حکومت در اداره آن شده است، مقامات و نهادهای دولتی، به خصوص بانک مرکزی جمهوری اسلامی که مسئول حفظ ارزش پول ملی است، در مورد این وضعیت و برنامه احتمالی مقابله با آن سکوت کرده اند.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی تنها به این نکته بسنده کرده که برنامه هایی برای کنترل بازار ازر داریم ولی "به صلاح نیست آن را اعلام کنیم."

به همین دلیل، این نظر مطرح شده بود که احتمالا دولت، که ظاهرا به دلیل فشار ناشی از پرداخت یارانه نقدی با کمبود نقدینگی در ماه های آخر سال مالی مواجه است، ممکن است ز وضعیت بازار ارز برای جذب نقدینگی و تامین بخشی از کمبود مالی خود بهره برداری کند.

از سوی دیگر، این نگرانی وجود دارد که تنزل نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی تاثیراتی منفی بر سطح قیمت ها بگذارد و روند تورمی را که پیش از این هم در پی حذف یارانه ها رو به افزایش گذاشته، تشدید کند.

روز دوشنبه، خبرگزاری مهر گزارش کرد که بازار عمده فروشی و حتی خرده فروشی بعضی کالاها تحت تاثیر بی نظمی در بازار ارز قرار گرفته و قیمت ها تغییر یافته است.

مطالب مرتبط