بررسی بودجه سال آینده ایران باز هم با تاخیر خواهد بود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاخیر در ارائه لایحه بودجه یکی از موارد انتقاد مجلس از دولت محمود نژاد بوده است

نایب رئیس و یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس از تاخیر مجدد دولت محمود احمدی نژاد در ارائه لایحه بودجه و در پیش بودن تعطیلات پی در پی مجلس در هفته های آتی خبر داده اند.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس، گفته است که رسیدگی به بودجه سال ۱۳۹۱ "قطعا" با تاخیر و در سال آینده خواهد بود.

آقای باهنر گفته است که قبلا جدول زمانبندی مجلس این بود که اگر لایحه بودجه ۹۱ به موقع به مجلس برسد، مجلس پیش از برگزاری انتخابات آن را در کمیسیون ها و پس از برگزاری انتخابات آن را در صحن علنی بررسی می کند.

حسین سبحانی نیا از اعضای هیات رئیسه مجلس هم گفته است که تصمیم‌گیری در مورد نحوه رسیدگی به لایحه بودجه تا زمانی که این لایحه ارایه نشود، مقدور نیست ولی نسبت به این موضوع اطمینان وجود دارد که قبل از انتخابات نمی‌توان به طور کامل لایحه بودجه را مورد رسیدگی قرار داد.

آقای سبحانی نیا گفته است مجلس از تاریخ ۲۳ دی به مدت یک هفته برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه تعطیل خواهد بود و پس از آن از ۲۵ بهمن هم تا دو روز پس از زمان برگزاری انتخابات جلسه‌ای نخواهد داشت.

نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی روز دوازدهم اسفند در ایران برگزار خواهد شد.

تعطیلی های پی در پی مجلس ایران در هفته های پایانی سال ۱۳۹۰ خورشیدی در حالی خواهد بود که مطابق عرف چندین دهه ای، لایحه بودجه کل کشور به جز مواردی که دولت محمود احمدی نژاد در ارائه آن تاخیر داشته، معمولا در همین دوره بررسی می شده است.

مجلس شورای اسلامی در پی تاخیر ارائه لایحه بودجه از سوی دولت محمود احمدی نژاد، سال گذشته برر سی لایحه بودجه سالیانه را در حالی آغاز کرد که از شروع سال نوی خورشیدی حدود دو ماه گذشته بود.

در سال های پس از انقلاب بهمن ۵۷ فقط در سال ۱۳۸۹ و ۹۰ بودجه با تاخیر بسیار طولانی به مجلس ارئه شده به طوری که بررسی آن به ناچار به سال آینده آن موکول گردیده است.

با توجه به تاخیر پی در پی دولت آقای احمدی نژاد در ارائه لایحه بودجه، مجلس شورای اسلامی دولت را موظف کرده است تا نیمه آذر ماه هر سال آن را ارائه کند اما برخلاف این مصوبه، دولت باز هم در ارائه آن تاخیر کرده است.

سال گذشته، مقامات دولتی گفتند که دلیل تاخیر در ارائه لایحه بودجه، تاخیر مجلس در تصویب قانون برنامه توسعه بوده است زیرا، به گفته آنان، لایحه بودجه می بایست براساس این قانون تدوین شود.

در مقابل، برخی از منتقدان دولت محمود احمدی نژاد تاخیر مکرر دولت در ارائه لایحه بودجه را اقدامی عمدی دانسته و گفته اند که هدف از آن، محدود کردن فرصت نمایندگان مجلس برای بررسی و مذاکره در باره این لایحه و در نتیجه، جلوگیری از اعمال نظر نمایندگان در این متن بوده است.