تشدید انتقادها از دولت با ادامه نوسانات نرخ طلا و ارز

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با تداوم نوسانات نرخ ارز و طلا در بازارهای ایران، انتقادها از دولت در قبال این تحولات افزایش یافته است.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران با بیان این که سکوت دولت در این باره، بازار را مبهم‌تر کرده، گفته است که ادامه وضعیت موجود بازار ارز و طلا، اقتصاد را به ورشکستگی می‌کشاند.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، روز سه‌شنبه، چهارم بهمن، گفت: "بانک مرکزی با بی‌اعتنایی به وظیفه قانونی خود که مهم‌ترین آن حفظ ارزش پول ملی است، بازار را عمدا و یا از سر ناتوانی رها کرده است."

او به خبرگزاری مهر گفته است که روز چهارشنبه، پنجم بهمن، با نایب رئیس مجلس ایران دیدار می‌کند تا با او "در رابطه با وظیفه مجلس برای عزل مسئولان اقتصادی بی‌لیاقت دولت یا تعیین تکلیف کل دولت" مذاکره کند.

آقای توکلی اضافه کرده است: "دولت (در قبال این تحولات) سکوت می‌کند و این سکوت بازار را مبهم‌تر کرده است. در این شرایط مردم ناچار می‌شوند قضاوت‌های متفاوتی را نسبت به هدف دولت از این رفتار داشته باشند و این موضوع عدم اطمینان و ریسک را بالا می‌برد."

بر اساس گزارش‌ها، ارزش ریال در برابر دلار از بهمن سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ درصد کاهش یافته است و تحلیلگران، ادامه شرایط کنونی در بازارهای ارز و طلا در ایران را زمینه‌ساز تداوم روند کاهشی ارزش ریال ارزیابی می‌کنند.

گزارش شده است که به دنبال چندین هفته افزایش قیمت طلا و ارز در بازار ایران، در معاملات روز گذشته، به طور میانگین دلار نزدیک به دو هزار و ۱۰۰ تومان، یورو ۲ هزار و ۶۰۰ تومان و پوند سه هزار و ۲۰۰ تومان معامله شده است. در برخی گزارش‌ها، نرخ برابری ارزهای شاخص بین‌المللی در برابر ریال ایران، بیش از این رقم‌ها هم اعلام شده است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران می‌گوید که "علت این بی‌ثباتی بازار ارز و طلا چه بی‌کفایتی باشد، چه خیانت، اقتصاد را متوقف می‌کند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption بر اساس گزارش‌ها، ارزش ریال در برابر دلار از بهمن سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ درصد کاهش یافته است

"دولت هر کاری دلش می‌خواهد، می‌کند"

سایت خانه ملت در گفت‌وگویی با محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سود سپرده‌های بانکی را زمینه‌ساز بازگشت آرامش به بازار ارز و طلا اعلام کرده است.

در روزهای پایانی دی ماه گذشته رسانه‌های ایران گزارش کردند که شورای پول و اعتبار تصمیم گرفته است سود سپرده‌های بانکی بیشتر از تورم باشد و برای همین آن را ۲۱ درصد تعیین کرده است، ولی اندکی بعد، مقامات دولتی این موضوع را رد کردند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، از زمان به قدرت رسیدنش در سال ۱۳۸۴ همواره مخالفت صریح خود با سود بالای بانکی را ابراز کرده است. او عقیده دارد که این تصمیم به کشیده شدن سرمایه‌های خفته از بانک‌ها به بخش تولید کمک می‌کند.

با این حال، رئیس بانک مرکزی ایران گفته است: "برخی اظهارنظرها مبنی بر این که افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی به تولید ضربه می‌زند، مردود است."

