دولت ایران دست‌کم ۱۵ هزار میلیارد تومان در بودجه عمرانی کم آورد

حق نشر عکس IRNA
Image caption عباسعلی نورا: دست‌کم ۱۵ هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی ایران محقق نشده است

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفته است که به دلیل محقق نشدن تمام درآمدهایی که در بودجه برای دولت پیش‌بینی شده بود، دست‌کم ۱۵ هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی امسال محقق نشده است.

عباسعلی نورا به خبرگزاری فارس گفت که درآمدهایی که انتظار می‌رفت دولت از محل فروش شرکت‌های دولتی، واگذاری اموال نهادهای دولتی و دریافت مالیات به دست آورد، کاملا محقق نشده است.

او اضافه کرد که در منابع مربوط به هدفمند کردن یارانه‌ها هم حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد.

او گفت: در شش ماه اول امسال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص یافته است و علت عدم تخصیص اعتبار عمرانی، کسری بودجه ناشی از عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی‌شده بود، چون در بررسی‌ها مشخص شده است که دست‌کم ۱۵ هزار میلیارد تومان از درآمدها تحقق پیدا نمی‌کند.

این نماینده مجلس ایران، کسری بودجه در بخش عمرانی را یکی از نقدهایی خواند که به دولت می‌شود و گفت: "زمانی که بودجه در حال تدوین بود، مجلس معتقد بود که بودجه کسری خواهد داشت، ولی دولت این مساله را رد می‌کرد."

او اضافه کرد: "برآورد این است که دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌ها به دست خواهد آورد، ولی باید ۴۶ هزار میلیارد تومان بپردازد و به نظر می‌رسد این کسری را باید از بخش‌های دیگر تامین کند."

'کاهش بودجه عمرانی اختلاف نماینده‌ها را به دنبال دارد'

همچنین این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفت که مناطق برخوردار در ایران، همواره سهم بیشتری از اعتبارات عمرانی را به خود اختصاص می‌دهند و با آن که دولت محمود احمدی‌نژاد در چهار سال اول، بین بخش‌های مختلف توازن برقرار کرد، این توازن در اواخر از بین رفت و شکاف دوباره ایجاد شد.

او اضافه کرد: "در برنامه پنجم توسعه دولت پیشنهاد کرد که برای توسعه متوازن کشور، برای اولین بار دو درصد کل درآمد کشور به مناطق غیربرخوردار و کمتر توسعه‌یافته اختصاص یابد که این قانون در بودجه سال ۹۰ اجرایی شده است."

به گفته این نماینده مجلس ایران، در صورت کاهش درآمدها، مجلس باید هزینه‌ها را تعدیل کند که باعث حذف برخی طرح‌های عمرانی در استان‌ها می‌شود و اعتراض برخی نمایندگان را به دنبال دارد، به همین دلیل مجلس نمی‌تواند تغییرات چندانی در منابع و مصارف عمرانی داشته باشد و دولت باید در این بخش، بودجه را به صورت کارشناسی ارائه کند.

تاخیر دوباره در ارائه بودجه سالانه

در عین حال، تاخیر دوباره دولت ایران در ارائه بودجه سال آینده ایران، اعتراض نمایندگان مجلس این کشور به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی، روز چهارشنبه، ۲۱ دی ماه، در اخطاری به دولت، گفت که بودجه سالانه کل کشور باید به ترتیبی که قانون مشخص می‌کند، از طرف دولت تهیه و برای رسیدگی به مجلس ارائه شود.

او گفت که قانون، ۱۵ آذر ماه را به عنوان زمان ارائه لایحه بودجه تعیین کرده است و "اگر این طور پیش برود، اتفاق پارسال تکرار می‌شود و ما ناچار به تصویب تن‌خواه برای دولت هستیم."

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران هم در واکنش به این اخطار قانون اساسی، گفت: "دولت در این مورد تخلف کرده که بودجه را نداده و این رویه نادرست است که برای کشور هم مشکل ایجاد می‌‎کند."

با این حال، محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران، گفته است که دولت به محض نهایی کردن تدوین لایحه بودجه، آن را به مجلس ارائه خواهد کرد.

او در جمع خبرنگاران گفت که مجلس می‌تواند با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده، بررسی لایحه بودجه را پیش از پایان سال تمام کند و بودجه ۹۱ مثل بودجه ۹۰ به سال بعد موکول نخواهد شد.

مطالب مرتبط