ثبت رکورد ۸۰۰ هزار تومان برای سکه طلا

حق نشر عکس s
Image caption انتظار می رود با اعلام تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا در هفته آینده، تلاطم بازار سکه و طلا ادامه یابد

درحالی که اختلاف نظر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران و محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی بالا گرفته، امروز قیمت هر سکه طلا در بازار تهران به مرز ۸۰۰ هزار تومان رسیده است و هر دلار ۱۸۲۰ تومان فروخته شد.

بنا به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در تازه ترین تلاطم بازار طلا و ارز، امروز چهارشنبه بهای هر قطعه سکه طلای طرح قدیم به ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

البته در ادامه معاملات امروز، این رقم به ۷۸۵ هزار تومان کاهش یافت. هر سکه طلای طرح جدید نیز ۷۷۵ هزار تومان فروخته می شد.

در ابتدای این هفته قیمت هر سکه حدود ۶۵۰ هزار تومان بود.

ناظران می گویند علاوه بر افزایش جهانی ارزش طلا، مخالفت آقای احمدی نژاد با تصمیم هفته گذشته شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود بانکی به بالای ۲۰ درصد که با هدف جذب سرمایه ها از بازار سکه و ارز اعلام شد، دلیل این صعود تازه است.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران، امروز در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت: "براساس شواهد، نرخ سود سپرده بانکی هنوز به تصویب نهایی نرسیده است و از دیروز حجم سرمایه‌ها دوباره به سمت بازار سکه و طلا حرکت کرد که قیمت سکه باز هم افزایش یافت."

او افزوده است که نمی توان آینده بازار سکه را پیش بینی کرد، ولی برخی ناظران رسیدن قیمت سکه به یک میلیون تومان را قطعی اعلام کرده اند، زیرا پیش بینی مردم از ادامه رشد قیمت، بسیاری را به تبدیل سپرده های بانکی به سکه طلا و ارز تشویق می کند.

بنا به گزارش خبرگزاری مهر، بازار خرید سکه های پیش فروش بانک مرکزی در شعب بانک ملی با استقبال مردم مواجه شده و از ساعات آغازین صبح چهارشنبه، "هجوم مردم" برای خرید سکه پیش فروش آغاز شده است.

همچنین بنا به این گزارش، پول ملی ایران امروز یکبار دیگر مقابل دلار تحقیر شد.

هر دلار در بازار تهران ۱۸۲۰ تومان به فروش می رسید. از دو ماه پیش، جهش دلار مقابل ریال با تحریم بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا شتاب گرفت و تاکنون اقدامات نامنسجم بانک مرکزی برای مهار قیمت طلا و سکه ناکارآمد بوده است.

یک ماه پیش ارزش هر دلار حدود ۱۴۰۰ تومان بود.

امروز هر یورو ۲۳۴۰ تومان و هر پوند انگلستان ۲۸۲۰ تومان به فروش می رسید.

بیم آن می رود که با تضعیف ریال مقابل دلار، کالاهای وارداتی در بازار ایران گران شود، اما عباس معمارنژاد، رئیس کل گمرک، به خبرگزاری فارس گفته است که چون واردکنندگان از ارز رسمی استفاده می کنند، نباید نوسانات ارز روی قیمت اجناس تاثیر بگذارد.

در حال حاضر، نرخ رسمی هر دلار ۱۱۱۵ تومان است.

رئیس بانک مرکزی: تحت فشارم نگذارید

مصوبه شورای پول و اعتبار درباره افزایش سود بانکی چهارشنبه گذشته در جریان سفر محمود احمدی نژاد به آمریکای لاتین اعلام شد و بعد یک مقام دولتی اعلام کرد که این سود عقود مشارکتی است که افزایش یافته است.

سپس یک عضو شورای پول و اعتبار که از نهادهای بانک مرکزی ایران است، اذعان کرد که آقای احمدی نژاد به دلیل مخالفت دیرینه اش با بالا بودن سود بانکی خواهان ابطال مصوبه جدید است.

اما بنا به گزارشها، افزایش سود بانکی یکی از شروط محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، برای بقا در سمتش و نجات احتمالی ریال بوده است.

خبرگزاریها از قول آقای بهمنی گزارش داده اند که او هم منتظر نظر دولت درباره مصوبه شورای پول و اعتبار است.

او به خبرنگاران گفته است: "اجازه دهید پروسه این کار طی شود و مرا تحت فشار قرار ندهید."

وقتی از آقای بهمنی سوال شد که آیا قرار است از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شود، او جواب داده است: "دست هر کسی که مرا برکنار کند، می بوسم."

این سخن آشکارا نشان می دهد که برنامه های آقای بهمنی برای بازگرداندن آرامش به بازار سکه و طلا مورد پسند آقای احمدی نژاد نیست.

خبرگزاری مهر اعلام کرده است که محمدرضا فرزین، دبیر ستاد هدفمند یارانه ها، کوروش پروزیان، مشاور رئیس کل بانک مرکزی و محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی از بختهای جانشینی آقای بهمنی محسوب می شوند.

رسانه های ایران می گویند از آنجا که دولت بزرگترین منبع تامین طلا و ارز در بازار این کشور است، بزرگترین سود افزایش قیمتهای سکه و دلار نیز نصیب دولت می شود.

نمایندگان مجلس ایران گفته اند که دولت امسال بین ۱۵ هزار تا ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

مطالب مرتبط