در عین حال، احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران گفته است: "مجلس وظیفه خود را در برخورد با بی‌کفایتی دولت انجام نمی‌دهد و قوه قضائیه هم با وجود پرونده‌های متعددی که مجلس از تخلفات دولت به این قوه ارسال کرده است، وظیفه قانونی خود را در رسیدگی به تخلفات دولت انجام نمی‌دهد. در نتیجه دولت هر کاری دلش می‌خواهد، می‌کند."

او اضافه کرد: "اگر دولت در راستای افزایش ارزش ذخایر ارز و طلای خود، نوسانات بازار را مدیریت نکند، دیگر بحث بی‌کفایتی و بی‌عرضگی مطرح نیست، بلکه بحث خیانت به مردم مطرح است."

محمد خوش‌چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران و از منتقدان برنامه‌های اقتصادی دولت ایران هم به خبرگزاری مهر گفته است: "آن قدر فضا تعجب‌برانگیز است که شائبه تعمدی بودن برخی سیاست‌های اقتصادی در جهت دامن زدن به فضای سوداگری را تداعی می‌کند."

این نماینده سابق مجلس ایران نسبت به وجود "جریان انحرافی اقتصادی" در ایران هشدار داد و گفت: "از ابتدای سال ۹۰ مجلس و دولت، مسابقه نامیمونی را آغاز کرده‌اند. مجلس به خاطر کم‌کاری و کم‌توجهی و فرمایشی برخورد کردن و دولت هم با محدودنگری و خوش‌باوری و حتی شائبه برخی رگه‌های تعمدی، به گونه‌ای کار را پیش برده‌اند که به فعالیت‌های غیرمولد دامن زده است."

او اضافه کرد: "الان بدون تردید می‌توان ادعا کرد که در ۲۰ سال بعد از انقلاب، هیچ فرصتی اینگونه برای سوداگران، فرصت‌طلبان و دلالان، تحت شرایطی که الان وجود دارد، نبوده است."

با این حال، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) به نقل از غلامعلی حداد عادل، رئیس پیشین مجلس ایران گزارش داده است: "پشت صحنه افزایش قیمت سکه و ارز، بی‌شک دشمنان نظام هستند و دست‌ها و عواملی در داخل و خارج از کشور این جریان را حمایت و هدایت می‌کنند."

او اضافه کرد: "به طور حتم، دست‌هایی برای ایجاد نگرانی در میان مردم از نظر اقتصادی در کار است."

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران هم در واکنش به امنیتی خوانده شدن نوسانات بازار ارز و سکه در ایران، گفته است: "نمی‌توانم در این موضوع روشن صحبت کنم. به نظر من، صرفا مساله بی‌عقلی دولت در کار نیست، بلکه اهداف و مقاصد دیگری در کار است."

"دولت پاسخگو باشد"

در ادامه انتقادها از اقدام نکردن دولت برای کنترل نوسانات شدید بازارهای ارز و طلا، محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، گفته است که دولت وظیفه دارد طبق ماده ۹۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، نرخ سود علی الحساب سپرده‌های یک ساله را افزایش دهد تا از بخشی از نقدینگی موجود در بازار کاسته شود، ولی "دولت این وظیفه خود را فراموش کرده و طبیعی است که بخش عظیمی از نقدینگی سرازیر بازار ارز و سکه شود."

به گزارش مهر، آقای حبیبی گفته است که دولت باید درباره مدیریت مالی کشور پاسخگو باشد و با تسلط بر بازار ارز و سکه، کارآمدی خود را در مدیریت کشور نشان دهد.

با این حال، او اضافه کرده است که بخشی از نابسامانی بازار ارز مربوط به اعمال تحریم‌ها است.

همچنین خبرگزاری مهر گزارش داده است که مهدی طباطبایی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، گفته است که مشکلات ارز و سکه به دولت برمی‌گردد و دولت باید از مردم عذرخواهی کند.

او گفته است: "ای کاش دولت به مردم بگوید اشتباه کردم و ای کاش ما هم که حمایت کردیم، بگوییم اشتباه کردیم."

مطالب مرتبط