نگرانی از عواقب افزایش قیمت ارز و گرانی کالاها

حق نشر عکس MEHR
Image caption افزایش نرخ ارز نگرانی ها درباره قیمتهای شب عید را تشدید کرده است

با افزایش بی سابقه نرخ ارز در ایران، رسانه های این کشور هشدار می دهند که افت ارزش برابری ریال مقابل دلار موجب گرانی کالاهای اساسی در آستانه عید نوروز می شود.

خبرگزاری مهر گزارش داده که اکنون پس لرزه های گرانی دلار علاوه بر بازار عمده فروشان، در بخش خرده فروشی نیز احساس می شود.

خبرنگار مهر در گزارش خود نوشته است: "وارد بازار بنکداران مواد غذایی و عمده فروشان که می شوی، حالتی از رخوت و نگرانی را در چهره بسیاری از آنها می توانی ببینی. دودلی در تعیین قیمتها، فکر آنها را به خود مشغول کرده است. نمی دانند این لحظه که قیمت دلار در بازار بالا می رود، قیمت را بالا ببرند، یا دقیقه ای بعد که نرخ پایین می آید، آنها هم قیمت کالاهایشان را پایین بیاورند."

این عدم اطمینان از آینده ارز سبب شده که بعضی از واردکنندگان و عمده فروشان از سرازیر کردن اجناس تازه به بازار پرهیز کنند.

یکی از بنکداران خیابان مولوی به خبرنگار مهر گفته است: "برخی از افرادی که ما از آنها جنس می خریدیم، از فروش کالا به ما خودداری می کنند یا قیمتهای نجومی را از ما طلب می کنند. ما هم نمی دانیم با مشتریان خرده فروشی خود چکار کنیم."

سردرگمی فروشندگان طبعا مایه سردرگمی مصرف کنندگانی می شود که تا همین حالا هم زیر فشار تورم و جهش ناگهانی ارز در سال جاری قدرت خریدشان به شدت کاهش یافته بود. اما نگرانی از گرانی احتمالی در ایام شب عید سبب شده است که تقاضای خریداران افزایش یابد.

یک خرده فروش به خبرگزاری مهر گفته است: "آثار روانی ناشی از نوسانات نرخ دلار به برخی از مردم به گونه ای منتقل شده است که آنها فکر می کنند اجناس گرانتر می شود و بنابراین برای خرید کالاهای مورد نیازشان برای چند ماه آتی اقدام می کنند و به نوعی خود به انبار کالا می پردازند. اگر این شیوه به سطح گسترده تری از مردم سرایت کند، به طور قطع تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد و این آفت بزرگی برای بازار است."

خبرگزاری فارس نیز در گزارشی از قول برخی از مدیران بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی نوشته است که رسیدن ارزش دلار به ۱۷۰۰ تومان باعث شده که قیمت اجناس آنها دستکم ۳۰ تا ۴۰ درصد بالا برود.

خبرگزاری فارس پیش بینی کرده است که در حالی که نه بانک مرکزی و نه دولت برنامه ای برای مهار ارز ارائه نکرده اند و وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاشی برای سامان دادن به بازار به کار نمی گیرد و همچنین قرار است بزودی مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به اجرا گذاشته شود، در یکی دو ماه آینده قیمتها بیش از پیش و "خارج از قاعده" افزایش خواهد یافت.

علاوه بر کالاهای روزمره، گرانی ارز روی قیمت سایر کالاها و خدمات نیز در ایران تاثیر منفی گذاشته است.

علیرضا کلاهی صمدی، عضو هیات مدیره سندیکای برق به خبرگزاری فارس گفته است که افزایش نرخ سبب شده که قیمت تمام شده تولیدات صنعت برق ۵۰ درصد افزایش یابد.

او افزوده است: "ما موافق افزایش تدریجی نرخ ارز هستیم، اما اگر نرخ ارز به یکباره جهش پیدا کند، اثرات تورمی بالایی برای صنعت برق ایجاد می کند و موجب مشکلات عدیده ای برای قراردادها می شود."

سعید بهاری، مدیر عامل شرکت هوایی کیش ایر نیز به خبرگزاری مهر گفته است که صعود ارزش دلار هزینه شرکتهای هواپیمایی ایران را یک سوم افزایش داده است.

آقای بهاری گفته است: "در این مدت و با نوسان نرخ ارز، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش هزینه در شرکتهای هواپیمایی بوجود آمده است."

او ابراز نگرانی کرده که در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، این هزینه ها بیشتر افزایش می یابد و تنها راه بقای شرکتهای هواپیمایی، آزاد شدن نرخ بلیت است، تحولی که فشار بر مصرف کنندگان را مضاعف می کند.

اما به نظر می رسد فقط صنعت برق و هواپیمایی نیستند که از این آشفتگی بازار ارز رنج می کشند.

علیرضا محجوب، نماینده مجلس، به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است که بسیاری از کارخانه دارها به دلیل گرانی ارز و کاهش قدرت خرید مواد اولیه و هزینه های بالای حاملهای انرژی ناگزیر به بستن واحدهای تولیدی خود شده اند.

آقای محجوب ابراز نگرانی کرده است که این تعطیلی ها به بیکاری شماری از کارگران منجر شده است.

مطالب مرتبط