آی ام اف: اقتصاد جهان 'در منطقه خطر قرار دارد'

بازار بورس آتن، 23 ژانویه حق نشر عکس NA
Image caption بحران حوزه یورو تا حدود زیادی از یونان شروع شد

صندوق بین المللی پول (آی ام اف) هشدار داده است که بحران حوزه یورو، اقتصاد جهان را در "منطقه خطر" قرار داده است.

این صندوق در ارزیابی جدید خود، رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۲ را ۳.۲۵ درصد پیش بینی می کند درحالی که این رقم قبلا ۴ درصد پیش بینی می شد.

پیش بینی رشد برای اقتصاد بریتانیا در این سال از ۱.۶ درصد به ۰.۶ درصد کاهش داده شده است.

براین اساس کشورهای حوزه یورو دچار رکودی نسبی خواهند شد به طوری که انتظار می رود تولید ناخالص ملی آنها نیم درصد کاهش یابد درحالی که براساس پیش بینی قبلی ۱.۱ درصد رشد نشان می داد.

تخمین های رشد برای کشورهای اصلی ناحیه یورو از جمله آلمان که عمدتا موتور محرکه این حوزه به حساب می آید نیز کاهش داده شده است.

پیش بینی ها نشان می دهد که اقتصاد آلمان در سال جاری ۰.۳ درصد رشد خواهد کرد که یک درصد پایین تر از پیش بینی ماه سپتامبر است.

میزان رشد اقتصاد فرانسه نیز که قبلا ۱.۴ درصد پیش بینی می شد اکنون ۰.۲ درصد تخمین زده می شود.

با این حال صندوق بین المللی پول پیش بینی ۱.۸ درصدی برای اقتصاد آمریکا را تغییر نداده است. این پیش بینی بر داده های مثبت اخیر درباره وضع بازار کار و بخش تولید استوار است.

خطر 'سرریز شدن'

بحران حوزه یورو همچنین ممکن است بر بازارهای در حال ظهور مانند اروپای مرکزی و شرقی و آسیا تاثیر بگذارد.

صندوق بین المللی پول نوشت: "درحالی که این بازارها در یک سال گذشته در برابر شوک ها و تحولات اقتصادهای بزرگ مقاوم بوده اند، نشانگرهای تازه به طور قابل توجهی ضعیف تر به نظر می آیند و فضای عمومی کسب و کار در آنها وخیم تر شده است."

"آی ام اف" گفت که عاجل ترین چالش اروپا بازگرداندن اعتماد و پایان دادن به بحران در حوزه یورو است.

این سازمان افزود که اقتصادهای جهان نیازمند "اقدامات قاطعانه و یکدست در زمینه سیاستگزاری" هستند تا فضای مالی بهبود یابد.

نقدینگی فراوان و سیاست پولی غیرسختگیرانه از جمله نیازهایی است که این صندوق آنها را ذکر می کند.

همزمان اولی رن کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا گفت که او انتظار "رکودی متوسط" در سراسر اروپا در نیمه اول امسال را دارد.

کریستیان لاگارد رئیس "آی ام اف" روز دوشنبه اخطار داد که اقتصاد جهان ممکن است به گردابی شبیه به دهه ۱۹۳۰ بیافتد مگر آنکه برای حل بحران حوزه یورو اقدام شود.

"آی ام اف" در گزارش تازه خود اخطار داد که "ایالات متحده و سایر اقتصادهای پیشرفته در برابر خطر سرریز شدن بحران در اثر تشدید بالقوه اوضاع در حوزه یورو آسیب پذیرند."

مطالب مرتبط