'مهاجران غیراروپایی بریتانیایی‌ها را بیکار می‌کنند'

حق نشر عکس AP
Image caption آثار و عواقب احتمالی مهاجرت، از بحث‌های مطرح در جامعه بریتانیا است

نهادهای مشاور دولت بریتانیا در امور مهاجرت می‌گویند که ورود مهاجران غیراروپایی به این کشور و بیکار شدن بریتانیایی‌ها به هم ربط دارد.

کمیسیون مشاوره مهاجرت در بریتانیا گفته است که با ورود هر ۱۰۰ نفر مهاجر از خارج از اتحادیه اروپا ۲۳ فرصت شغلی برای بریتانیایی‌ها کم می‌شود.

با این حال، در گزارش دیگری که موسسه ملی پژوهش‌های اقتصادی و اجتماعی منتشر کرده، آمده است که مهاجرت، تاثیر اندکی در نرخ بیکاری در بریتانیا داشته است.

در گزارش نهاد "دیده‌بان مهاجرت" (Migration watch) هم آمده است که احتمالا ارتباطاتی در این زمینه وجود دارد.

آثار و عواقب احتمالی مهاجرت در سال‌های اخیر، از بحث‌های مهم مطرح در جامعه بریتانیا بوده است.

کمیسیون مشاوره مهاجرت برآورد می‌کند که به دنبال ورود مهاجران غیراروپایی در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ میلادی ۱۶۰ هزار نفر نیروی کار متولد بریتانیا، شغل خود را از دست داده‌اند.

این کمیسیون همچنین در بررسی آثار مهاجرت بر سطح درآمدها، به این نتیجه رسیده است که در این فاصله زمانی، میزان دستمزدها به طور میانگین برای بیشتر افرادی که سطح درآمدی مناسبی داشتند، افزایش یافته است، ولی در عین حال، میزان دستمزد افرادی که حقوق کمتری می‌گرفتند، کمتر شده است.

در گزارش این کمیسیون آمده است: تعداد مهاجرانی که از اتحادیه اروپا وارد بریتانیا شده‌اند، بر نرخ بیکاری بریتانیایی‌ها "تاثیری اندک داشته یا اصلا تاثیری نداشته است."

دکتر اسکات بلایندر، از پژوهشگران ارشد دیده‌بان مهاجرت در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: "این گزارش نشان می‌دهد که لازم است کاملا مشخص شود که وقتی دولت در حال تدوین خط مشی‌های مهاجرتی است، نیازهای چه کسانی در اولویت قرار می گیرد؟"

"نیروهایی با تعهد کاری بیشتر"

پیش از این، موسسه ملی پژوهش‌های اقتصادی و اجتماعی در بریتانیا اعلام کرده بود که بین مهاجرت و تعداد افرادی که بیکار خوانده می‌شوند، ارتباطی وجود ندارد.

در گزارش این موسسه، تعداد مهاجرانی که کارت بیمه ملی دریافت کرده‌اند، در دو دوره زمانی یعنی فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ میلادی و سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ میلادی بررسی شده و تعداد آنها با افرادی که مدعی بیکاری هستند و درخواست مزایای بیکاری کرده‌اند، مقایسه شده است.

کارت بیمه ملی در بریتانیا به افراد شاغل داده می‌شود.

بنا بر این گزارش، مقایسه آمار نشان داد که "بین میزان ورود مهاجران به بریتانیا و تعداد متقاضیان دریافت مزایای بیکاری، ارتباطی بسیار کم و منفی وجود دارد."

موسسه ملی پژوهش‌های اقتصادی و اجتماعی اضافه کرده است که "این نتایج نشان می‌دهد مهاجرت اساسا هیچ تاثیری بر تعداد افرادی که مدعی بیکاری هستند، نداشته است."

در عین حال، در این گزارش آمده است که "هنوز مشخص نیست آیا افزایش تعداد مهاجران به بریتانیا باعث می‌شود تعداد فرصت‌های شغلی نیازمند مهارت‌های کم، برای بریتانیایی‌ها کمتر شود یا نه."

این موسسه اضافه کرده است که مهاجران از کشورهای لهستان، جمهوری چک، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، استونی، لتونی و لیتوانی "بیشتر از بقیه مهاجران، جوان و تحصیلکرده هستند، حاضرند با دستمزدهای کمتر کار کنند و تعهد کاری بیشتری دارند."

نهاد دیده‌بان مهاجرت در بریتانیا که خواهان اعمال کنترل‌های مهاجرتی سخت‌تر در این کشور است، روز دوشنبه، ۹ ژانویه، اعلام کرد که احتمالا بین افزایش بیکاری جوانان در بریتانیا و افزایش پذیرش مهاجران از شرق اروپا رابطه وجود دارد.

این نهاد گفته بود که در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ میلادی، تعداد افرادی که از ۸ کشور شوروی سابق به بریتانیا مهاجرت کرده و مشغول به کار شده‌اند، ۶۰۰ هزار نفر بیشتر از این تعداد در سال ۲۰۰۴ میلادی بوده است. ضمن آن که در همین دوره زمانی، بیکاری جوانان در بریتانیا افزایش یافته است.

یک سخنگوی وزارت کشور بریتانیا گفته است که سیاست‌هایی برای کنترل مهاجرت به بریتانیا در پیش گرفته شده است.

او گفت: "تعداد نیروی کاری که از کشورهای غیراروپایی به بریتانیا می‌آیند، محدود شده است و آخرین آمار نشان می‌دهد که تعداد ویزاهای کاری که برای این افراد صادر شده است، هر سال کاهش یافته است."

مطالب مرتبط