مجلس ایران برای بودجه روزشماری می‌کند

تقدیم لایحه بودجه حق نشر عکس BBC World Service

مجلس ایران در سایت خود روزشماری کار گذاشته که نشان می دهد که دولت تاکنون ۳۶ روز از مهلت قانونی برای تقدیم لایحه بودجه سال آینده تخلف کرده است.

خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران در صفحه اول خود نوشته که "۳۶ روز از مهلت قانونی تقدیم لایحه بودجه ۹۱ به مجلس گذشت."

گذاشتن تابلوهای روزشمار از چند سال پیش بر روی پروژه ها و طرح های عمرانی شهرداری تهران شروع شد و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران با گذاشتن تابلوهایی سعی کرد تا مجریان پروژه های عمرانی را وادار کند سر وقت کارشان را تمام کنند.

برای همین شهروندان تهرانی با این تابلوهای بزرگ روزشمار که کنار این پروژه های در دست اجرا نصب شده اند، آشنا هستند و می دانند که این تابلوهای شمارش معکوس، نشاندهنده زمان پایان پروژه هاست حتی اگر گاهی روزشمارها دو روز را یک روز حساب کنند.

اما این اولین بار است که سایتی رسمی روزشماری نصب می کند که کاملا برعکس عمل می کند یعنی میزان تخلف دولت را نشان می دهد.

بنابر آئین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه را پیش از نیمه آذر ماه به مجلس بفرستد و روزشمار نصب شده هم از پانزدهم آذر به کار افتاده است.

مجلس غیر از نصب روزشمار، سعی کرده است با فرستادن قاصد و نامه از دولت بخواهد که هر چه زودتر لایحه بودجه را به مجلس بفرستد تا نمایندگان سرفرصت این لایحه را بررسی کنند.

اما دولت محمود احمدی نژاد نشان داده که ظاهرا اهمیتی برای پیغام و پسغام های دولت قائل نیست و هر وقت که مایل باشد لایحه بودجه را برای تصویب به مجلس می فرستد.

در شش لایحه بودجه ای که آقای احمدی نژاد به مجلس برده غیر یک بار که روز ۱۷ دی در سال ۱۳۷۸ با ۳۲ روز تاخیر لایحه بودجه را به مجلس فرستاد، در بقیه موارد همواره تاخیرهای طولانی داشت به گونه ای که سال قبل برای اولین بار به دلیل تاخیر ۷۵ روزه دولت در ارائه لایحه بودجه، مجلس بودجه دو دوازدهم را برای دو ماه اول سال تصویب کرد و بررسی لایحه بودجه به بعد از تعطیلات عید نوروز موکول شد.

کارنامه دولت احمدی نژاد در ارائه لایحه بودجه به مجلس
لایحه بودجه سال تاریخ تحویل به مجلس مدت تاخیر دولت
۱۳۸۵ ۲۵ دی ۱۳۸۴ ۴۰ روز
۱۳۸۶ ۱ بهمن ۱۳۸۵ ۴۶ روز
۱۳۸۷ ۱۷ بهمن ۱۳۸۶ ۳۲ روز
۱۳۸۸ ۸ بهمن ۱۳۸۷ ۵۳ روز
۱۳۸۹ ۴ بهمن ۱۳۸۸ ۴۹ روز
۱۳۹۰ ۱ اسفند ۱۳۸۹ ۷۵ روز
۱۳۹۱ تاکنون تحول نشده

بررسی لایحه بودجه در مجلس دستکم ۴۵ روز طول می کشد و حتی اگر دولت بخواهد همین فردا لایحه بودجه را به مجلس بفرستد، نمایندگان فرصت کافی برای بررسی لایحه بودجه را نخواهند داشت.

به خصوص این که وضعیت مجلس در دو ماه آینده با سالهای قبل متفاوت است. انتخابات مجلس دوازدهم اسفند برگزار می شود و مجلس عملا از ۲۲ بهمن تا برگزاری انتخابات تعطیل خواهد بود و فرصت نخواهد کرد که لایحه بودجه را بررسی کند.

منافع دولت از تاخیر بودجه

در چنین شرایطی این پرسش مطرح است که دولت آقای احمدی نژاد چه نفعی از این کار می برد؟

آقای احمدی نژاد نشان داده که همواره از تغییراتی که مجلس در لوایح دولت به خصوص لایحه بودجه می دهد، ناراضی است برای همین حاضر است به هر کاری دست بزند تا مجلس کمتر فرصت پیدا کند، در لایحه بودجه دست ببرد.

آقای احمدی نژاد در سالهای اخیر بارها این تجربه را آزموده و حتی وقتی مجلس تغییراتی در لوایح دولت داده سعی کرده تا تفسیر خود آن را اجرا کند، فارغ از این که آن نگاه ممکن است کاملا مغایر نظر مجلس باشد.

از طرفی آقای احمدی نژاد بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دولت را همه کاره کرده است و وقت که دلش بخواهد می تواند پروژه ای را شروع یا بودجه پروژه ای را قطع کند.

سازمان مدیریت وبرنامه ریزی مسئول تهیه لایحه بودجه بود و هر سال نیز گزارش نحوه هزینه کرد های بودجه را به صورت کتابی مفصل منتشر می کرد اما دولت آقای احمدی نژاد چنانکه خودش گفته سعی دارد آن را تبدیل به کتابچه ای ساده و همه فهم کند که همه نسخه ای از آن را جیب داشته باشند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرگزاری خانه ملت، روزشماری در سایت خود نصب کرده که نشان می دهد دولت تا به حال 36 روز بابت تحویل بودجه تخلف کرده است

نبود سازمانی در درون دولت که از دولت حساب و کتاب بخواهد باعث شده که آقای احمدی نژاد حتی به گزارشهای نهادهای نظارتی در زمینه تخلف های بودجه ای نظیر دیوان محاسبات و سازمان بازرسی توجهی نکند.

دیوان محاسبات بنابر وظیفه خود گزارشهای متعددی از تخلف های دولت منتشر کرده است. این نهاد بازوی نظارتی مجلس به حساب می آید و باید مواظب باشد تا دولت پولهایش را در جایی که مجلس تعیین کرده، خرج کند.

اما دولت همواره سعی کرده تا این گزارشها را "سیاسی" و "فشار به دولت" تلقی کند و با این شیوه خود را از پاسخ دادن بی نیاز کند.

آثار بی توجهی دولت به مباحث اقتصادی اکنون آشکار شده است، کسری بودجه سالانه دولت اکنون سر به فلک زده است و برخی نمایندگان مجلس می گویند که حداقل دولت بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد. نقدینگی چهار و نیم برابر شده و طوفانی در بازار ارز و طلا ایجاد کرده است. تورم به مرز بیست درصد رسیده است و ...

در چنین شرایطی روزشمار و زمان سنج دیگر به کار کسی می آید که تازه کاری را شروع کرده باشد نه دولتی که یک سال و نیم از کارش باقی مانده است. دولت آقای احمدی نژاد می داند که این آشفتگی می تواند دستش را در شرایط بحرانی تر اقتصادی بازتر بگذارد بنابر این ترجیح می دهد این دم آخری سر به سر مجلسی نگذارد که نمایندگانش بر سر دو راهی ماندن و رفتن هستند و روزشمار آنها به صفر نزدیک می شود.

مطالب مرتبط