خط لوله اماراتی‌ها تنگه هرمز را دور می‌زند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت ابوظبی را از حبشان به بندر جفیره در غرب امارات منتقل می‌کند

وزیر انرژی امارات متحده عربی می‌گوید خط لوله‌ای که برای صادرات نفت استخراجی از سکو‌های ساحل شرقی این کشور بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز ساخته شده، تا شش ماه دیگر بهره‌برداری می شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، محمد بن ظاعن الهاملی، وزیر انرژی این کشور روز دوشنبه (۹ ژانویه) گفت: "ساخت این خط لوله تقریبا کامل شده و امیدواریم که تا ماه مه یا ژوئن، به بهره‌برداری برسد."

این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از منطقه حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل می‌کند. به این ترتیب نیاز امارات به انتقال نفت تولیدی در ابوظبی از طریق نفت‌کش و از مسیر تنگه هرمز رفع می‌شود.

به گفته آقای هاملی ظرفیت انتقال این خط لوله ۱/۵ تا ۱/۸ میلیون بشکه در روز است.

در حال حاضر تولید روزانه نفت امارات متحده عربی ۲/۵ میلیون بشکه است.

در هفته‌های اخیر، مقام‌های ایران بارها نسبت به احتمال بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفتی این کشور هشدار داده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها اعضای اتحادیه اروپا بر سر ممنوعیت خرید نفت از ایران به عنوان اقدامی تنبیهی در ارتباط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به توافق اصولی رسیده‌اند و فرانسه ابراز امیدواری کرده که تحریم نفتی ایران در نشست وزرای خارجه این اتحادیه در پایان ماه ژانویه به تصویب نهایی برسد.

'چه کسی گفته هرمز قرار است بسته شود؟'

حدود دو هفته پیش محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران هشدار داد که در صورت تحریم خرید نفت ایران توسط کشورهای غربی، ایران جلوی عبور نفت کشورهای دیگر را از تنگه هرمز خواهد گرفت.

وزیر نفت امارات متحده عربی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره واکنش امارات در صورت عملی شدن تهدیدهای ایران درباره تنگه هرمز گفت: "چه کسی گفته که هرمز قرار است بسته شود؟"

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه به ایران هشدار داد که بستن تنگه هرمز از خطوط قرمز ایالات متحده است و اگر ایران دست به این کار بزند، کشورش به این عمل واکنش نشان می‌دهد.

با وجود تهدیدهای قبلی ایران، احمد وحیدی، وزیر دفاع این کشور روز یکشنبه گفت که ایران "نگفته" که تنگه هرمز را می بندد و افزود جمهوری اسلامی ایران "مهمترین تامین‌کننده امنیت در تنگه هرمز است."

بنا بر گزارش‌ها بهره‌برداری از خط لوله حبشان- فجیره، می‌تواند هزینه انتقال نفت امارات متحده عربی را نیز کاهش دهد، چرا که هزینه انتقال توسط نفت‌کش‌ها به دلیل وجود تهدید نظامی در تنگه هرمز افزایش یافته است.

قرارداد ساخت خط لوله نفتی امارت در سال ۲۰۰۷ بسته شد و در ماه مارس ۲۰۰۸ کار ساخت آن آغاز شد. حدود ۱۴ کیلومتر از این خط لوله که قطر آن ۱۲۰ سانتی متر است، از دریا می‌گذرد.

مطالب مرتبط