چانه زنی شرکتهای اروپایی برای معافیت از تحریم نفتی ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت انی ایتالیا می خواهد بابت طلبش از ایران بتواند از این کشور نفت خام بگیرد

شرکتهای ایتالیایی، اسپانیایی و یونانی قراردادهای خرید نفت از ایران در سال جاری میلادی را تمدید کرده اند و برای همین به نظر می رسد فروش نفت خام ایران به اتحادیه اروپا دست کم در نیمه نخست امسال مشمول تحریمهای قریب الوقوع نشود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکتهای ساراس، ای آر جی و ایپلوم ایتالیا، هلنیک یونان، و رپسول اسپانیا یا قراردادهای خرید نفت خام از ایران را یا تمدید کرده یا قراردادهای موجود برای سال ۲۰۱۲ را فسخ نکرده اند.

یونان حدود ۴۰ درصد نفت مورد نیازش را از ایران وارد می کند. شرکت ساراس ایتالیا نیز در سال گذشته میلادی ۱۰ درصد نفتش را از ایران خریده است.

یک خریدار نفت برای یکی از پالایشگاه های ایتالیا به این خبرگزاری گفته است: "ما قرارداد دو ساله مان با ایران را حفظ کردیم. در حال حاضر، وضع به همان روال سابق است، ولی مسلما ما در حال بررسی جایگزینهای احتمالی هستیم. درخواست از سعودیها برای تولید نفت خام بیشتر، یکی از گزینه هاست."

بنا به گزارش رویترز، ایتالیا، اسپانیا و یونان روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کنند و کل واردات اتحادیه اروپا از ایران ۶۰۰ هزار بشکه است.

منابع دیپلماتیک به این خبرگزاری گفته اند که این سه کشور اروپایی که اقتصادشان دوران رکود بی سابقه ای را پشت سر می گذارد، می خواهند پس از تصویب تحریم نفتی ایران، برای ۱۲ ماه معاف شوند تا گرانی احتمالی نفت هزینه سنگینی روی دست شان نگذارد.

اما منابع آگاه خبر داده اند که وقتی وزاری خارجه اتحادیه اروپا در ۲۳ ژانویه برای بررسی تحریمهای نفتی ایران در بروکسل تشکیل جلسه می دهند، در بهترین حالت تنها به شش ماه معافیت برای ایتالیا، یونان و اسپانیا رضایت خواهند داد.

این معافیت نیز تنها مشمول قراردادهای موجود خواهد شد.

علاوه بر خرید نفت، احتمالا بعضی از شرکتهای اروپا مانند انی ایتالیا که در صنعت نفت و گاز ایران با قراردادهای بیع متقابل سرمایه گذاری کرده اند، اجازه می یابند طلب خود را بجای پول نقد، با دریافت نفت خام تسویه کنند.

تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا در شرایطی اعلام خواهد شد که آمریکا نیز گام مهمی بسوی تحریم شرکتهای طرف معامله با بانک مرکزی ایران برداشته است.

مقامهای آمریکایی به ژاپن، چین و کره جنوبی سفر کرده اند تا این کشورها را به کاهش خرید نفت خام از ایران متقاعد کنند.

تاکنون تنها ژاپن و کره موافقت اصولی خود را با خواست آمریکا ابراز کرده اند، ولی چین صریحا مخالفتش را ابراز کرده است.

آنچه نفت ایران را برای مشتریان جذاب می کند، یکی حسن سابقه این کشور به عنوان فروشنده ای قابل اعتماد است و دیگری تخفیفهایی است که به خریداران می دهد.

ناظران می گویند که حتی اگر عربستان سعودی بتواند جای خالی ایران در بازار نفت جهان را پر کند، اما بعید است به کشورهای خریدار تخفیف بدهد.

از همین رو، تردیدی نیست که هرگونه تحریم نفتی ایران، قیمت طلای سیاه را بالا خواهد برد. امروز نگرانی ها از اعتصاب در نیجریه و بحران سیاسی ایران و غرب قیمت نفت را بالا برد.

هر بشکه نفت خام برنت بیش از یک دلار افزایش یافت و به ۱۱۳ دلار در هر بشکه رسید.

مطالب مرتبط